Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Brigády, Dohoda o provedení práce, o pracovní činnosti, příležitostná činnost => Téma založeno: Keram Leden 24, 2011

Název: Příležitostná činnost - časové vymezení
Přispěvatel: Keram Leden 24, 2011
Dobrý den,

rád bych znal Váš názor na časové vymezení příležitostné činnosti. Jde mi o to, že si hraním s kapelou občas vydělám nějaké peníze. Občas znamená, že některý měsíc si vydělám, některý měsíc si nevydělám nic, nedá se to předpovědět, není to nic pravidelného. V předchozích letech jsem vždy podával daňové přiznání, protože jsem vycházel z definice příležitostné činnosti, tzn. přesáhl jsem limit 20.000,- Kč. V roce 2010 jsem ovšem dosáhl přesně 20.000,- Kč, tudíž jsem se ptal FÚ v Příbrami, jestli musím podávat daňové přiznání, když je to přesně na hranici. Odpověď je, že musím, protože podle jejich výkladu se příležitostná činnost = nahodilá činnost, tzn. není každý rok, ale třeba jednou za 3 nebo 5 let. Na moji otázku, kde to zákon takto stanovuje, mi bylo řečeno, že nestanovuje, ale že oni (FÚ) to tak vykládají. Tím že vykazuji činnost každý rok, tak to prý není činnost příležitostná, ale \"pravidelná\" a platí pro mě limit 6.000,- Kč. Proto jsem oponoval, že jsem myslel, že se to bere jako příležitostná činnost v rámci jednoho roku, ne v rámci 10 nebo 20 let, ale ani to je nepřesvědčilo. Když prý daňové přiznání nepodám, tak na mě kontrola asi nejspíš nikdy nepřijde, ale kdyby náhodou, tak prý si to (svůj názor na časové vymezení příležitostné činnosti) musím obhájit.

Děkuji za odpověď
Název: Příležitostná činnost - časové vymezení
Přispěvatel: Zdena Leden 29, 2011
Příležitostná činnost není žádným zákonem přesně definována a bude záležet na tom, jak si FÚ pojem příležitostná činnost vyloží. Myslím si totéž, co vám řekli na FÚ v Příbrami. Kontrola na vás nejspíš nikdy nepřijde.