Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: agrim Říjen 22, 2011

Název: Pronájem automobilu
Přispěvatel: agrim Říjen 22, 2011
Dobrý den,chci se zeptat.
Podnikatel si zakoupil firemní vůz,který zařadil do podnikání a který bude používat k pronájmu jiné osobě.Měsíční nájemné bude jeho normálním příjmem dle par.7. A bude platit silniční daň.
1.Může tento podnikatel mít takovýto firemní vůz za výše uvedeným účelem ve firm. majetku? s nárokem na odpočet DPH,nárokem na odpisy, pojistku atd?
2.Situace nájemce - ten bude platit nájemné a to uplatnovat do nákladů.Zároveň bude muset do auta tankovat (nebot to nájem nezahrnuje),může si benzín dávat do nákladů,když auto vlastně nemá ve svém firemním majetku? A kdo z nich bude muset vést knihu jízd?

děkuji
Název: Pronájem automobilu
Přispěvatel: Zdena Říjen 23, 2011
1. Ano.
2. Proč by nemohl dávat benzín do nákladů, když má auto v nájmu? U auta na leasing také dumáte, zda můžete uplatnit PHM a kdo povede knihu jízd?
Název: Pronájem automobilu
Přispěvatel: suchula Listopad 07, 2011
Dobrý den,
v lednu 2011 jsem koupila 3 vozidla pro podnikání, a to na základě daňové zálohové faktury, která je ve výši 30% z celkové ceny vozidel. Změna majitele je ve VTP přepsána až v říjnu, na základě doplatkové faktury /DUZ říjen 2011/. Důvod vystavení doplatkové fa v říjnu je ten, že jsem neměla dřív hotovost na doplacení ceny vozidel. To vše mám sepsáno ve smlouvě s prodejcem - záloha a převzetí vozidel v lednu 2011, doplatek na základě doplat. faktury nejpozději do konce roku 2011. Vozidla jsem vložila do OM  v lednu a uplatnila odpočet DPH ze zálohové faktury.
Dotaz:  Jsou veškeré náklady /PHM, opravy aut, pneu.../, které uplatňuji od ledna do října na tyto vozidla daňově uznatelné? Jedná se mi o to, jestli to můžu finančnímu úřadu obhájit \"pouze\" zálohovou fakturou a smlouvou?
Otázka silniční daně - provozovatel zapsaný ve VTP je mi jasná.
Děkuji za odpověď.