Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Doklady => Téma založeno: Moliere11 Říjen 03, 2010

Název: Nezaplacená faktura
Přispěvatel: Moliere11 Říjen 03, 2010
Dobrý den Zdeno,
mám otázečku... Zaslal jsem zboží na dobírku, zákazník si ale zásilku nevyzvedl a ta se mi vrátila. Jde mi o to, co teď s tou fakturou, když není zaplacená? Mám jí davat do DE?.. jak se postupuje v těchto případech?
Nejsem plátce DPH, vedu DE

Díky, Martin M.
Název: Nezaplacená faktura
Přispěvatel: Zdena Říjen 04, 2010
Zakládám oba výtisky mezi vydané faktury a provedu STORNO. Faktura se nedostane do DE (nebyla uhrazena) a zmizí i z pohledávek. Na jeden výtisk napíši slovo storno a poznámku, že se jedná o nevyzvednutou zásilku. Zboží vracím na sklad.
Název: Nezaplacená faktura
Přispěvatel: Moliere11 Říjen 04, 2010
Jestli tomu dobře rozumím, musím fakturu vystornovat. Jak píšete, to provedu tím, že na jeden výtisk faktury dopíšu STORNO... na některých forech jsem se dočetl, že je pro stornování nutné vystavit Storno fakturu a pořadovým číslem, které je právě aktuální a částku napsat se znaménkem minus (jinak je faktura stejná).
Chápu, že do DE je blbost to dávat.. je ale možné pro přehlednost tam napsat jen např. Ćíslo faktury a poznámku storno? (bez datumů a částky)..
Název: Nezaplacená faktura
Přispěvatel: Zdena Říjen 04, 2010
Vystavené faktury zapisuji do knihy pohledávek. Do daňové evidence se dostanou teprve ve chvíli, kdy byly uhrazeny _ do DE zapisuji pouze příjmy a výdaje, nikoliv pohledávky a závazky. Pokud vím, že se zboží vrátilo a nedojde k úhradě faktury, tak pohledávku vystornuji s poznámkou o důvodu storna. Nevidím žádný důvod pro vystavování nějaké stornovací faktury, dobropis také není podle mého názoru na místě.

Jestli si chcete do DE napsat nějakou poznámku (bez částky), tak to klidně udělejte. Je jen na vás, jak si evidenci povedete, nikde nejsou stanovena pevná pravidla pro vedení daňové evidence. Hlavní je, že se ve své evidenci vyznáte a jestli vám takové poznámečky pomohou (stejně nemají žádný vliv na základ daně), tak si je pište.
Název: Nezaplacená faktura
Přispěvatel: mori Listopad 11, 2010
Dobrý den,

a v případě, že vedu pouze evidenci příjmů a výdajů a budu platit paušálně, pak mohu také FA vystornovat a nemusím z tohoto platit daň z příjmu? Nejsem si jistá, jestli se platí až ze skutečných příjmů anebo dle faktur... děkuju za radu.
Název: Nezaplacená faktura
Přispěvatel: Zdena Listopad 11, 2010
Pokud nevedete podvojné účetnictví (vedete daňovou evidenci, nebo jen evidenci příjmů, ze kterých si uplatníte výdaje procentem), tak zdaňujete skutečné příjmy, tedy to, co jste opravdu dostala zaplacené.