Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: křížková Duben 23, 2008

Název: Odpisy
Přispěvatel: křížková Duben 23, 2008
Dobrý den,
V roce 2007 jsem pořídila osobní vůz na leasing.Vedu daňovou evidenci. Splátky dávám do výdajů. Můžu tento osobní vůz také odpisovat(daňově-účetně), když jsou splátky výdajem? Děkuji
Název: Odpisy
Přispěvatel: Zdena Duben 23, 2008
Odpisovat nemůžete, k vozidlu nemáte vlastnické právo.
Pokud jste platila akontaci (první zvýšenou splátku), pak byste si měla nájemné rovnoměrně rozvrhnout a jako výdaj uplatnit pouze poměrnou výši nájemného, která připadá na zdaňovací období - viz ustanovení § 24, odst. 2, písm. h), bod 2. Například doba pronájmu 36 měsíců, akontace 50 tis. Kš a 36 splátek 12.500 Kč měsíčně - podíl nájemného na 1 měsíc zdaňovacího období činí 13.889,- Kč. Při převzetí předmětu leasingu v září 2007 bylo možné uplatnit jako výdaj v roce 2007 Kč 55.556,- (4 * 13.889,-).
Název: Odpisy
Přispěvatel: křížková Duben 24, 2008
Děkuji Vám za odpověď.
Prosím ještě jeden dotaz. Výše uvedený vůz, v průběhu roku dojede k technického zhodnocení, které hradím já. Můžu odepisovat?
Děkuji
Název: Odpisy
Přispěvatel: Zdena Duben 24, 2008
K technickému zhodnocení budete potřebovat souhlas leasingové společnosti. Po uvedení TZ do stavu způsobilého obvyklému užívání můžete zahájit odpisování podle § 28, odst. 3 zákona o daních z příjmů - přečtěte. TZ sice musíte zatřídit do stejné odpisové skupiny, ve které je zatříděn majetek - letos už OS 2 -, ale nemusíte použít stejný způsob odpisování (rovnoměrně x zrychleně).
Předpokládám, že cena zhodnocení auta překročí hranici 40 tis. Kč za rok.
Název: Odpisy
Přispěvatel: Monča Listopad 09, 2010
Dobrý den,
v říjnu 2009 byl pořízen traktor na leasing, byla složena akontace a měsíčně jsou placeny leasingové splátky a samozřejmě byla v roce 2009 do výdajů dána poměrná část nájemného. Nájemce je plátcem DPH a nyní se rozhodl výše jmenovaný traktor prodat, tzn. sjednat převzetí leasingu. Zajímá mě jak postupovat, aby to bylo pro nájemce co nejvýhodnější po daňové stránce. Děkuji
Název: Odpisy
Přispěvatel: Zdena Listopad 22, 2010
Daň z příjmů: poměrná část nájemného, uplatněná do data postoupení leasingu, zůstává v nákladech. Nerozpuštěná část akontace je daňovým výdajem jen do výše příjmu (odstupného).

DPH: odstupné do výše neuplatněné akontace je finančním vypořádáním a nepodléhá DPH. Odstupné vyšší je provizí za postoupení práv, podléhá DPH.
Název: Odpisy
Přispěvatel: Pavel Popov Leden 12, 2011
Dobrý večer!
Podnikám jako OSVČ při zaměstnání. Vedu daňovou evidenci. Mám problém jak s odpisy DHM - fotovoltaické elektrárny (=FVE)  na střeše RD. FVE mám v majetku - ve výdajích , ale nevím zda je mám mít v daňových či nedaňových? Dal jsem je do nedaňových, jelikož za rok 2010 budu ještě uplatňovat osvobození od daně z příjmů. Výdaje za rok 2010 uplatňuji ve výi  40% paušálu. Můžu místo paušálu uplatnit skutečné výdaje (a tedy i odpisy) když výnosy nepodléhají dani z příjmu?  Je to pro mě výhodnější kvůli nižšímu základu daně, z kterého se potom odvíjí výše zdravotního pojištění?
Děkuji
Název: Odpisy
Přispěvatel: Zdena Leden 16, 2011
Pokud jste získal licenci v roce 2010, tak byste měl vést podvojné účetnictví.
Pořízení hmotného majetku je vždy nedaňovým výdajem, daňově uplatňujete až odpisy HM.
Doporučuji navštívit diskusi zde: http://forum.tzb-info.cz/109471-mala-fotovoltaicka-elektrarna-legislativa-a-zkusenosti