Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Podnikání => Téma založeno: alexryml Únor 04, 2018

Název: Upwork - EET
Přispěvatel: alexryml Únor 04, 2018
Dobrý den,

mám s dovolením ještě jeden dotaz.

Týká se mne EET když podnikám jako freelancer na portálu Upwork.com? Jedná se o překládání z Aj do Čj a naopak, živnost "Překladatelská a tlumočnická činnost".

Portál funguje tak, že zadavatel práce zveřejní inzerát a když se dohodneme na spolupráci tak zadavatel předplatí fixní částku (v dolarech), přičemž UpWork slouží jako prostředník který drží tuto částku a po odsouhlasení mé práce zadavatelem částku uvolní ve prospěch mého Upwork účtu. Z této částky si Upwork strhne 20% poplatek za zprostředkování a z tohoto poplatku ještě strhne 21% DPH. Například vydělám-li 100 USD, na Upwork zůstatek mi je připsáno 75,8 USD. Druhá varianta je při placení za hodinu práce, kdy mi Upwork pomocí programu měří čas, po který pracuji a následně připíše odpovídající prostředky na Upwork zůstatek. Peníze z upwork zůstatku mi budou zasílány na bankovní účet (konverze USD do EUR a následně SEPA platba na účet) například jednou měsíčně, nebo na požádání.

Vyplývá mi z těchto skutečností nějaká EET povinnost, nebo stačí jednoduše zdanit až celkový příjem z této činnosti který plynul na můj bankovní účet? Musím nějak řešit faktury jednotlivým klientům? Upwork totiž vystaví klientovi fakturu s mým jménem v plné výši (100 USD) a následně mi vystaví fakturu za úhradu poplatků a DPH (v našem případě 100-75,8=24,2 USD).

Děkuji za pomoc a váš čas,
Alex
Název: Re:Upwork - EET
Přispěvatel: Jana Konečná Únor 05, 2018
Kdepak, neprodáváte zboží, nikoho neubytováváte a ani nikomu nepředkládáte jídlo. EET se vás netýká.