Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Sociální, zdravotní, nemocenské pojištění => Téma založeno: Evahodo Březen 29, 2008

Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Evahodo Březen 29, 2008
Chtěla bych vědět, jak to je, pokud při zaměstnání podnikám a dostala jsem se do situace, kdy jsem část roku byla na mateřské (pobírala peněžitou pomoc v mateřství) a část roku jsem pobírala rodičovský příspěvek. Ze zaměstnání jsem neměla kromě té mateřské žádný jiný příjem. Je to správně, že těch šest měsíců mateřské se mi bude posuzovat jako hlavní činnost a budu z ní muset zaplatit sociální pojištění? Dá se ta moje mateřská nějak zohlednit? Díky za radu. Eva
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Březen 30, 2008
Jestli jste neoznámila na OSSZ přerušení samostatné výdělečné činnosti, tak budete až do doby, než jste začala pobírat rodičovský příspěvek, posuzována jako OSVČ hlavní. Bohužel, pro OSSZ je rozhodující formální stav, nikoliv ten skutečný.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: stepankacerna Červen 19, 2008
Dobrý den,já také řeším otázku co a jak...Jsem zaměstnaná na MD a jako VČ mám podnikání. Na MD budu 4. rokem a v listopadu nebo v prosinci nastupuji na novou MD s druhým miminkem, které čekám. V podnikání bych chtěla pokračovat a zároveň bych chtěla mít nárok na PPM. Slyšelal jsem ale i názor, že je lepší živnost přeružit, abych měla nárok na PPM nebo si platit zálohy. Mě zajímá, jak vysoké to jsou zálohy, zda nepřijdu o PPM. Zda raději přerušit nebo raději platit zálohy. Nebo jsem i slyšela, že stačí podepsat nějaký papír na OSSZ, že to můžu mít nějakého zástupce. Budu moc ráda, když se mi pokusíte to vysvětlit, a poradit co a jak.
Moc děkuji Štěpánka.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Červen 26, 2008
Upřesněte, prosím, situaci. Jste v pracovním poměru, požádala jste zaměstnavatele o neplacené volno do doby, než nastoupíte na další MD? Budete tedy pobírat peněžitou pomoc v mateřství od zaměstnavatele?
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: JANO850 Červenec 01, 2008
DOBRY DEN,JSEM OSVČ NEPLATIM SOCIALNI PRIPOJISTENI,MOMENTALNE JSEM V7 TYDNU TEHOTENSTVY,PORADTE MI KDYZ BUDU MIT RIZIKOVYM TEHOTENSTVI JESTLI MAM NAROK NA PODPORU OD STATU,NEBO NA CO MAM NAROK.DEKUJI
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Červenec 02, 2008
Pokud jste si neplatila nemocenské pojištění OSVČ, pak nebudete mít nárok na nemocenskou, ani na peněžitou pomoc v mateřství ze zdrojů nemocenského pojištění OSVČ. Zda je možné uplatňovat nároky na podporu jinde, to, bohužel, netuším.
Pokud byste přerušila výkon samostatné výdělečné činnosti, tak se můžete přihlásit na úřadu práce. Tam snad také vyřizují kromě podpory v nezaměstnanosti i nějaké dávky v hmotné nouzi, ale nevím to jistě.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: MarketaG Červenec 14, 2008
Dobrý den, do 30. listopadu 2007 jsem byla v zaměstnaneckém poměru, od 1. prosince 2007 až doposud jsem OSVČ. Nyní plánuji miminko a ráda bych splnila podmínky pro výplatu dávek v mateřství. Je to ještě reálné? Předem děkuji za odpověď
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Červenec 26, 2008
Nepíšete, zda si jako OSVČ platíte dobrovolné nemocenské pojištění, ani jak dlouho jste byla zaměstnaná, takže odpovím alespoň obecně.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká OSVČ za předpokladu, že byla účastna na nemocenském pojištění OSVČ (platila dobrovolné nemocenské pojištění - nelze doplatit zpětně) alespoň 180 dnů před porodem a zároveň byla v posledních dvou letech před porodem účastna nemocenského pojištění (ať už jako zaměstnankyně, nebo jako OSVČ) alespoň 270 dnů.
I kdybyste si dosud neplatila nemocenské pojištění OSVČ,  miminko teprve plánujete a byla jste dostatečně dlouho nemocensky pojištěna jako zaměstnankyně, tak to ještě může být reálné:-)
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Šárka Červenec 28, 2008
Dobrý den, potřebuji poradit. Již 6 rok podnikám v oblasti služeb. Jsem OSVČ platím dobrovolné sociální pojištění. Jsem v druhém měsíci těhotenství a vzhledem ke zdravotnímu stavu pobírám nemocenskou, která není příliš vysoká. Pokud nevznikne nějaký problém pracovat nebudu, ale řeším otázku jestli není lepší živnost přerušit. Náklady jsou stejné, ale přijmy se rapidně snížily. Nevím jak postupovat. Můžete mi poradit ?
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Červenec 30, 2008
Jestliže pobíráte nemocenskou ze zdrojů nemocenského pojištění OSVČ, tak byste ani neměla osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, abyste nepřišla o dávky nemocenského pojištění.
Nejsem si úplně jistá, na co se konkrétně ptáte. Ve vztahu k zákazníkům by pro vás nebyl problém přerušit činnost, ale potřebujete poradit, co a kde v souvislosti s přerušením vyřídit?
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Šárka Srpen 03, 2008
Není problém se zákazníky. Pozastavila jsem OSVČ a jediný příjem v současné chvíli je nemocenská, která je méně než 3000kč. Příjem z práce tudíž není a já se ptám jak mám z těchto peněz žít. Na úřadech jako socialní a zdravotni, živnostenký je situace nahlášena to je v pořádku. ALE - Můžete mi poradit kde mohu v současné chvíli, kdy mám rizikové těhotenství a práci nemohu vykonávat získat ještě další peníze ? Na pracovní úřad mne nevezmou jelikož jsem v marodním stavu. Až dojdou malé peníze, které jsem našetřila octnu se sociálním dně, přestože jsem odváděla daně a poctivě platila státu co po mne vyžadoval. Doufám, že chápete mojí situaci. Děkuji za odpověď.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Srpen 03, 2008
Napadá mě pomoc v hmotné nouzi, zkuste přečíst alespoň základní informace zde:
http://www.mpsv.cz/cs/5
Více byste se měla dovědět na sociálním odboru. Nevím, jak tento systém funguje, ale nedělala bych si přílišné iluze. Pokud jsem v minulosti slyšela historky lidí, kteří také celý život řádně platili daně a dostali se do finančních potíží (ztráta zaměstnání ve věku kolem 50 let), tak je na sociálním velmi rychle odbyli. Například proto, že spoluvlastnili kus nějakého pole, nebo proto, že měli auto, tedy spíše neprodejnou popelnici, ale jako důvod k odmítnutí jakékoliv pomoci to stačilo.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Marika Srpen 17, 2008
Dobrý den mám k vám prosbu a to o radu.V roce 2007 mi vznikl nevědomostí dluh na soc.pojištění .Nyní jsem v jiném stavu a mám tam dluh.Mám nárok na mateřskou dovolenou až se miminko narodí jsem Osvč.Danové přiznání řádné.Děkuji za odpověd.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Srpen 18, 2008
OSVČ nemá mateřskou dovolenou:-)
Jestli vám jde o peněžitou pomoc v mateřství - což je nemocenská dávka - tak se musíte spojit se svojí OSSZ a zjistit, zda vám z důvodu neplacení sociálního pojištění nezaniklo nemocenské pojištění. Podmínkou je, že jste si platila dobrovolné nemocenské pojištění.
Pokud nejste nemocensky pojištěna, pak můžete ode dne porodu žádat rodičovský příspěvek -dávku státní sociální podpory. Žádost o rodičovský příspěvek vyřizují kontaktní místa příslušných úřadů práce (v Praze úřady MČ).
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: cheva Srpen 26, 2008
Hezký den, jsem zaměstnaná a zároveň OSVČ - což mám jako vedlejší činnost (živnost). Cca za měsíc nastoupím na mateřskou dovolenou. Jaký vliv bude mít mateřská na mou vedlejší činnost?
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Srpen 27, 2008
To záleží na vašem rozhodnutí, živnost může běžet dál. Pokud ale nebudete skutečně podnikat, pak je rozumnější oznámit přerušení činnosti. Zda bude v roce 2008 vaše samostatná výdělečná činnost pro účely sociálního pojištění hlavní nebo vedlejší, se posuzuje podle výše příjmů ze zaměstnání a nemocenských dávek - musíte dosáhnout alespoň 96 tis. Kč.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: MarcelaF Srpen 31, 2008
Dobrý den, chci se zeptat na informace ohledně podnikání a mateřské...Pracuji jako OSVČ 5.rokem a plánuji dítě. Nemocenské pojištění si řádně platím. Vím, že při pobírání mateřské nemohu podnikat. Ale nemohu svou činnost ukončit a tak plánuji místo sebe někoho zaměstnat. Budu fungovat jako zaměstnavatel na mateřské dovolené. Vím, že budu pobírat rodičovský příspěvek, ale není mi jasné, jestli budu platit zdravotní a sociální pojištění a jak po právní stránce je tato situace možná a co to obnáší. Děkuji za odpověď. Marcela
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Katka Září 02, 2008
Dobrý den, od března 2007 jsemOSVČ, do července 2007 jsem byla na mateřské, od července 2007 si platím na OSSZ nemocenské+pojistné 2000,- měsíčne, teď jsem těhotná a na mateřskou nastoupím v březnu 2009. Chtěla jsem poradit, kolik si platit na OSSZ , aby mi byla vyplácena nějaká mateřská, zároveň budu i podnikat, živnost nechci přerušovat. A podle čeho se pak počítá rodič. příspěvek?Děkuji.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Danula Září 04, 2008
Dobrý den,
jsem OSVČ a budu žádat o dávky PPM. Byla jsem informovaná, že nesmím po tuto dobu vykonávat osobně výdělečnou činnost OSVČ. Ke svému podnikání si pronajímám místnost. Mohu tuto místnost včetně zařízení po dobu pobírání dávek pronajmout jiné OSVČ? Nebude se tento příjem považovat z hlediska dávek PPM za osobně vykonávanou činnost? Věci mám v obchodním majetku, budu pronajímat na živnost. Tedy nemohu živnost pozastavit.    Děkuji
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Markéta Haasová Září 04, 2008
Dobrý den,neplatila jsem si nemocenskou,jsem v pátém měsíci těhotenství a jsem OSČV. Zatím ještě podnikám,ale koncem těhotenství už to nebude možné a proto pozastavím živnost.A zajímalo by mě,kam se mám přihlásit a kdo po tu dobu za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění. Děkuji za odpověď Markéta
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Září 08, 2008
Přihlaste se na úřadu práce, jinak byste si musela platit zdravotní pojištění. Sociální pojištění není při přerušení živnosti povinné. Dnem porodu můžete žádat o rodičovský příspěvek.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Marketa Září 20, 2008
Dobry den, jsem OSVC, pobirala jsem PPM od 14.02. do 28.08. (Nizsi nez RP, castka mi byla dorovnavana). Aniz bych po porodu chtela dale podnikat, (a SVC jsem tedy od te doby nevykonavala), zivnost jsem prerusila az nyni - koncem srpna. Mela jsem za to, ze po dobu pobirani PPM zivnost prerusit nemusim, kdyz se jedna vlastne o davku nemocenskou. Zdravotni pojistovna me ale vyvedla z omylu - mam tam za 6 mesicu dluh za neplacene zalohy, stat pry za mne zacne platit az od data preruseni zivnosti, pobirani PPM nehraje roli. Narozdil od tvrzeni pani na SSZ, ktera mi radi podepsat prohlaseni, ze jsem provozovani zivnosti skoncila jiz pred nekolika mesici, abych se tak vyhnula opetovne povinnosti placeni zaloh. Datum faktickeho preruseni zivnosti ji pry nezajima. Muzete mi, prosim, objasnit, jak se veci maji - ackoliv k me smule  asi je uz pro mne pozde? Zdravotni pojisteni za prvnich 6 mesicu materstvni budu muset uhradit, a jeste budu rada, kdyz me nepripravi zpetne o PPM???
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Sagmar Září 22, 2008
Dobrý den, prosím o radu - jak se počítá výše PPM u OSVČ? Platím si nemocenské pojištění, nicméně nízkou částku. Na mateřskou bych měla nastoupit v březnu. Počítá se výše podpory z příjmů (resp. vymeřovacího základu) nebo si mám připlatit na nemocenské pojištění, abych dostávala nějaké slušné penizky? Děkuju
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Petrita Září 23, 2008
Dobrý den, jsem OSVČ, nárok na mateřskou nemám, ale ráda bych se dověděla, kdy začnu pobírat rodičovský příspěvek, zda se můžu rozhodnou pro rychlou variantu na 2 roky nebo 3 roky a kolik budu pobírat, pokud je dle daňového přiznání můj čistý měsíční příjem 20tis.Kč. Děkuji za odpověď.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Září 23, 2008
Citace: Petrita
Dobrý den, jsem OSVČ, nárok na mateřskou nemám, ale ráda bych se dověděla, kdy začnu pobírat rodičovský příspěvek, zda se můžu rozhodnou pro rychlou variantu na 2 roky nebo 3 roky a kolik budu pobírat, pokud je dle daňového přiznání můj čistý měsíční příjem 20tis.Kč. Děkuji za odpověď.
Rodičovský příspěvek můžete pobírat ode dne porodu. Nebudete si moci, bohužel, vybrat rychlost čerpání rodičovského příspěvku, neboť volit mohou jen ti, kterým vznikl nárok na PPM. Zpočátku budete pobírat 7.600,- Kč měsíčně (až do 21 měsíce věku potomka), později už jenom 3.800,- Kč měsíčně až do 4 let věku dítěte. Váš příjem podle daňového přiznání výši nemá žádný vliv na výši rodičovského příspěvku.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Září 23, 2008
Citace: Sagmar
Dobrý den, prosím o radu - jak se počítá výše PPM u OSVČ? Platím si nemocenské pojištění, nicméně nízkou částku. Na mateřskou bych měla nastoupit v březnu. Počítá se výše podpory z příjmů (resp. vymeřovacího základu) nebo si mám připlatit na nemocenské pojištění, abych dostávala nějaké slušné penizky? Děkuju
PPM se počítá stejně, jako nemocenská.
Kopíruji ze stránek ČSSZ:
Výše nemocenského se odvíjí od toho, v jaké výši OSVČ platí zálohy na pojistné na důchodové pojištění v předchozím kalendářním roce, neboť rozhodným obdobím pro výpočet nemocenského je kalendářní rok předcházející roku, v němž vznikla pracovní neschopnost. Aby OSVČ pobírala v roce 2008 nemocenské ve výši 10 - 12 tis. Kč musela by v roce 2007 platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění průměrně 7 000 Kč měsíčně.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Září 27, 2008
Citace: Katka
Dobrý den, od března 2007 jsemOSVČ, do července 2007 jsem byla na mateřské, od července 2007 si platím na OSSZ nemocenské+pojistné 2000,- měsíčne, teď jsem těhotná a na mateřskou nastoupím v březnu 2009. Chtěla jsem poradit, kolik si platit na OSSZ , aby mi byla vyplácena nějaká mateřská, zároveň budu i podnikat, živnost nechci přerušovat. A podle čeho se pak počítá rodič. příspěvek?Děkuji.
K výši pojistného kopíruji ze stránek ČSSZ odpověď na nejčastější dotazy:
\"Výše nemocenského se odvíjí od toho, v jaké výši OSVČ platí zálohy na pojistné na důchodové pojištění v předchozím kalendářním roce, neboť rozhodným obdobím pro výpočet nemocenského je kalendářní rok předcházející roku, v němž vznikla pracovní neschopnost. Aby OSVČ pobírala v roce 2008 nemocenské ve výši 10 ? 12 tis. Kč musela by v roce 2007 platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění průměrně 7 000 Kč měsíčně.\"

V době pobírání nemocenských dávek a tedy i peněžité pomoci v mateřství nesmíte osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, jinak by vám zanikl nárok na dávky. Splnění podmínky neosobního výkonu činnosti lze vyřešit přijetím zaměstnance, uzavřením dohody o pracovní činnosti, nebo také může činnost vykonávat spolupracující osoba, nebo odpovědný zástupce.

Rodičovský příspěvek se nevypočítává, je daný rychlostí čerpání - 2, 3, nebo 4 roky.
Rychlé čerpání - 2 roky (do 24 měsíců dítěte) - RP ve výši 11.400,- měsíčně - může využít pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380,- Kč/den.
Klasické čerpání - 3 roky (do 36 měsíců dítěte) - RP ve výši 7.600,- Kč měsíčně - může využít rodič, který má nárok na PPM.
Pomalé čerpání - začíná se čerpat buď po PPM, nebo hned po narození dítěte, pokud nebyl nárok na PPM. Do 21 měsíců věku dítěte činí RP 7.600,- Kč měsíčně (jako při klasickém čerpání), v dalších měsících pak 3.800,- Kč měsíčně až do 48 měsíců věku dítěte.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Září 27, 2008
Citace: Danula
Dobrý den,
jsem OSVČ a budu žádat o dávky PPM. Byla jsem informovaná, že nesmím po tuto dobu vykonávat osobně výdělečnou činnost OSVČ. Ke svému podnikání si pronajímám místnost. Mohu tuto místnost včetně zařízení po dobu pobírání dávek pronajmout jiné OSVČ? Nebude se tento příjem považovat z hlediska dávek PPM za osobně vykonávanou činnost? Věci mám v obchodním majetku, budu pronajímat na živnost. Tedy nemohu živnost pozastavit.    Děkuji
Dle mého názoru můžete přerušit provozování živnosti. Místnost nemáte v obchodním majetku, takže ji můžete (se souhlasem vlastníka) podnajímat. V tom případě budete mít příjmy z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů. Zařízení můžete vyřadit z obchodního majetku, přerušit živnost a pronajímat v rámci pronájmu nemovitosti. Příjmy z pronájmu nepodléhají zdravotnímu, ani sociálnímu pojištění.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Marki Září 29, 2008
Dobrý den,
pracuji jako OSVČ a plánuji miminko, začala jsem si platit nemocenské pojištění, ale nějak se nemohu dopátrat k tomu, jaká by byla PPM v případě placení si minimálních záloh. A měla bych ještě jeden dotaz: pokud budu na rodičovské dovolené, mohu při tom podnikat normálně, nebo musí být můj výdělek do nějaké částky, jinak nebudu dostávat rodičovský příspěvek?
Předem moc děkuji  (pokud opakuji dotazy, které tu již byly, moc se omlouvám)
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: kodl Září 29, 2008
Dobrý den, kolik je možné si vydělat na mateřské dovolené a je možno pracovat jako OSVČ ??
Děkuji
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Září 29, 2008
Citace: Marki
Dobrý den,
pracuji jako OSVČ a plánuji miminko, začala jsem si platit nemocenské pojištění, ale nějak se nemohu dopátrat k tomu, jaká by byla PPM v případě placení si minimálních záloh. A měla bych ještě jeden dotaz: pokud budu na rodičovské dovolené, mohu při tom podnikat normálně, nebo musí být můj výdělek do nějaké částky, jinak nebudu dostávat rodičovský příspěvek?
Předem moc děkuji  (pokud opakuji dotazy, které tu již byly, moc se omlouvám)
V případě placení minimálních záloh byste pobírala PPM  přibližně 3.000,- Kč měsíčně. V době pobírání rodičovského příspěvku můžete normálně podnikat, výše příjmů neovlivní výši RP.
Název: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
Přispěvatel: Zdena Září 29, 2008
Citace: kodl
Dobrý den, kolik je možné si vydělat na mateřské dovolené a je možno pracovat jako OSVČ ??
Děkuji
Výše příjmů ze samostatné výdělečné činnosti není omezena.