Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => DPH a zahraničí => Téma založeno: Magdina Březen 02, 2020

Název: Služba z EU od neplátce a DPH
Přispěvatel: Magdina Březen 02, 2020
Dobrý den,
prosím o radu ohledně služby z EU od neplátce. Dostala jsem k zaúčtování fakturu za službu od fyzické osoby z Německa, je to neplátce a služba bude poskytnuta v ČR, jedná se o konzultační činnost. A trochu tápu, co s DPH, jak zaúčtovat fakturu. My jsme plátci v ČR, společnost s.r.o., budeme muset DPH zaplatit my v ČR nebo si ji mohu nárokovat a odečíst v rámci reverse charge, jelikož je to pro naší ekonomickou činnost? Děkuji moc za odpověď.
Název: Re:Služba z EU od neplátce a DPH
Přispěvatel: Zdena Březen 02, 2020
Dobrý den. Pokud nemáte v Německu provozovnu (nebo máte, ale konzultace byla poskytnuta provozovně v ČR), tak je místo plnění v ČR a musí zde být odvedena daň. Německý konzultant by se správně měl zaregistrovat k DPH v Německu a fakturovat Vám pod svým VAT. Ale i když se nezaregistroval, tak jste povinni podle § 108/3 ZDPH odvést DPH v ČR. Pokud přijaté plnění použijete k uskutečnění svých ekonomických činností, tak máte nárok na odpočet.
V přiznání k DPH se přijatá služba uvádí na ř. 12, nárok na odpočet na ř. 43. V kontrolním hlášení se uvádí v oddílu A.2, bez vyplnění DIČ. KH lze odeslat, neuvedené DIČ je propustná chyba.
Název: Re:Služba z EU od neplátce a DPH
Přispěvatel: Magdina Březen 03, 2020
Dobrý den,
děkuji moc za odpověď, moc jste mi pomohla, že jsem si to takto ujasnila.
Pěkný den.
Název: Re:Služba z EU od neplátce a DPH
Přispěvatel: taxi Červen 29, 2020
Dobrý den,
OSVČ-elektrikář, není plátce, bude pracovat v Německu, ale fakturovat za svoji práci bude  jinému českého podnikateli, je v tom nějaký zádrhel co se týká DPH? Nemusí se registrovat? případně za svoji práci neuvádět na faktuře místo práce?  Děkuji, taxi.
Název: Re:Služba z EU od neplátce a DPH
Přispěvatel: Zdena Červen 29, 2020
Dobrý den. Záleží na tom, o jaké práce se bude jednat.
Práce na nemovitosti: místo plnění bude v Německu, podle jejich předpisů se musí registrovat v Němcku k DPH ten, kdo využívá subky, tedy český objednatel.
Práce na movité věci: místo plnění zůstává v ČR (podle sídla odběratele), elektrikář se nemusí registrovat.
Název: Re:Služba z EU od neplátce a DPH
Přispěvatel: taxi Červenec 01, 2020
Velice děkuji, přeji pěkný den, taxi.