Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Podnikání => Téma založeno: Kitynnka Únor 04, 2019

Název: OSVČ a rodičovská dovolená
Přispěvatel: Kitynnka Únor 04, 2019
Dobrý den,

od 4/2018 jsem vedena jako OSVČ, nyní v 2/2019 dojde k narození potomka. Nárok na PPM nemám, budu tedy ihned čerpat rodičovský příspěvek.

Mé dotazy jsou následující a byla bych Vám moc vděčná za jejich zodpovězení.

1) Ve chvíli, kdy dojde k čerpání rodičovského příspěvku se automaticky z hlavní činnosti stane vedlejší, aniž bych tuto skutečnost musela uvádět na některý úřad?

2) Jak se bude nyní postupovat s platbou ZP a SP? Vím, že v případě prvního roku podnikání a jeho souběhu s rodičovskou není nutné hradit minimální zálohy, ale tyto jsou pak doplaceny zpětně dle skutečného výdělku. Jak to bude ale v mém případě, když již první rok podnikání budu mít vyčerpaný? Přehledy za rok 2018 jsem již odevzdala a dle výpočtů došlo ke zvýšení záloh SP. Tyto zálohy v takto zvýšené sumě budu tedy muset hradit i v případě rodičovské dovolené? U ZP k žádnému zvýšení nedošlo, zde to bude se zálohy jak prosím, budu muset hradit výši pro hlavní činnost a nebo stačí pro vedlejší?

3) Pokud bude má činnost brána jako vedlejší, mohu si v DP za rok 2019 odečíst daňové zvýhodnění na dítě v plné výši či se nějak v tomto případě krátí? Nebo je případně lepší, když si daňové zvýhodnění odečte otec dítěte ve svém DP?

Mnohokrát děkuji za zodpovězení dotazů, doufám, že jsou alespoň trochu srozumitelné.