Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Sociální, zdravotní, nemocenské pojištění => Téma založeno: Zbyněk Únor 24, 2009

Název: Přerušení studia a OBZP
Přispěvatel: Zbyněk Únor 24, 2009
Dobrý den,
měl bych na Vás dotaz ohledně OBZP. Právě jsem dočasně přerušil studium na VŠ a ztrácím tedy statut studenta. Pracuji jako lektor na Dohodu o provedení práce. Pokud tomu dobře rozumím, měl bych se do 8 dnů přihlásit zdravotní pojišťovně k platbě zdravotního pojištění ve výši 1080 Kč měsíčně a místo studenta budu nyní OBZP-\"to je vše?\" Pokud bych ale chtěl vykonávat tu samou lektorskou činnost na ŽL, musela by to v tuto chvíli být hlavní činnost a musel bych tedy platit vyšší ZP než jako OBZP a navíc ještě zálohy na sociální pojištění, i když je mi méně jak 26 let?

Doufám, že jsem to popsal srozumitelně a předem děkuji za odpověď:-)
Název: Přerušení studia a OBZP
Přispěvatel: Zdena Únor 25, 2009
Ano, popsal jste to zcela srozumitelně. Buď se přihlásíte u své ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů, měsíční pojistné bude činit 1.080,- Kč a to bude vše. Z příjmů za dohodu o provedení práce (budete mít příjem ze závislé činnosti) nebudete muset platit zdravotní, ani sociální pojištění.
Pokud byste si na tu samou činnost opatřil ŽL, pak platíte ZP v minimální výši 1.590,- Kč/měs. a k tomu SP minimálně 1.720,- Kč/měs. a to bez ohledu na skutečnou výši příjmů. Vaše příjmy totiž nepoplynou ze závislé činnosti, nýbrž ze samostatné výdělečné činnosti. Věk do 26 let vám nepomůže, při přerušeném studiu nejste nezaopatřeným dítětem.
Název: Přerušení studia a OBZP
Přispěvatel: Zbyněk Únor 26, 2009
Skvělé, díky za pomoc a přeji hezký den:-)
Název: Přerušení studia a OBZP
Přispěvatel: Český antiúředník Únor 28, 2009
Aneb rada do života: nepřerušovat studium, dokud vám není 26 :-) A potom už je to fuk :)