Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => DPH => Téma založeno: petrunaS Květen 25, 2018

Název: Přenesená daňová povinnost - stavebnictví
Přispěvatel: petrunaS Květen 25, 2018
Dobrý den,
zabýváme se návrhy a realizací kuchyní pro bydlení - koncovým zákazníkům tedy účtujeme s 15% DPH.
Truhlář, který pro nás kuchyně vyrábí a montuje je plátce DPH a účtuje nám v režimu přenesení daňové povinnosti. Vždy jsme za jím vystavené faktury přiznávali 21%DPH v domnění, že to tak má být, protože my nejsme koncový zákazník, ale možná se mýlím a má se přiznávat i mezi OSVČ 15% DPH? Pokud ano, je velký problém, že jsme doteď přiznávali 21%? Ale dle mého to na nic vliv nemá, DPH se přizná a dá se na odpočet a správné DPH se odvádí při vystavení faktury konečnému zákazníkovi...
Předem moc děkuji za všechny odpovědi a přeji krásný den
Petra
Název: Re:Přenesená daňová povinnost - stavebnictví
Přispěvatel: Zdena Květen 27, 2018
Dobrý den. Pokud dodáváte kuchyně včetně montáže, tak určujete sazbu daně podle § 48 nebo § 49 zákona o DPH. Záleží tedy na tom, KDE kuchyně montujete a je jedno, kdo si je objednal. U faktur za kuchyně montované ve zkolaudované stavbě pro bydlení uplatníte 15%, u faktur za kuchyně montované v rámci nové výstavby musíte posoudit, zda se jedná o sociální bydlení. Jestliže budete fakturovat zákazníkovi sníženou sazbu, tak i u faktury od truhláře uplatníte sníženou sazbu.

Nevím, zda by byl při kontrole velký problém. Když přiznáte vyšší daň, než je nutné, tak se nic neděje. Ale nárok na odpočet máte jen ve výši správné sazby.
Název: Re:Přenesená daňová povinnost - stavebnictví
Přispěvatel: petrunaS Květen 29, 2018
Mockrát děkuji za odpověd a přeji krásný den :)
Název: Re:Přenesená daňová povinnost - stavebnictví
Přispěvatel: marie388 Srpen 14, 2018
Dobrý den, prosím o rady:
1/ Podnikatel vystavil fakturu pro město, kde opravoval městské byty, dal tam PDP s 21%. Nemělo by tam být 15%?

2/ Podnikatel vystavil zálohovou fakturu s DUZP 7/2018  pro město - ví, že to pak bude vyúčtováno jako PDP, musí se mi ta faktura promítnout v DPH za červenec a vyúčtování v srpnu bude poníženo o zálohu, nebo to má být jen evidenční v daňové evidenci. Úplně jsem se do toho zapletla.

Děkuji M.
Název: Re:Přenesená daňová povinnost - stavebnictví
Přispěvatel: Zdena Srpen 14, 2018
Dobrý večer.
1/ Oprava dokončené stavby pro bydlení by podle mého názoru měla být ve snížené sazbě 15%.
2/ Plnění v režimu přenesení daňové povinnosti se promítne v DPH až při vyúčtování v srpnu. Na přijatou zálohu se nevystavuje daňový doklad.
Název: Re:Přenesená daňová povinnost - stavebnictví
Přispěvatel: vikik Říjen 23, 2018
Dobrý den,
mám take dotaz k DPH. Firma je nově plátcem DPH, jedná se o OSVČ, truhlářství.
1) Faktury pro plátce DPH - PDP 21% , pokud to ale bude např. do sociálního bytu, ale já budu subdodavatel stavební firmy která realizuje rekonstrukci, bude to v režimu PDP 15 nebo 21%?
2) Pokud se bude jednat např. o dodání kuchyňské linky nebo vestavné skříně včetně montáže pro soukromou osobu např. do rodinného domu nebo bytu, bude snížená sazba na vše (material, montáž, spotřebiče) .... ?  Co vše musím mít od zákazníka zjištěno, abych mohl dát sazbu 15% (výpis z katastru atd... ?), abych případně vše obhájil na FU?
3) A dale pokud bude např. skříň nevestavná, bude pro koncového zákazníka 21% .... ?

Moc děkuji


Název: Re:Přenesená daňová povinnost - stavebnictví
Přispěvatel: Zdena Říjen 23, 2018
Dobrý večer.
1) Pokud dodáte vestavný nábytek včetně montáže plátci DPH, tak uplatníte režim přenesení daňové povinnosti a sazba daně Vás nemusí příliš zajímat. Pokud přiznává DPH osoba, pro kterou je plnění určeno, tak daňový doklad nemusí obsahovat sazbu daně, správnou sazbu si určí objednatel.

2) U nové bytové výstavby musíte posoudit, zda se jedná o sociální bydlení (15%) a pokud stavba nesplňuje kritéria sociálního bydlení, tak se uplatní základní sazba. U dokončených staveb nemusíte zkoumat, zda jde o stavby pro sociální bydlení, stačí, že jsou pro bydlení. Na celou zakázku uplatníte jednu sazbu a zahrnete do ní i materiál, montáž a spotřebiče, které vyžadují montáž. K obhájení snížené sazby by měl stačit výpis z katastru, který si můžete stáhnout ze stránek ČÚZK: https://nahlizenidokn.cuzk.cz/
případně prohlášení odběratele, že nemovitost, ve které provádíte montáž, splňuje zákonné podmínky pro uplatnění snížené sazby.

3) Volně stojící skříň pro jakéhokoliv odběratele bude v základní sazbě. Z pohledu zákona o DPH se jedná o dodání zboží a u nábytku se uplatňuje základní sazba.