Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daň z příjmu => Téma založeno: mikrob Říjen 31, 2018

Název: Osvobození od daně? Prodej movitých věcí
Přispěvatel: mikrob Říjen 31, 2018
Prosím o radu.

Jsem OSVČ a výdaje uplatňuji paušálem. Nevedu tedy daňovou evidenci a nemám tedy žádný tzv. "obchodní majetek".

Prodej movitých věcí, které nejsou v "obchodním majetku", je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen - § 4 odst. 1 písm. c) ZDP, odkaz zde: http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich-z-prijmu/cast-1-paragraf-4 (http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich-z-prijmu/cast-1-paragraf-4)

Znamená to tedy, že všechny své tržby za prodej movitých věcí můžu osvobodit podle §4(1)c?

Řešilo se to třeba tady, ale tamnější odpověď se mi nezdá...
http://www.danovetipy.cz/clanky/detail/movite-veci-hmotne-57 (http://www.danovetipy.cz/clanky/detail/movite-veci-hmotne-57)

Díky všem kdo ví!

Název: Re:Osvobození od daně? Prodej movitých věcí
Přispěvatel: Zdena Říjen 31, 2018
Dobrý den. Pokud prodáváte movité věci, které jste nakoupil, nebo vyrobil za účelem jejich prodeje, tak máte příjmy ze živnostenského podnikání podle § 7/1/b) zákona o daních z příjmů. Tyto příjmy nejsou osvobozené od daně.

Kdybyste si ale například koupil pro své podnikání počítač, tiskárnu, regály, auto atd. a chtěl jste je prodat, tak tyto příjmy můžete osvobodit od daně podle § 4/1/c) ZDP, neboť tyto movité věci nebyly zahrnuty do obchodního majetku.
Název: Re:Osvobození od daně? Prodej movitých věcí
Přispěvatel: mikrob Listopad 01, 2018
Moc děkuji za radu!

V mém konkrétním případě je to možná ještě složitější. Půjčuji hudební nástroje, ty jsem pořídil pouze za účelem půjčování (ŽL pronájem věcí movitých). Starší a opotřebované nástroje ale občas vyřadím a někomu odprodám (obvykle pod pořizovací cenou). Místo nich koupím nové. Řeším proto otázku, jestli takovýto odprodej vyřazených věcí (jako paušalista bez obch. majetku) můžu osvobodit od daně.
Pokud ještě můžete poradit, budu moc rád. Možná nejsem jediný, kdo to řeší.
Název: Re:Osvobození od daně? Prodej movitých věcí
Přispěvatel: Zdena Listopad 01, 2018
Dobrý den. Příjmy z prodeje starších hudebních nástrojů, které jste nikdy neměl zařazené v obchodním majetku, bych posuzovala jako osvobozené podle § 4/1/c) ZDP.

Pro jistotu ještě dodám, že osvobození se vztahuje jen k dani z příjmů. Pokud jste plátcem DPH a při pořízení hudebních nástrojů jste si uplatnil nárok na odpočet daně, tak byste měl při prodeji odvést DPH. 
Název: Re:Osvobození od daně? Prodej movitých věcí
Přispěvatel: mikrob Listopad 01, 2018
Děkuji, to je fajn. :)