Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: Franto Únor 06, 2020

Název: zřizovací výdaje- nákup zboží předem
Přispěvatel: Franto Únor 06, 2020
 Dobrý den,
zajímá mě otázka co se týče "zřizovacích výdajů " OSVČ- mohu předem, v rámci přípravy zahájení/znovuzahájení činnosti OSVČ (nájemné prostor, kancel. technika..atp)  i zakoupit zboží, které v tom obchodu bude? Příklad: v únoru postupně nakoupím zboží od dodavatelů, abych od března oficiálně zahájil činnost.

Něco jsem objevil tady: https://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php, kde to jde, ale i tady: https://webtrh.cz/432617-zivnost-zbozi, kde je to zpochybněno:(?

Jak je vlastně správně, jak by se mělo postupovat prosím?
Franto
Název: Re:zřizovací výdaje- nákup zboží předem
Přispěvatel: Franto Únor 07, 2020
Dobrý den,
Pozná někdo znalý (účetní) odpověď k mému dotazu prosím?
Děkuji, Franto
Název: Re:zřizovací výdaje- nákup zboží předem
Přispěvatel: Zdena Únor 13, 2020
Dobrý den, proč byste nemohl zakoupit zboží?. Na stránkách je i odkaz na příslušné ustanovení zákona o daních z příjmů. Kopíruji § 5 odst. 7 zákona:
U poplatníka s příjmy podle § 7 a 9 se přihlédne i k zásobám pořízeným v kalendářním roce předcházejícím roku, v němž zahájil činnost. Totéž platí obdobně i pro jiné nezbytně vynaložené výdaje spojené se zahájením činnosti.

Předpokládám, že poprvé zahajujete činnost. V případě znovuzahájení již dříve vykonávané činnosti bych uplatnila jen výdaje vynaložené v běžném kalendářním roce (nikoliv vynaložené i v předcházejícím kalendářním roce). Výdaje za zboží zakoupené v únoru při znovuzahájení v březnu byste měl bez potíží obhájit.
Název: Re:zřizovací výdaje- nákup zboží předem
Přispěvatel: Franto Únor 13, 2020
Dobrý den,
Paní Zdeno, děkuji Vám za odpověď, potvrdilo se mi to i z jiného zdroje, jsem rád, díky.
Franto