Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: Jirka 22 Listopad 12, 2007

Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Jirka 22 Listopad 12, 2007
Zdravim, mám otázečku. Mohu si dávat do nákladů měsíční účty za volání mobilem pokud ho používám jen k podnikání(volání zákazníkům atd...)? mám standardní paušál. A na soukromé účely používám jiný mobil, který mám na kredit.
Díky za odpověď Jirka.
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: petra Leden 13, 2008
ANO, telefonní účty si do nákladů můžete dát, pokud jsou prokazatelně použity na dosažení a udržení příjmů.
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: jitka Únor 07, 2008
Dobrý den, ŽL mám od 12/06 a začátek podnikání na SP a ZP mám nahlášen od 2/07. Používám mobilní telefon k soukromým i podnikatelským účelům, faktury za telefon mám od 1/07 na IČO, ale bohužel placené z mého soukromého účtu, (zapomněla jsem si přehlásit inkaso na svůj podnikatelský účet). Dle mého názoru je telefon používán z 30% k podnikání a 70 % k soukromým účelům. Přesnou evidenci hovorů ale neznám.  
Můžu si uplatnit jako výdaj do DE telefonní hovory ve výši 30% z ceny faktury nebo musím dokládat přesnou evidenci telef.hovorů? A jak eviduji tuto poměrnou část v DE? Je to jako výdaj z pokladny, s tím že si doložím kopii o zaplacení faktury ze svého soukromého účtu? Děkuji za odpověď. jitka
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Zdena Únor 07, 2008
Faktury od operátora nemusejí být na IČ, jste stále jedna fyzická osoba. Význam by to mělo v případě, že byste byla plátkyní DPH, pak ale musí být na fakturách uvedeno hlavně vaše DIČ. Faktury mohou být placeny i ze soukromého účtu, vy potřebujete hlavně doložit, že jste je skutečně zaplatila, abyste si mohla uplatnit výdaj (příslušnou část). Můžete to provést tak, jak píšete, jenom doklad o zaplacení - tedy výpis ze soukromého účtu - by měl alespoň vypadat jako originál:-)
Zaručený návod, kolik procent výdajů FÚ uzná do výdajů bez prokazování, neznám, ale pokud budou účty za telefon v rozumné výši, pak by mohli vzít 50%. Pokud bych uplatňovala pouhých 30%, pak bych žádnou evidenci nevedla. Zkuste porovnat výši faktur  za období, kdy jste ještě nepodnikala a za dobu podnikání, například od 02/06 do 12/06 a od 02/07 do 12/07 a zjistit, o kolik procent se vám zvýšily výdaje za telefon. Hodně také záleží na druhu vašeho podnikání a na vaší výřečnosti. Kolik ukecáte, tolik budete mít:-)
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Petr1 Prosinec 08, 2008
Nebudu zakládat nové téma, takže se zeptám tady. Dá se vyřešit vedení nákladu za mobilní telefon tím, že budu mít dvě čísla? Jedno soukromé a jedno \"pracovní\"? Do DE tak budu zapisovat pouze částky z \"pracovního\". Napadá mě ale, jak doložím ŽÚ, že jsem tento telefon používal jen pro práci?
Dále bych se chtěl zeptat, budu provozovat e-shop. Mohu si tedy do nákladů zapsat částku pro pořízení domény, webhosting?A je možné si do nákladů také uvádět kancelářské potřeby? Papír, prupisky, sponky atd.?
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Zdena Prosinec 08, 2008
Ano, můžete mít jedno číslo pro soukromé účely a jedno vyhrazeno pouze pro podnikání. Pokud budou vaše telefonní účty přiměřené druhu podnikání, tak nebudete muset dokládat, že telefonní číslo používáte jen a jen pro pracovní hovory. Pokud by vám FÚ nevěřil, tak může žádat, abyste předložil podrobné výpisy hovorů.
Zřízení domény, náklady na webhosting, kancelářské potřeby, počítač, tiskárna atd. jsou daňově uznatelnými výdaji (musel jste je vynaložit, abyste dosáhl zdaňovaných příjmů).
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: MagTech Leden 28, 2009
Telefony - citatce ... Zaručený návod, kolik procent výdajů FÚ uzná do výdajů bez prokazování, neznám, ale pokud budou účty za telefon v rozumné výši, pak by mohli vzít 50%... je rozumná výše 1 535,-Kč včetně daně za dvě tel.čísla, celou částku jsem doposud dával do nákladů (jsem plátce) a dle Vašeho názoru je tato částka ukecatelná :) ... (DPH =245,-)  anebo pro tento rok mám zavést úsporný režim :) a dávat do nákladů poze jeden tel.číslo..Děkuji.
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Zdena Leden 31, 2009
Znovu opakuji, že zaručený návod opravdu nemám. Při měsíčním obratu 10 tis. Kč je 1.535,- za telefony dost peněz, při obratu 50 tis. Kč už to vypadá jinak. Pokud máte pevnou linku v provozovně, pak klidně můžete uplatnit do výdajů celý účet. Pokud máte pevnou linku doma, pak se předpokládá, že slouží i k soukromým účelům a měl byste uplatnit jen část výdajů - někdo dává 50% z celkového účtu, někdo uplatňuje určité procento pouze z hovorného, stálé platby považuje za soukromý výdaj. Je možné, že máte více, než dva telefony a mohl byste dávat jedno číslo do výdajů celé a z druhého uplatnit jen určité procento, nebo máte jeden telefon pro sebe a druhý pro zaměstnance .... ono opravdu záleží na konkrétních podmínkách poplatníka.
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Jasminka Březen 17, 2009
Dobrý den,
také zvažuji k podnikání druhé podnikatelské číslo (vedle osobního), tak mě napadlo, jestli je možné dát kredit do mobilu jako daňově uznatelný výdaj? Že bych si vlastně ani nevyřizovala paušál, ale řešila to kreditem.
Děkuji
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Zdena Březen 29, 2009
Ano, je to možné.
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: JANAA Duben 23, 2009
Paní Zdeno, jak je to, když je výdej na mobilní číslo řešen kreditem, a ten je dobíjen přes internetové bankovnictví,  na výpisu z banky jen jen částka a dobíjené tel. číslo. Snad je to uznatelný výdej.  Je i  možné uplatnit DPH? Jana
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Zdena Duben 24, 2009
Pro daň z příjmů stačí výpis z BÚ. Pro uplatnění odpočtu DPH byste si museli vyžádat od mobilního operátora daňový doklad.
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Český antiúředník Duben 25, 2009
To je docela zajímavé téma.

A kdo by vystavil daňový doklad v případě, že kredit dobíjím přes internetové bankovnictví, přes bankomat či terminál Sazky? Kdo je v tomto případě dodavatel? Operátor nebo banka/Sazka, které platím?
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Zdena Duben 27, 2009
Pokud dobíjíte prostřednictvím internetového bankovnictví, nebo přes bankomat, pak se musíte spojit se svým operátorem a vyžádat si daňový doklad. Například u T-Mobile si při dobíjení z bankomatu nebo z bankovního účtu (pouze u vybraných bankomatů a bank) můžete buď zavolat na zákaznickou linku, nebo zaskočit do značkové prodejny.

Při dobíjení prostřednictvím terminálu Sazky hned dostáváte zjednodušený daňový doklad (cena včetně DPH, daň vypočítáte shora) se všemi potřebnými náležitostmi - pozor, tisk časem vybledne. Doklad vystaví Sazka jako komisionář, který jedná jménem a na účet komitenta (mobilního operátora).
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: vitek_v Září 29, 2009
Dobrý den,
Jsem začínající podnikatel a dost \"plavu\" v tom, co si mohu dovolit. Mám jedno soukromé číslo a druhou sim (ne přístroj) bych rád zřídil na IČ, abych striktně odlišil hovory. Nejlevnější tarif mi nabídne operátor za 119Kč. Považujete za rozumné, tento celý paušál a případné hovory (navíc + cca 100,-) odepisovat jako výdaj, když měsíční obrat u mě tvoří zatím jen cca 4000,-Kč ?
Stačí pro nárokování odpisu faktura v el. podobě, kterou si pouze doma vytisknu?

Děkuji
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Zdena Září 29, 2009
Uplatnila bych vše jako výdaj na podnikání, tři stovky měsíčně za telefon jsou skromnou částkou i při měsíčním obratu 4 tis. Kč.
Stačí faktura, kterou si doma vytisknete.
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: JIM Říjen 28, 2009
Dobrý den,

omlouvám se za znovupokladání dotazu, ale pokud mám smlouvu na své r.č a nyní od 1.11. mám IČO je nutné překlápět smlouvu u operátora na IČO? Bohužel O2 s tím dělá obstrukce a nechce mi uznat převod slev.

Plánuji druhý tel s druhou SIM, který bych používal k \"osobním\" učelům. Do teď jsem jako student prováděl činnost na dohodu, tzn nemůžu doložit změnu výše účtů u O2 souvisejicí s počátkem podnikání.

Dále bych se rád zeptal jaké náležitosti musím mít, abych mohl telefon zakoupený na aukru zařadit do nákladů. Bude stačit příkaz k převodu s uvedením učelu platby?

děkuji za odpověď
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: Zdena Listopad 02, 2009
Jste fyzická osoba a z hlediska daně z příjmů je jedno, zda vystupujete pod svým rodným číslem, nebo pod IČ, smlouva může být i nadále vedená na vaše RČ.  Jiná situace by nastala v případě, že byste se stal plátcem DPH, pak byste potřeboval k uplatnění nároku na odpočet DPH od O2 daňový doklad, na kterém je uvedeno vaše DIČ.

Stáhněte si z Aukra popis zboží a cenu, za kterou byl telefon vydražen.
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: zuzik03 Listopad 03, 2009
Dobrý den, jsme malá s.r.o. a uzavřeli jsme dohodu o spolupráci s OSVČ, jejíž součástí je dohoda, že náklady na telefon budeme této OSVČ hradit paušálně částkou 600,- Kč měsíčně. Jelikož OSVČ telefon užívá i k soukromým účelům, byla částka stanovena odhadem (ale je zhruba odpovídající). Je tento postup legální ? Nebo bychom měli proplácet pouze skutečné náklady ? Tuto částku si naše firma dává do nákladů - je to v pořádku ? Jakým způsobem by nám měla OSVČ fakturovat - uvádět na pravidelné faktuře k odměně rovněž částku za telefon ? V takovém případě se pak bude jednat o příjem OSVČ a jako náklad si OSVČ bude vykazovat skutečné výdaje ? Děkuji.
Název: Telefonní účty
Přispěvatel: SL Březen 18, 2010
Dobrý večer. Mám problém a motám se v tom. Chtěl jsem si uzavřít smlouvu s výhodným tarifem, s tím že budu telefon používat k podnikání a fa vložím do DE - výdaj. Ale z důvodu nějakých to údajně nešlo a protože telefon hodně používám musel jsem to vymyslet tak že se smlouva uzavřela  na jméno mé přítelkyně ale s telel. číslem co patří mě. Je mi jasné že Fa nemohu dát do výdajů ale co dál. je to pro mě zásadní částka. Můžete mi poradit jak to obejít. Děkuji