Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => DPH a zahraničí => Téma založeno: siluro Prosinec 20, 2010

Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Prosinec 20, 2010
Dobrý den,
jestliže fyzická osoba, neplátce dph, poskytuje konzultační služby společnosti nezaregistrované v ČR, ale jen např. v PL či HU, a přitom je majoritním místem plnění ČR, resp. SR (to je např. \"sběr informací\" apod.), předpokládámám, že český subjekt prostě vystaví jednoduše fakturu zahraniční firmě bez DPH a neřeší dál nic. Je to tak prosím? Děkuji.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Prosinec 28, 2010
Ale řeší:-)
Pokud jde o konzultační služby, tak se místo plnění podle § 9/1 zákona o DPH přechyluje za objednatelem služby. Zjistěte si, zda je objednatel ze EU ve své zemi registrován k DPH a pokud není, tak zda mu podle jejich zákona o DPH přijetím vaší služby vznikla registrační povinnost (měla by vzniknout). V tom případě by vznikla registrační povinnost i vám a to podle ustanovení § 94/11 zákona o DPH.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Leden 03, 2011
Děkuji moc, už jsem na to mezitím došel taky..i když třeba na FÚ si s tím rady nevěděli..nevěřil jsem, zašel jsem tam a opravdu velký Neználkov...ještě jeden dotaz, pokud se zaregistruji jako plátce DPH od ledna, a v lednu vystavím fakturu s DUZP v prosinci (služby v prosinci v tuzemsku), předpokládám, že ještě vystavím fa postaru, tj. jako neplátce dph, protože se plátcem stávám až od ledna.
Děkuji.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Leden 03, 2011
Ano, rozhoduje den zdanitelného plnění. V prosinci, kdy se zdanitelné plnění uskutečnilo, jste ještě nebyl plátcem, takže fakturu vystavte jako neplátce.

Mimo dotaz ještě dodávám, že unijnímu odběrateli (plátci, nebo podnikatelskému subjektu) budete vystavovat faktury bez DPH s tím, že si je budou přidaňovat ve své zemi. Pokud poskytnete konzultační službu běžnému občanovi do EU (osobě nepovinné k dani), tak budete fakturovat s českou daní.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Leden 04, 2011
Dobrý večer, DUZP je jasné, ale trochu mě zarazila druhá část Vaší odpovědi \"mimo dotaz\" - zahraniční subjekt je s.r.o. v PL, velká firma, logicky registrovaný plátce DPH. Služby budu poskytovat na základě smlouvy mezi mnou a touto firmou. Myslel jsem si ale, že budu vystavovat faktury VCETNE DPH (20%). Pokud ne, potom nějak postrádám smysl ustanovení - já v podstatě nic nenakupuji, žádné zboží, takže DPH na vstupu nemám a když nebudu fakturovat DPH ani na výstupu, tak co vlastně budu Q odvádět? A to tuším mám ještě za povinnost měsíčně vytvářet a odesílat na FÚ Souhrnné hlášení - tam prosím uvedu co? Nejde mi teď ani tak o smysluplnost nutnosti registrace k DPH při poskytování služeb do EU (podle mě to je jen další statistika..), ale spíš o samotnou techniku...pomooc...
Děkuji moc.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Leden 04, 2011
Unijnímu plátci fakturujete bez DPH, neboť místo plnění bude v jeho zemi, případně v zemi, ve které má provozovnu, pokud jste službu poskytl provozovně (§ 9 ZDPH: místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo ...).  Podle evropské směrnice se daň vybírá v místě spotřeby služby a služba bude, předpokládám, spotřebována v Polsku. Polákovi vystavíte daňový doklad s náležitostmi podle § 33 zákona o DPH včetně upozornění, že je povinen přiznat a zaplatit DPH v Polsku. Pak ho ještě pěkně nabonzujete v souhrnném hlášení aby si polský berňák mohl zkontrolovat, jestli odběratel daň přiznal. Do SH uvedete Polákovo DIČ a hodnotu plnění (kolik jste mu za čtvrtletí fakturoval), kód plnění bude 3. Pokud budete poskytovat služby pouze mimo tuzemsko osobám povinným k dani (podnikatelským subjektům do EU nebo třetích zemí), tak nebudete odvádět žádnou daň, jenom budete posílat přiznání k DPH a v případě poskytnutí služby unijnímu plátci též souhrnné hlášení.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Leden 05, 2011
Dobré ráno Zdeno, děkuji, po včerejším zatmění slunce se mi začíná lehce vyjasňovat v oblasti skvelé EU (pro níž jsem vždy marně brojil...)...ale diky tomu, ze jsem se musel registrovat jako plátce DPH, mozná se mi trochu zkomplikuje podnikání v tuzemsku. Určitě administrativa. Tak dumám, jak už této situace aspoň trochu využít... Dosud jsem fungoval jako neplátce DPH. Většina mých aktivit je taktéž v oblasti konzultací, takže vstup DPH v podstatě 0, což znamená, že když budu tuzemským klientům fakturovat včetně DPH, v podstatě veškerou DPH odvedu, pokud nenajdu cestičku. Ucetnictví nehodlám řešit, dál pojedu paušálem.. -Pár dotázků ohledně odpočtů DPH:
-na co vsechno se mi může podařit odpočet DPH, aby to \"prošlo\"? (můžu myslím zpětně 12 měsíců před registrací, pokud najdu doklady). Je mi jasné, že to musí souviset s podnikatelskými aktivitami, aspoň vzdáleně... Napadá mě: koupě mobilu/ů, PC techniky, co takhle třeba částečně náklady na rekonstrukci domu, haha..to asi ne, TV, lednice, kuchynská linka (??) - musím si prece v officu vařit...a co auto, to mám na leasing, ale ve společném vlastnictví manželů...drobné nákupy kancelářské techniky ...ale nechci dělat harakiri s FU, spíš bych potřeboval radu do čeho se pouštět a do čeho raději ne...obraty měsíčně v tuzemsku nejsou vysoké, cca 50 kCZK.
-a  snad poslední dotaz: kromě poradenství jen tak pro radost nakupuji a prodávám zboží /fakt hezké, ale tady asi reklama nejde (:/ přes Web. Když kupuji od tuzemců, je vše jasné, DPH na vstupu atd. Ale občas i z jiných zemí EU - dosud jsem platil faktury, kde byla i vyčíslena DPH, vše jsem uhradil...teď předpokládám si DPH dám jako vstup, ale mám nějak informovat zahraničního dodavatele, když jsem se stal plátcem?

Snad jsem to s dotazy nepřehnal.

Děkuji a přeji krásný den.

Jiřina
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Leden 05, 2011
Při změně režimu (z neplátce se stanete plátcem) si můžete uplatnit nárok na odpočet daně z věcí, které jste koupil od plátců nejdéle 12 měsíců před registrací a ke dni registrace je máte v obchodním majetku, například ze zboží od českých plátců (je potřeba udělat inventurní soupis ke dni registrace), dále z drobného majetku v pořizovací ceně do 40 tis. Kč, například mobil, počítač, z hmotného majetku v ceně nad 40 tis. Kč, nebo z nehmotného majetku bez omezení ceny (například počítačový program). Pokud nemáte zaměstnance, tak raději zapomeňte na lednici a kuchyňskou linku. TV jen v případě, že dokážete obhájit, že televize slouží k vaší ekonomické činnosti (a pro soukromé účely máte jinou). Měl byste vědět, že pokud si při pořízení majetku uplatníte nárok na odpočet daně, tak při jeho prodeji, nebo osobním užívání musíte daň odvést. Případný nárok na odpočet DPH při pořízení auta konzultujte s daňovým poradcem, problematika je dost složitá. Podle mého názoru můžete uplatnit DPH z pohonných hmot, pokud povedete knihu jízd.

Dokud jste nebyl plátcem, tak DPH ze zboží odváděl dodavatel ve své zemi. Daň cizího státu si nemůžete uplatnit na vstupu v ČR, maximálně můžete (až budete plátcem) požádat v dané zemi o vrácení daně. Sdělte svému obchodnímu partnerovi z EU (plátci DPH) své DIČ, aby vám zboží účtoval bez DPH. Vy si pak vypočítáte DPH, přiznáte ji v tuzemsku (řádek 3 nebo 4) a zároveň si uplatníte nárok na odpočet (řádek 44 nebo 45).
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Leden 11, 2011
Paní Zdeno, člověk míní, život mění...potřeboval bych si ještě vyjasnit následující konkrétní situaci na modelovém případě:
V letech minulých jsme nebyl plátcem DPH. Od 1.1,2011 jsem se jím (nechtěně) stal (viz naše korespondence).
V tuzemsku poskytuji dlouhodobě konzulatce firmě XY  za fixní částku, např. 30.000 Kč , firma je plátcem DPH. Doposud jsem nafakturoval 30.000 Kč (pochopitelně o DPH žádná zmínka, nemohl jsem, nebyl jsem plátce). Jak teď bude situace za leden? Mám nafakturovat 30.000 Kč+DPH? , tj. 36.000. Anebo musím fakturovat opět daných 30.000, ale rozdělit je na 25.000+5.000 DPH? To by se mi pochopitelně líbilo míň. Těch 5.000 musím odvést našemu milému státu. Jaké plynou pro odběratele XY případné nevýhody, kdybychom se teoreticky domluvili na tom, že nafakturuju 30.000+DPH 6.000, čili 36.000?
Děkuji a přeji hezkou klidnou noc.

Jiřina
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Leden 13, 2011
Pokud je plátcem DPH, tak se určitě domluvíte na fakturaci 30 000 + DPH. Pro odběratele se tím nic nezmění. Dosud měl v nákladech (pro účely daně z příjmů) 30.000,- Kč a žádný nárok na odpočet DPH, nově bude mít v nákladech opět 30.000,- Kč a daň z přidané hodnoty 6.000,- Kč si odečte od své daňové povinnosti (uplatní nárok na odpočet daně).
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Leden 13, 2011
Děkuji za odpověď, která mě potěšila.
Hezký den.

Jiřina
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Leden 26, 2011
Paní Zdeno, mám jeden dotaz týkající se odpočtu DPH a silniční daně u vozidla:
jsem fyzická osoba, plátce DPH, příjmy daním paušálem, navazuji na dotaz výše z 5.1. Hodlám použít osobní vozidlo k podnikání a rád bych použil odpočet DPH (opravy, PHM), vím, že musím vést knihu jízd, abych odlišil % používání pro podnikatelské a osobní účely a ve stejném poměru i odpočet DPH. Ale jako majitel vozidla je zapsána žena (není podnikatelkou), a z toho mi vyplývá, že by měla se měla přihlásit k placení silniční daně ona (daňový poradce mi sdělil, že by odpočet možný měl být, že se jedná o spoluvlastnictví manželů, ale dál si nejsem jist...)
1. Je to vůbec možné, aby se přihlásila k platbě silniční daně ona, i když ona nepodniká?
2. Zálohy na silniční daň se platí Q, mám vždy každý Q propočíst přesnou částku dle obsahu motoru a stáří auta a tu zaplatit (protože v tomto rose se \"láme\" termín, kdy se dá uplatnit sleva 48, resp. 40%)?

Děkuji moc a hezký den,

J.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Leden 26, 2011
1. Silniční daň platí ten, kdo je zapsaný v technickém průkazu. Nevadí, že manželka nepodniká. Vy si uplatníte silniční daň ve výdajích na podnikání (§ 24/2/u ZDP).
2. Jestli budete platit zálohy čtvrtletně, tak vypočítejte za každý Q přesnou částku. Také si můžete vypočítat daň na celý rok a poslat najednou při první záloze. Pokud byste pak auto nepoužíval celý rok a výsledná daň byla nižší, tak v přiznání vykážete přeplatek, který vám FÚ (na základě žádosti) vrátí.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Únor 03, 2011
Paní Zdeno, sice jsem v noci psal dotaz v jiné rubrice, ale asi nešikovně...
1) Musím vždy bez vyjímek respektovat zákonem danou výši DPH, i v případě, když pošlu v rámci internetového prodeje konečnému spotřebiteli balík se zbožím, který obsahuje položky s různou sazbou DPH? Třeba spotřební elektroniku, kde je 20% a pak 1 knihu, kde je 10%?
2) Našel jsem názory, že by se dala použít nějaká \"poměrová, vážená\" daň? To mi připadá podivné.
3) Jsem povinen u jednotlivých dodacích listů - faktury u každé jedné položky stanovovat DPH zvlášť anebo sečíst daňový základ a k tomu šoupnout DPH? Pokud jde i za b), pak je daná otázka asi relevantní
4) Předpokládám, že když nabídnu FU 20%, tak mě nesežere, když dostane víc (případ knih)...nojo, ale když všechno zboží nakupuji od tuzemských dodavatelelů, kde je DPH na fa vyjádřena, těžko si s tím mohu dělat harakiri...?
5) A poslední dotaz, když nakoupím zboží a na fa dodavatele je evidentně chybná výše DPH (opět dané knihy, dal mi tam 20%), co s tím? Mám to ignorovat a tuto sazbu použít i na výstupu, nebo ignorovat a použít na výstupu správnou (to by mě vyhovovalo, ..10% bych odvedl a 20% bych chtěl vrátit..ale to je asi hloupost) anebo dodavateli nahlásit, že má špatnou sazbu? Kdo nese zodpovědnost? Tuším, že oba.

Děkuji a hezký brzký víkend (mně už začal:))

J.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Únor 05, 2011
1) Ano.
2) Zákon o DPH nezná poměrovou daň.
3) U každé položky alespoň sazbu daně.
4) FÚ vás nesežere, ale po novele zákona o DPH vás sežere odběratel, který si bude moci uplatnit odpočet DPH jen ve výši odpovídající dani dle zákona (pokud zákon stanoví, že u určitého zboží lze uplatnit sníženou sazbu, tak si odběratel smí uplatnit pouze 10% i kdyby na daňovém dokladu bylo uvedeno 20%).
5) Zatím můžete chybnou sazbu ignorovat, máte daňový doklad a za správnost sazby daně odpovídá dodavatel. Po novele ZDPH budete mít problém.
Sníženou sazbu lze dle přílohy č.1 k ZDPH uplatnit u následujícího zboží:
49 - Knihy, brožury, letáky, prospekty, noviny a časopisy, kde reklama nepřesahuje 50 % plochy, obrázková alba, obrázkové knihy, předlohy ke kreslení a omalovánky pro děti, hudebniny tištěné či rukopisné, kartografické výrobky všech druhů včetně atlasů, nástěnných map, topografických plánů a globusů, kromě tiskovin plně nebo podstatně určených k reklamě.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Únor 06, 2011
DĚKUJI MOC ZA POTVRZENÍ ODPOVĚDÍ KTERÉ JSEM VÉCEMÉNĚ PŘEDPOKLÁDAL. HEZKÝ KLIDNÝ VEČER.  J.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: iv Únor 14, 2011
Dobrý den, prosila bych o radu. Četla jsem předchozí diskusi, ale mám v tom pořád trochu zmatek. (Na FÚ jsem se nedozvěděla nic, kromě toho že mi přečetli znění zákona.)
Poskytuji službu do zahraničí. (Přivezu od zadavatele látku, doma mu to ušiju, a vrátím hotový výrobek. Předpokládám, že je to  služba. )
Nejsem plátce DPH, zahraniční firma -EU, ano. Tak bych se měla registrovat a odesílat souhrnné hlášení.
A teď mi není jasné, když se registruji, tak se tím stanu plátcem DPH? Nebo se jenom registruji k odesílání souhrného hlášení a plátcem se nestanu.?? Plátcemm být nechci, šiju i pro tuzemské neplátce a to by se jim pak zdražila moje práce, a nebo já bych vydělala méně.
Kdybych se plátcem stala-povině, tak jak bych vedla účetnictví. Teď sečtu přímy, odečtu paušální náklady v daňovém přiznání a těch pár příjmových dokladů založím do složky. To by pak asi tak jednoduché nebylo. Musela bych vést podvojné účetnictví? Mohla bych dál využívat v daňovém přiznání paušální výdaje? Bylo by možné třeba při nákupu nití odpočítat DPH, i když celou fakturu za nitě do nákladů nedávám, když používám paušální náklady. Mohla bych obdobně využít bločky od benzínu? A musela bych pak zaplatit silniční daň? Omlouvám se, zní to asi strašně zmateně, ale já z toho opravdu tak zmatená jsem. Moc děkuji za odpověď.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Helai Únor 18, 2011
Dobrý den, z předchozí diskuse  co to chápu , ale chci ze zeptat, jak to je, když nejsem platcem DPH a dodám službu do zemí EU platci DPH ale oni mi platí paušálne jednou za tři měsíce na základe smlouvy bez toho abych vystavil fakturu. Musím se registrovat jako platce DPH? Děkuji.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Únor 19, 2011
S největší pravděpodobností poskytujete službu s místem plnění v zemi příjemce podle § 9/1 zákona o DPH a máte tedy povinnost registrace k dani v ČR (§ 94/11 zákona o DPH).
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Helai Únor 21, 2011
Děkuji, chci se ještě zeptat, když se zaregistruji a budu odesílat souhrnné hlášení, tak mohu při daňovém přiznání odečíst pausální náklady, nebo musím vést účetníctvi?
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Únor 21, 2011
dobrý den..taky jsem to řešil...souhrnné hlášení a registrace k dph nemá co dělat s paušálem/účetnictvím, to je na Vás, jak se rozhodnete.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Únor 21, 2011
a ještě drobnost - těch předchozích dotazů máte strašně moc..a hlavně podotýkým, že já nejsem daňař ani omylem...ale alespoň názor z mého pohledu - když už jste \"okolnostmi přinucena\" být plátcem dph, pochopitelně je třeba se zamyslet, jak toho aspoň trochu využít, tj. odpočítávat si dph na vstupu tam, kde to jde, i třeba u auta - dph z benzinu, oprav... (ale to musíte platit silňiční daň, vést knihu jízd atd.), dále třeba DPH z těch nití, co nakupujete apod.   paní Zdeno, nemýlím se snad? :)
hezký den.
Jirina
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Únor 22, 2011
Nemýlíte se:-) Pokud plátce odvádí daň na výstupu, tak si může uplatnit nárok na odpočet daně také na vstupu.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Únor 22, 2011
Citace: iv
Dobrý den, prosila bych o radu. Četla jsem předchozí diskusi, ale mám v tom pořád trochu zmatek. (Na FÚ jsem se nedozvěděla nic, kromě toho že mi přečetli znění zákona.)
Poskytuji službu do zahraničí. (Přivezu od zadavatele látku, doma mu to ušiju, a vrátím hotový výrobek. Předpokládám, že je to  služba. )
Nejsem plátce DPH, zahraniční firma -EU, ano. Tak bych se měla registrovat a odesílat souhrnné hlášení.
A teď mi není jasné, když se registruji, tak se tím stanu plátcem DPH? Nebo se jenom registruji k odesílání souhrného hlášení a plátcem se nestanu.?? Plátcemm být nechci, šiju i pro tuzemské neplátce a to by se jim pak zdražila moje práce, a nebo já bych vydělala méně.
Kdybych se plátcem stala-povině, tak jak bych vedla účetnictví. Teď sečtu přímy, odečtu paušální náklady v daňovém přiznání a těch pár příjmových dokladů založím do složky. To by pak asi tak jednoduché nebylo. Musela bych vést podvojné účetnictví? Mohla bych dál využívat v daňovém přiznání paušální výdaje? Bylo by možné třeba při nákupu nití odpočítat DPH, i když celou fakturu za nitě do nákladů nedávám, když používám paušální náklady. Mohla bych obdobně využít bločky od benzínu? A musela bych pak zaplatit silniční daň? Omlouvám se, zní to asi strašně zmateně, ale já z toho opravdu tak zmatená jsem. Moc děkuji za odpověď.
Poskytujete službu (práce na movité věci) osobě povinné k dani v jiném členském státě EU, místo plnění se přechyluje do země příjemce služby podle § 9, odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty (daň odvede příjemce služby ve své zemi) a proto jste povinna se zaregistrovat jako plátce. Povinnost registrace najdete v ustanovení § 94/11 zákona o DPH.

Pokud se zaregistrujete, tak se stanete plátcem DPH se všemi jeho povinnostmi, ale i nároky. Každé čtvrtletí budete podávat přiznání k DPH a souhrnné hlášení (pokud byste prodala do EU nějaké zboží, tak byste musela podávat SH měsíčně). Plátce DPH nemusí vést podvojné účetnictví, ani daňovou evidenci, pro účely daně z příjmů můžete i nadále odečítat paušální náklady. Pro účely DPH si veďte zvláštní evidenci, ze které budete schopna sestavit přiznání k DPH. Můžete si uplatnit nárok na odpočet DPH z nití, i když fakturu za nitě nedáte do výdajů pro účely daně z příjmů. Faktury a jiné daňové doklady, ze kterých si uplatníte nárok na odpočet DPH, uchovávejte 10 let.  

Uplatnění nároky na odpočet daně z pohonných hmot je poněkud složitější, řešte raději s daňovým poradcem. Pokud byste pro své podnikání používala auto, tak budete platit silniční daň vy, případně držitel vozidla, zapsaný v technickém průkazu.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: iv Únor 23, 2011
Dobrý den,
moc děkuji za srozumitelné vysvětlení.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Únor 27, 2011
Dobrý den paní Zdeno, zkoumal jsem par. 26 a 28 ZODPH, ale pořád mi nejsou zcela jasné okolnosti náležitostí daňových dokladů, zkusím stručně položit otázky:

VSE ME UAJÍMÁ PŘEDEVŠÍM Z POHLEDU DPH, A) Z POHLEDU KDY JSEM PRODÁVAJÍCÍ:
1) jsem plátce DPH,  ale paušál, hlavní činnost poradenství vůči zahraničí (to už jsme spolu zdárně vyřešili, děkuji :)), tuzemský internetový shop a jen občas přímý prodej (za hotové) ať konečným spotřebitelům  anebo firmám plátcům či neplátcům DPH
2) Při prodeji za hotové, jsem povinen vystavit Učtenku za hotové, Daňový Příjmový doklad, zjednodušenÝ daňový doklad či jakýkoliv jiný vždy, nebo jen na požádání (myslím, že jen na požádání)?
3) Když to bude doklad pro konečného spotřebitele, jen Učtenku za hotové? musím vždy?
4) Náležitosti - v případě prodeji \"firmě\" musí doklad obsahovat muj název, adresu, ičo a dič - a co kupující? musí tam být i jeho veškeré údaje anebo si za to ručí on sám (myslím si, že on). Chápu to tak, že když chce daňový doklad, tak mi nadiktuje své iniciály a já je do potzvrzení napíšu?
Ono mi to totiž z mého pohledu prodejce a DPH připadá jedno, DPH odvedu vždy - spíš to má zajímat kupujícího, aby si případně DPH odečetl..??

A proto B. Z POHLEDU KDYŽ JSEM KUPUJÍCÍ
1. Konkrétní případ, nakupuji v Makru, zahlásím že chci daňový doklad, no a v kolonce Odběratel nic není, ani mé jméno, ič, dič atd...můžu si (pokud pochopitelně zdůvodním že to potřebuji k podnikání) DPH odečíst na základě tohoto dokumentu?
Když totiž kupuju např, přes web, vždy tam zadám své dič atd a faktura mi vyjede v celé své kráse včetně jména, adresy, ič, dič.., takže bez debat...


Uf, děkuji moc předem za odpověď a hezkou slunečnou neděli přeji.

Jirina
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Březen 03, 2011
A) 2) Jestliže jste plátcem DPH, tak jste vždy povinen do 15 dnů vystavit (nikoliv i předat) daňový doklad v případě, že jste uskutečnil zdanitelné plnění pro osobu povinnou k dani (tj. pro podnikatele bez ohledu na to, zda je či není plátcem) případně pro právnickou osobu, která není založena nebo zřízena za účelem podnikání (například pro vysokou školu).


3) Může být účtenka za hotové, ono je jedno, jak daňový doklad nazvete. Nemusíte vždy. Pokud víte, že konečný spotřebitel není osobou povinnou k dani, nebo právnickou osobou ... vizte výše, tak vystavujete doklad jen na vyžádání.

4) Pokud prodáváte firmě (firmou asi myslíte druhého plátce DPH) a vystavujete běžný daňový doklad podle § 28/2 ZDPH (tedy se všemi náležitostmi), tak uvedete i údaje o odběrateli. Pokud vystavujete zjednodušený daňový doklad podle § 28/3 ZDPH (maximální částka i s daní do 10 tis. Kč), tak nemusíte vyplňovat údaje o odběrateli,  stačí uvést cenu celkem a sazbu DPH. Zbytek si doplní odběratel.

B) 1. Zřejmě jste udělal útratu do deseti tisíc a v nákupu nebylo zboží podléhající spotřební dani (například cigarety), takže vám vystavili zjednodušený daňový doklad, na kterém nemusejí být uvedeny údaje o plátci, pro kterého uskutečňují plnění. Na základě zjednodušeného daňového dokladu si můžete uplatnit nárok na odpočet daně.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Březen 07, 2011
Paní Zdeno,

děkuji za odpovědi.

Jirina
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Pavelma Květen 11, 2011
Dobrý den!
Prosil bych o radu ohledně prodeje vstupenky na koncert. Koncert se konal v ČR a nemohl jsem se ho bohužel zůčastnit, takže jsem se ho snažil prodat přes inzerát a abych zvýšil pravdědopodnost prodeje, tak jej vystavil i na ebay. Lístek si zakoupil zahraniční zájemce (klasická FO) a po zaplacení jsem mu jej poslal poštou do Německa. Ten se poté na své dovolené v ČR zůčastnil i zmíněného koncertu.

Bojím se však, jestli jsem se tím nestal plátcem DPH. Jsem OSVČ - neplátce a podnikám v úplně jiném odvětví. Neposkytuji služby. Lístek byl zakoupen pro osobní spotřebu a teď mám brouka v hlavně, jestli jsem se jejím prodejem do zahraničí, ikdyž se koncert konal v ČR nestal plátcem, což by ovlivnilo i mé podnikání.
Děkuji za odpověď.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Červen 01, 2011
Klidně toho brouka zase vypusťte z hlavy:-) Vstupenku na koncert jste neprodal z pozice osoby povinné k dani (v rámci soustavně vykonávané ekonomické činnosti), ale jako běžný občan, tedy jako osoba nepovinná k dani. Povinné plátcovství by vám nehrozilo ani v případě, že byste prodal vstupenku v rámci svého podnikání, neboť místo plnění je podle § 10b/1/a) zákona o DPH v tuzemsku. Skutečnost, že si vstupenku koupil zahraniční zájemce, nehraje roli.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: siluro Červen 02, 2011
Paní Zdeno, už jsem se dotazoval dávno, ale asi se někde můj dotázek utopil..Z hlediska odvodu DPH: jsem plátce a chci svým klientům poskytnout určité dárky v rámci internetových akcí i osobního prodeje: \"kup za xx a dostanes zbozi v hodnote xx\". Abych mel ale v pořádku sklad zboží, i to \"zdarma\" musím pochopitelně vyskladnit, to by bylo (i na Dodacím Listu pro klienta) s nulovou hodnotou..no tak nevím..nebylo by lepší ho místo zadarmo prodávat se symbolickou hodnotou cca 1 Kč a z toho v poklidu odvést DPH? Ale v tom případě bude DPH na výstupu nižší než na vstupu, logicky. Jedná se o dárky v řádech stokorun. Tímto způsobem jsem postupoval dříve, na radu daňového poradce, ale to bylo ve velké firmě, kde dárky dosahovaly hodnot deseti a statisíců...Prosím, můžete mi poradit?
Děkuji a přeji hezký snad už méně zamračený den.
Jiřina
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Červen 03, 2011
Dárky malé hodnoty (cena bez DPH nepřesahuje 500,- Kč) poskytnuté v rámci ekonomické činnosti můžete podle § 13/8/c) ZDPH poskytovat bezúplatně. Podle ustanovení § 72/4 ZDPH vám zůstává zachován nárok na odpočet daně. (Pokud uskutečňujete i zdanitelná plnění bez nároku na odpočet, tak od 1.4.2011 je třeba nárok na odpočet přiměřeně krátit.)

Můžete ale i prodat za symbolickou korunu (například: cena zboží 400,- Kč, poskytnutá sleva 399,- Kč), ze které odvedete DPH.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: cucino Červen 06, 2011
Dobrý večer. Manželka si zřídila ŽL s tím,že bude nakupovat zboží v Polsku. Je ale zatíženo daní 8% a u nás 20%. Lze to vůbec, i když není plátce DPH? Je vůbec možno takovíto obchod uskutečňovat pouze na ŽL? Děkuji
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Červen 07, 2011
Pokud manželka není plátcem DPH, tak bude nakupovat zboží s polskou daní a v tuzemsku toto zboží prodá bez daně. Obchod je legální a lze jej uskutečňovat na ŽL. Hlídejte si ale hodnotu nakoupeného zboží, pokud dosáhne 326.000,- Kč (bez polské daně) za kalendářní rok, tak vy se manželka musela registrovat jako plátce DPH.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: MichalK Červen 15, 2011
Dobry den
Dovolim se pokracovat v tomto tema. Precetl jsem cele vlakno a chtel bych se zeptat jak to je s prodeji programu, resp. sluzeb v oblasti programovani, navrhovani systemu software\'ovych apod. Zda existuje nejaky zpusob aby se vyhnout byti platcem dph.

Jsem zamestnany v CZ. Prave jsem zacel podnikat na zivnostensky list (vedlejsi cinnost) pouze proto aby moct spolupracovat s firmou v Polsku. Musim zaregistrovat se jako platce DPH? Existuje nejaka cesta ven?
Predem moc dekuji a zdravim

PS. Jsem obcanem PL,  v CZ ziji dlouhodobe, mam danovy domicil v CZ. To ale by nemelo mit vyznam.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Červen 20, 2011
Pokud poskytnete službu osobě povinné k dani do EU, tak se budete muset registrovat jako plátce daně v ČR. Jediný způsob, jak se vyhnout registraci, je fakturovat českému plátci (který přefakturuje Polákům), nebo poskytovat služby do EU pouze osobám nepovinným k dani (nepodnikajícím občanům).
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: MichalK Červen 21, 2011
Dekuji za odpoved.
Tak asi budu nucen stat se platcem DPH.

Kdo, v mem pripade, bude odvadet DPH? Firma (v Polsku), ktere prodavam sluzby nebo ja v CR?

s pozdravem
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Červen 21, 2011
DPH bude odvádět firma v Polsku. Vy jim vyfakturujete službu programování bez DPH s odkazem na § 9 odst. 1 zákona o DPH (popřípadě s odkazem na Evropskou směrnici) a  s upozorněním, že jsou osobou povinnou přiznat a zaplatit daň (náležitosti daňového dokladu při poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko najdete v § 33 zákona o DPH) a odešlete na finanční úřad souhrnné hlášení. Více informací k SH najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: krabik Prosinec 20, 2011
Dobrý den,

sleduji toto fórum již delší dobu a občas mi vnukne nějakou myšlenku, takže nejprve díky adminovi a komentujícím.

Řeším dnes jednu otázku ohledně fakturování a zahraničního DPH. Mám trochu složitější případ, ale třeba to pomůže nějakému jednotlivci někdy v budoucnu.

Jsem plátce DPH v ČR i v Německu. Místem plnění služby u tohoto kokrétního případu je vždy v Německu (přeprava zboží začínající v Německu). Jde mi o vystavování zjednodušených dokladů českým a slovenským soukromým osobám, které platí vždy předem bankovním převodem, nebo kartou tak, jako by si kupovali lístky na autobus u českého řidiče ve Frankfurtu na nádraží (autobusoví dopravci také musejí být registrováni k DPH v Německu pro tyto případy). Podle mého názoru spadám automaticky pod německý zákon o DPH u těchto druhů faktur, ačkoliv má firma sídlo v ČR.

Cílem je vystavování zjednodušených daňových dokladů (Kleinbetragsrechnunge, do 150 EUR brutto). V Německu pro ně platí podobná pravidla jako v ČR pro zjednodušené daňové doklady, ale český zákon řeší v rámci Zák. o DPH v § 31 i de facto můj případ, jenže nemyslí na to, že přeci doklady nevystavuji osobám, které, by měli povinnost v ČR odvést a zaplatit daň. Podle mého názoru se tento paragraf týká např. německých firem fakturujících do ČR jiným firmám:

§ 31 Daňový doklad při poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě
(1) Doklad vystavený při poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě musí obsahovat
...
b) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání a daňové identifikační číslo osoby, které je služba poskytnuta,
....
i) sdělení, že osobou povinnou přiznat a zaplatit daň je plátce, pro kterého se služba uskutečňuje, s odkazem na příslušné ustanovení tohoto zákona, ustanovení předpisu Evropské unie Evropských společenství1), nebo s jiným odkazem, podle kterého je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň plátce, jemuž je služba poskytnuta.

Další věcí je, zda vůbec mohu tedy vystavovat německé zjednodušené doklady (česky) v ekvivalentu české měny do 150 EUR:

Die Vereinfachung für Kleinbetragsrechnungen nach § 33 UStDV gilt nicht im Rahmen von:

    Versandhandelslieferungen innerhalb des EU-Gemeinschaftsgebiets (§ 3c UStG),
    innergemeinschaftlichen Lieferungen (§ 6a UStG) und
    Fällen der Steuerschuldnerschaft des Leistungsempfängers (§ 13b UStG).

Podle mého názoru se musím řídit německým zákonem o DPH a § 31 českého Zák. o DPH neberu v úvahu pro tento případ. Nenašel jsem také nikde frázi o tom, zda musejí být tyto německé doklady vystavovány pouze německy.

Je to skutečně komplikovaný případ, asi mi ani nikdo zde neporadí, ale když jsem si to takto nepsal, jsem zase trochu klidnější :)
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Prosinec 23, 2011
Proč si myslíte, že u přepravy zboží začínající v Německu je místo plnění v Německu? To platilo naposledy v roce 2009.

Co se týká vystavování daňových dokladů obecně:
pokud vystavujete DD pod německým DIČ, tak postupujete podle německého zákona o DPH
pokud vystavujete pod českým DIČ, tak postupujete podle českého zákona o DPH.

Nevím, jak mají upraveno Němci, ale podle českého zákona o DPH (§ 26/7 ZDPH) můžete vystavit daňový doklad i v cizím jazyce.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: krabik Prosinec 23, 2011
Dobrý den,

opírám se o Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, zrušení jsem zatím nezaznamenal, tak snad jsem tedy něco nepropásl...

§ 10f Místo plnění při poskytnutí služby přepravy zboží osobě nepovinné k dani
(1) Místem plnění při poskytnutí služby přepravy zboží osobě nepovinné k dani je místo, kde se příslušný úsek přepravy uskutečňuje.
(2) Pokud je však poskytnuta služba přepravy zboží mezi členskými státy osobě nepovinné k dani, je místem plnění místo zahájení přepravy.
(3) Pro účely odstavců 1 a 2 se rozumí
a) přepravou zboží mezi členskými státy přeprava zboží, pokud místo zahájení přepravy a místo ukončení přepravy je na území dvou různých členských států,
b) místem zahájení přepravy zboží místo, kde přeprava zboží skutečně začíná, bez ohledu na vzdálenost překonanou na místo, kde se zboží nachází.

V komentáři německého zákona o DPH mi daňový poradce našel také možnost vystavovat faktury v jiném jazyce. O té české jsem nevěděl - moc děkuji!
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Prosinec 25, 2011
Dobrý den, nic jste nepropásl. Pokud jde pouze o přepravu zboží pro osoby nepovinné k dani, tak se místo plnění určuje podle § 10f, jak píšete.

Pokud byste ale přepravoval zboží pro osoby povinné k dani, pak byste určoval místo plnění podle § 9/1 ZDPH, místo plnění by se přechýlilo do země objednatele, který by přiznal a zaplatil DPH ve své zemi (např. přeprava zboží na území Německa provedená pro slovenského plátce by měla místo plnění na Slovensku).

Jestliže přepravujete zboží pro osobu nepovinnou k dani (předpokládám, že pro běžné nepodnikající občany) jde o přepravu po SRN nebo přepravu mezi čl. státy se zahájením v SRN, tak z těchto plnění odvádíte DPH v Německu, spadáte pod německý zákon o DPH, jak jste uvedl. Skutečnost, že vaše firma sídlí v ČR, nehraje roli. Český zákon o DPH vám ukládá povinnost přiznat plnění (§ 24a ZDPH), uvádí se na ř. 26 přiznání, neuvádí se v souhrnném hlášení. Podle mého názoru nemusíte vystavovat DD podle § 33 ZDPH, neboť neposkytujete službu osobě povinné k dani ani právnické osobě která není založena nebo zřízena za účelem podnikání.  Pokud má německý zákon o DPH nějaké zvláštní požadavky na vystavování daňových dokladů, tak bych je respektovala.

Paragraf 31 ZDPH není váš případ, vztahuje se na situace, kdy přijmete službu od unijního plátce a místo plnění je v tuzemsku. Podle § 31 byste postupoval v případě, že byste si pro své podnikání objednal například přepravu zboží (kdekoliv po Unii) od německého plátce. Němec by vám fakturoval bez německé daně s upozorněním, že místo plnění se nachází v zemi objednatele a že tedy máte povinnost přiznat a zaplatit daň v ČR.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: krabik Prosinec 30, 2011
Citace: Zdena
Dobrý den, nic jste nepropásl. Pokud jde pouze o přepravu zboží pro osoby nepovinné k dani, tak se místo plnění určuje podle § 10f, jak píšete.

Pokud byste ale přepravoval zboží pro osoby povinné k dani, pak byste určoval místo plnění podle § 9/1 ZDPH, místo plnění by se přechýlilo do země objednatele, který by přiznal a zaplatil DPH ve své zemi (např. přeprava zboží na území Německa provedená pro slovenského plátce by měla místo plnění na Slovensku).

Jestliže přepravujete zboží pro osobu nepovinnou k dani (předpokládám, že pro běžné nepodnikající občany) jde o přepravu po SRN nebo přepravu mezi čl. státy se zahájením v SRN, tak z těchto plnění odvádíte DPH v Německu, spadáte pod německý zákon o DPH, jak jste uvedl. Skutečnost, že vaše firma sídlí v ČR, nehraje roli. Český zákon o DPH vám ukládá povinnost přiznat plnění (§ 24a ZDPH), uvádí se na ř. 26 přiznání, neuvádí se v souhrnném hlášení. Podle mého názoru nemusíte vystavovat DD podle § 33 ZDPH, neboť neposkytujete službu osobě povinné k dani ani právnické osobě která není založena nebo zřízena za účelem podnikání.  Pokud má německý zákon o DPH nějaké zvláštní požadavky na vystavování daňových dokladů, tak bych je respektovala.

Paragraf 31 ZDPH není váš případ, vztahuje se na situace, kdy přijmete službu od unijního plátce a místo plnění je v tuzemsku. Podle § 31 byste postupoval v případě, že byste si pro své podnikání objednal například přepravu zboží (kdekoliv po Unii) od německého plátce. Němec by vám fakturoval bez německé daně s upozorněním, že místo plnění se nachází v zemi objednatele a že tedy máte povinnost přiznat a zaplatit daň v ČR.
Mnohokrát děkuji za zaslané podklady a úhel pohledu. Vážím si Vaší podpory na tomto fóru!
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: DanielaP Únor 07, 2012
Dobrý den,

předchozí diskuze mi vyjasnila mnoho otázek, jen jsem se ještě chtěla zeptat:

- zatím jsem neplátce a DPH a poskytuji služby do Itálie a Rakouska plátcům DPH - již cca. 1 rok. O povinnosti k registraci DPH jsem se dozvěděla až teď. Co mohu čekat, až přijdu na FÚ? Mám se zaregistrovat od teď nebo od ledna 2011, kdy jsem vystavila první fakturu? Až na jednu menší fakturu jsem fakturovala vždy do zahraničí ...

- Mám se zahraničním příjemcem služby domluvenou pevnou částku za služby. Myslíte, že se něco změní, když se stanu plátcem DPH? Oni budou muset daň odvést, ale předpokládám, že si hned uplatní nárok na odpočet, takže domluvená částka by měla zůstat stejná - je to tak?

Děkuji předem za odpověď.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Únor 07, 2012
Předpokládám, že poskytujete služby, u kterých se místo plnění přechyluje do EU (nejedná se například o služby spojené s nemovitostí, v ČR). Jestli se na FÚ pochlubíte, že poskytujete služby od ledna 2011, tak vás zaregistrují se zpětnou platností. DPH by vypočítali jen za tu jednu menší fakturu. Jestli jste si schovala nějaké přijaté daňové doklady z roku 2011, tak byste si z nich mohla uplatnit odpočet DPH.
U zahraničních odběratelů by měla domluvená částka zůstat stejná. Budou postupovat podle zákona o DPH platného v jejich zemi. Předpokládám, že budou muset přiznat daň a zároveň jim vznikne nárok na odpočet.

Nebo se zaregistrujete až nyní jako dobrovolný plátce a spolehnete se, že vás FÚ nebude kontrolovat:-)
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: DanielaP Únor 09, 2012
Dobrý den,

děkuji moc za odpověď.

Ještě mě napadlo, budu muset nějak dodatečně podávat souhrnné hlášení za období, kdy jsem se k DPH nezaregistrovala i když jsem měla a mohou pak s tím mít přijemci služby v zahraničí nějaké problémy, jako že to budou muset opravit v účetnictví?
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Únor 09, 2012
Předpokládám, že budou chtít přiznání k DPH i souhrnná hlášení.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: DanielaP Březen 05, 2012
Dobrý den,

pro (nejen) Vaši informaci: byla jsem na FÚ a zaregistrovala se zpětně a bylo mi řečeno, že se mám připravit na to, že mně budou muset za každé pozdě podané přiznání dát pokutu 500 Kč (tedy celkem 2000 Kč), že to podle nového zákona ani nelze nijak prominout ....
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Březen 05, 2012
Tak to je nepříjemné. Kdybyste se zaregistrovala jako dobrovolný plátce, tak byste platila pokuty jen v případě, že by Vás FÚ kontroloval a zjistil, že jste se měla registrovat už dřív.
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: peters5 Listopad 23, 2013
Dobrý den.
Zajímalo by mě jestli musím něco řešit když poskytuji stavební práce jako neplátce DPH v Německu plátci DPH? Jediné co jsem se při hledání na tuto otázku dozvěděl je že mi nevzniká povinnost přihlášení k DPH v Čechách ale nevím jestli se nemusím registrovat někde v Německu.
Koukal jsem že to hledá plno lidí ale nikde není žádná odpověď na tento případ. Víte o tom něco? Děkuji
Název: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU
Přispěvatel: Zdena Listopad 24, 2013
Místo plnění je v Německu, takže v ČR nevzniká žádná povinnost ohledně DPH. Toto plnění se nezapočítává do obratu pro povinné plátcovství.

Povinnosti v Německu se řídí německým zákonem o DPH. Zkuste poradce, který se specializuje na Německo, nebo se zeptejte svého odběratele.