Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daň z příjmu => Téma založeno: MJana Březen 27, 2019

Název: opravná DPFO
Přispěvatel: MJana Březen 27, 2019
Dobrý den, paní Zdeničko moc bych Vás poprosila o radu, zda lze provést opravné DPFO OSVČ, který si neuplatňoval
odpočet na dítě. Má 4 děti a všechny si dávala do odpočtu manželka v zaměstnání. Neuplatnila celou slevu.
Lze udělat manželce DPFOza 2018 a v ní uplatnit 3 děti s tím, že slevu na 1 dítě vrátí. A OSVČ by si uplatnil DPFO to čtvrté dítě.
Účetní ze zaměstnání manželky OSVČ mi řekla, že by se toho bála, že si v tomto případě manželka celý rok uplatňovala                          neoprávněně slevu a FÚ by jí mohl dopočítat úrok z neoprávněně používané slevy.
Děkuji moc.
Název: Re:opravná DPFO
Přispěvatel: Zdena Březen 27, 2019
Dobrý den, paní Jano, já bych do toho šla. Nevím, jestli bude FÚ dopočítávat nějaký úrok, ale i kdyby dopočítal, tak rodina asi nepřijde zkrátka. Daňový bonus, který tím získá, bude vyšší. Jestliže mají 4 děti, tak by bylo vhodné, aby se letos o daňové zvýhodnění podělili, například že by si každý uplatňoval 2 děti. Maximální daňový bonus 60.300,- Kč se posuzuje pro každého manžela zvlášť.
Název: Re:opravná DPFO
Přispěvatel: MJana Březen 28, 2019
Dobrý den,
poptávala jsem se na FÚ. Prý opravné OSVČ a manželce OSVČ udělat mohu.
V DPFO mám doplnit každému všechny děti zrcadlově a u dítěte, na které si neuplatňuje slevu dát do kolonky
měsíce 0.
Ještě bych se chtěla ujistit, OSVČ uplatňuje výdaje procentem z příjmu a nepřesáhl hranici 1.000.000,00 Kč příjmů,
může tato OSVČ za 2018 uplatňovat slevu na dítě? Není zde prosím nějaký jiný zádrhel?
Moc děkuji za trpělivost.MJana.
Název: Re:opravná DPFO
Přispěvatel: Zdena Březen 28, 2019
Dobrý den, paní Jano. Jsem ráda, že Vám na FÚ potvrdili, že můžete bez obav podat opravné přiznání za manžela a přiznání za manželku (zřejmě řádné).

V přiznání za rok 2018 si manžel může uplatnit daňové zvýhodnění na děti a mohl by i slevu na vyživovanou manželku, kdyby paní měla za rok 2018 vlastní příjmy max. 68 tis. Kč. Pán by klidně mohl překročit hranici příjmů 1 mil. Kč, tam není žádné omezení, zákon stanovuje pouze maximální výši výdajů, které si k těmto příjmům uplatní. Žádný zádrhel tam nevidím.
Název: Re:opravná DPFO
Přispěvatel: MJana Březen 28, 2019
Moc děkuji za Vaše cenné rady. Jana
Název: Re:opravná DPFO
Přispěvatel: MJana Březen 28, 2019
Jestli mohu poprosit, jaké jsou hranice výdajů? Děkuji.
Název: Re:opravná DPFO
Přispěvatel: Zdena Březen 28, 2019
Horní hranice výdajů najdete v § 7/7 ZDP. Můžete uplatnit výdaje ve výši:

a) 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800000 Kč (částka odpovídá příjmům 1 mil. Kč)
b) 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600000 Kč (částka odpovídá příjmům 1mil. Kč)
c) 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 300000 Kč (částka odpovídá příjmům 1mil. Kč)
 d) 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, s výjimkou příjmů podle odstavce 1 písm. d) a odstavce 6; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 400000 Kč (částka odpovídá příjmům 1mil. Kč).

Jestliže provozujete živnost volnou a máte příjmy do 1 mil. Kč, tak si uplatníte 60% výdaje v plné výši. Pokud ale budete mít příjem např. 2 mil. Kč, tak můžete uplatnit výdaje max. ve výši 600 tis. Kč. To znamená, že 60% paušál uplatníte k příjmům 1 mil. Kč, a ten druhý milion už celý zdaňujete.

Od roku 2019 už zase budou výdajové stropy dvojnásobné a bude přitom možné uplatnit daňové zvýhodnění na děti a slevu na vyživovanou manželku.
Název: Re:opravná DPFO
Přispěvatel: MJana Březen 29, 2019
Moc děkuji. Jana.