Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: Dědek Září 18, 2009

Název: elektřina
Přispěvatel: Dědek Září 18, 2009
Dobrý den,
mám dva domy na jedné adrese (pod jedním č.p.). V jednom bydlím, v druhém podnikám.Každý dům má svůj elektroměr. Jsem fyzická osoba, plátce DPH. U domu, ve kterém podnikám bych si rád odepisoval elektřinu z daní(i z DPH). Mohu dávat do daň.evidence fakturaci za elektřinu - na faktuře pochopitelně není IČ ani DIČ, nebo musím mít i v případě, že jsem FO podnikatelský tarif?
Předem mnohokrát děkuji za radu.

S pozdravem,
Tomáš Mládek
Název: elektřina
Přispěvatel: Zdena Září 20, 2009
Do daně z příjmů můžete dát faktury za elektřinu i bez IČ a DIČ. Pokud si chcete nárokovat odpočet DPH, pak musí být na daňových dokladech uvedeno vaše DIČ. Podnikatelský tarif platí pro všechny podnikatelské subjekty, tedy i pro fyzické osoby.
Název: elektřina
Přispěvatel: olda2 Říjen 04, 2009
v případě že mám místo podnikání v místě bydliště (jsem fyzická osoba a nemám provozovnu), je možné si nějakou poměrnou část výdajů za elektřinu (případně ostatní energie) uplatnit jako výdaj v daňové evidenci? nebo je nutné mít provozovnu?
Název: elektřina
Přispěvatel: Zdena Říjen 04, 2009
Je možné uplatnit poměrnou část výdajů (energie, nájemné atd.), nemusíte mít provozovnu. Problém ale je jak správně stanovit tu nějakou poměrnou část výdajů:-)
Název: elektřina
Přispěvatel: olda2 Říjen 06, 2009
Nechci tu poměrnou část nějak přehánět, uvažoval jsem o cca 10%, to by snad mohlo být akceptovatelné. Dále se chci zeptat, o 3 příspěvky výše uvádíte, že na daňových dokladech musí být uvedeno mé DIČ (jsem plátce DPH), jakých případů se to všeobecně týká? všechny faktury? (na \"obyčejných\" daňových dokladech se předpokládám DIČ nevyžaduje)

děkuji
Název: elektřina
Přispěvatel: Zdena Říjen 06, 2009
Podle mého názoru je 10% akceptovatelných.
Uvedení vašeho DIČ platí pro běžné daňové doklady (většinou faktury), ze kterých si chcete uplatnit nárok na odpočet DPH. Pokud se bude jednat o zjednodušený daňový doklad (paragon), nebo o doklad, ze kterého si neuplatníte nárok na odpočet, pak DIČ nemusí být uvedeno.