Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: Jana Konečná Říjen 12, 2007

Název: Školné jako výdaj?
Přispěvatel: Jana Konečná Říjen 12, 2007
Dobrý den,
jsem zaměstnán a k tomu mám jako vedlejší činnost podnikání. Půjdu studovat na soukromou VŠ, kde zaplatím určitou částku za školné. Mohu si tuto částku dát do nákladů ve své daňové evidenci?
Děkuji za odpověď (Štěpán)
Název: Školné jako výdaj?
Přispěvatel: Jana Konečná Říjen 12, 2007
Nemůžete, není to daňově uznatelné.
Název: Školné jako výdaj?
Přispěvatel: Sara Říjen 17, 2007
Dobrý den a jak je to s 2 letým kurzem, který absolvuji pro možnost budoucího podnikání v této oblasti??
Děkuji za odpověď
Název: Školné jako výdaj?
Přispěvatel: Zdena Listopad 03, 2007
Daňová uznatelnost výdajů na vzdělávání OSVČ není v zákonu o daních z příjmů zvlášť upravena, jako například u zaměstnanců. Platí tedy, že daňově uznatelný je jen takový výdaj, který dokážete obhájit jako potřebný pro zajištění a udržení příjmů. Jestli je kurz zaměřen na obor, ve kterém podnikáte a budete podnikat i v budoucnu, pak výdaje obhájíte.
Název: Školné jako výdaj?
Přispěvatel: Tony Leden 28, 2008
Dobrý den,
mám následující dotaz. Jsem zaměstnanec, studuji se souhlasem svého podniku a pro jeho potřeby soukromou vysokou školu v kombinované formě studia. Podnik mi platí školné, cca 24000 Kč za semestr. Nyní se na mne obrátila vedoucí účtárny s tím, že mi tuto částku musí vždy zdanit a že z ní tedy odvedu daň (a to i zpětně, protože se to prý u nás dříve nedělalo). Je tento postup správný?
S díky za odpověď a s pozdravem Tony.
Název: Školné jako výdaj?
Přispěvatel: Zdena Leden 30, 2008
Ano, postup je správný. Od zaměstnavatele vám plyne příjem, který odle ustanovení § 6, odst.9, písm.a) zákona o daních z příjmů není osvobozen od daně - jedná se o částky vynaložené na zvýšení kvalifikace.