Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Sociální, zdravotní, nemocenské pojištění => Téma založeno: romča Březen 31, 2020

Název: snížení minimálního vyměřovacího základu
Přispěvatel: romča Březen 31, 2020
Dobrý den, ještě mně vrtá hlavou - teď jsem četla víc poučení k vyplnění přehledu sociálního - ř.32 - ve kterém případě dojde ke snížení vypočteného vyměřovacího základu ?? Pokud je OSVČ nemocná celý měsíc, tak se vypočtený vyměřovací základ z řádku 30. sníží o 8175,-Kč ??? za každý celý měsíc, ve kterém pobírala nemocenské dávky?? (vykonávaná je SVČ jen jako hlavní) a ve druhém případě  SVČ je vykonávaná až od června , předtím normální pracovní poměr - dojde tam také ke snížení za každý měsíc o 8175,-Kč??? - tedy za tu dobu, kdy byl normálně zaměstnaný???
Pokud ano, funguje to takto i u zdravotního pojištění???
Název: Re:snížení minimálního vyměřovacího základu
Přispěvatel: Zdena Březen 31, 2020
Dobrý den. Pokud si OSVČ hlavní platila (dobrovolné) nemocenské pojištění a měla po celý měsíc (od prvního do posledního dne měsíce) nárok na výplatu nemocenského, tak za každý takový měsíc může snížit minimální vyměřovací základ o 8.175,- Kč.
Úleva platí i pro zdravotní pojištění. V měsících, ve kterých po celý měsíc pobírala OSVČ nemocenské z nem. pojištění OSVČ, pro ni není stanoven minimální vyměřovací základ.

Druhý případ - minimální vyměřovací základ nelze snižovat, neboť nemocenské dávky plynuly z nemocenského pojištění zaměstnanců, nikoliv z nem. pojištění OSVČ.

Název: Re:snížení minimálního vyměřovacího základu
Přispěvatel: romča Březen 31, 2020
takže se nesnižuje vypočtený vyměřovací základ, který je větší než minimální vyměřovací základ, ten minimální je 98100 a ten by se snižoval??, pokud je na řádku 30 větší částka, tak se použije ta a již se nic nesnižuje??

tedy modelově - pokud budu mít na řádku 30 např. 114000,-  a 2 měsíce je nemoc, co tedy bude na řádku 32 ?? fakt se v tom motám :(
Název: Re:snížení minimálního vyměřovacího základu
Přispěvatel: Zdena Duben 01, 2020
Snižuje se pouze minimální vyměřovací základ 98.100,- Kč. Pokud máte za celý rok nízké příjmy (ale jako OSVČ hlavní musíte platit minimální pojistné) a k tomu jste promarodila dva měsíce, tak ve výsledku nemusíte za tyto 2 měsíce platit pojistné. 

Jestliže ale máte daňový základ vyšší, například 228.000,- Kč, tak je Vaším vypočteným vyměřovacím základem 114.000,- Kč (na ř. 30) a tato částka už se nesníží. I když máte dva měsíce nemoc, tak v řádku 32 bude 114.000,- Kč.