Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Sociální, zdravotní, nemocenské pojištění => Téma založeno: tomca Březen 17, 2010

Název: Postgradualni studium a DPP
Přispěvatel: tomca Březen 17, 2010
Dobry den,

   jsem postgradualni student nad 26 let a dostavam studijni stipendia, ktera se, pokud vim, nepocitaji mezi zdanitelne prijmy

K tomu jsem mel castecny pracovni uvazek a jednu dohodu o provedeni prace.

Nyni muj pracovni pomer konci a misto nej vzniknou 2 nove dohody o provedeni prace.

Z toho, co jsem si zatim nastudoval, by melo platit: prijmy z dohod jsou zatizeny srazkovou dani, nepatri tedy mezi zdanitelne prijmy.

Vsechny me prijmy tedy nyni budou nezdanitelne, cili nemusim platit socialni pojisteni. Musim ale platit zdravotni bez ohledu na celkovou vysi prijmu.

Pokud nemam nikde chybu, zeptal bych se jeste, podle ceho se pocita vyse zdravotniho pojisteni?

Diky,
Tomas
Název: Postgradualni studium a DPP
Přispěvatel: Zdena Březen 20, 2010
Příjmy z dohod o provedení práce nepodléhají odvodům pojistného na zdravotní a sociální pojištění.

Zda budou zdaněny srážkovou, nebo zálohovou daní, to záleží na tom, zda podepíšete u zaměstnavatele prohlášení k dani - pozor, v jednom měsíci můžete mít podepsáno jen u jednoho zaměstnavatele) a na výši měsíční odměny. Při podepsaném prohlášení je jakkoliv vysoká odměny zdaněna zálohovou daní. Při nepodepsaném prohlášení se měsíční odměna do 5.000,- Kč zdaňuje srážkovou daní, odměna nad 5.000,- Kč zálohovou daní.

Pokud budete mít jen dohody o provedení práce, tak nemusíte platit sociální pojištění. Zdravotní pojištění si budete platit jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Vyměřovacím základem pro výpočet pojistného je minimální mzda: 8.000 * 13,5% = 1.080.