Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => DPH a zahraničí => Téma založeno: Skálová Leden 13, 2010

Název: pořízení zboží, doklad s polskou DPH
Přispěvatel: Skálová Leden 13, 2010
Řeším následující problém: Plátce DPH, vede DE, koupil za hotové materiál v Polsku. Polský dodavatel vystavil d.doklad s polskou VAT, odběratel uveden český plátce, jeho DIČ na dokladu uvedeno. Zaplaceno hotově včetně daně.
Je mně jasné, že doklad měl být bez VAT, že jsme zbytečně zaplatili i polské DPH. Mohu postupovat tak, že na tento doklad doplním potřebné údaje, čímž vystavím daňový doklad pro nás, samovyměřím, odvedu DPH v Česku, zároveň uplatním nárok na odpočet. Nebo jak to udělat, abychom mohli zařadit aspoň z hlediska daně z příjmu jako výdaj ovlivňující základ daně? Děkuji za odpověď.
Název: pořízení zboží, doklad s polskou DPH
Přispěvatel: Zdena Leden 14, 2010
Pokud chcete respektovat zákon o DPH, tak provedete samovyměření. Podle § 16/1 ZDPH jste se dopustili pořízení zboží z JČS a máte tedy povinnost přiznat a zaplatit daň v tuzemsku (§ 108/1/d) ZDPH) bez ohledu na skutečnost, že daň už byla jednou přiznána a odvedena v Polsku. Jestli máte v záměru požádat o vrácení daně v Polsku, tak bude základem daně při samovyměření cena bez polské daně, v opačném případě bude ZD cena včetně polské daně.  V tuzemsku přiznáte daň a zároveň si uplatníte nárok na odpočet. Předpokládám, že nakoupený materiál použijete k uskutečnění své ekonomické činnosti.
Z hlediska daně z příjmů bude daňově uznatelným výdajem základ daně pro DPH.