Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Sociální, zdravotní, nemocenské pojištění => Téma založeno: vena.zeman Květen 14, 2010

Název: zálohy a vyúčtování při vedeljší činnosti
Přispěvatel: vena.zeman Květen 14, 2010
Dobrý den,
  chtěl bych si vyjasnit následující situaci. Jsem zaměstnanec na hlavní úvazek. Práci na žl mám tedy jako vedlejší činnost. Pokud si během roku vydělám do cca 56 tis - částku pouze zdaním a neodvádím z ní žádné sociální ani zdravotní pojištění. Pokud si vydělám víc - např. 60 tis - platím pojištění již z celé vydělané částky - tedy skokově víc?
Pokud limit přesáhnu, další rok musím platit minimální zálohy. Pokud si za celý rok nic nevidělám, zálohy mi vrátí nebo \"propadnou\"?
děkuji Václav ZEman
Název: zálohy a vyúčtování při vedeljší činnosti
Přispěvatel: Zdena Květen 17, 2010
Zdravotní pojištění: během roku neplatíte zálohy, pojistné odvedete najednou po podání daňového přiznání za příslušný rok. Výše výdělku nehraje roli, není tu žádný limit, do kterého by se pojistné  neplatilo.

Sociální pojištění: pokud za rok 2010 vykážete daňový základ z podnikání maximálně 56.900,- Kč (uvedená částka platí při celoročním podnikání, jinak se krátí v poměru k počtu měsíců samostatné výdělečné činnosti), tak nebudete platit SP za rok 2010, ani zálohy na rok 2011. Při vyšším daňovém základu (56.901,- Kč a více) už zaplatíte pojistné za rok 2010 z celé vydělané částky a v roce 2011 budete platit zálohy. Pokud si za rok 2011 nic nevyděláte, nebo zůstanete pod limitem pro povinnou účast, tak vám zálohy vrátí.