Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: paaja Leden 11, 2018

Název: odpisy souboru předmětů
Přispěvatel: paaja Leden 11, 2018
Dobrý den. Lékařka si od jiné zakoupila ordinaci - přístroje, nástroje, nábytek, materiál...
Samotné prostory ordinace nebyly předmětem prodeje, jsou pronajaté. Ve smlouvě o prodeji je termín "vybavení ordinace" a vyjmenovány nejdražší přístroje. Podrobný soupis vybavení nebyl vyhotovený.
Celková cena 500 000,-  Jak tento výdaj zaúčtovat? Bude se odepisovat celý soubor věcí? Do jaké odpisové skupiny zařadit?  Nebo je nutné udělat inventuru a každý předmět nějak ocenit a účtovat zvlášť?
Děkuji
Název: Re:odpisy souboru předmětů
Přispěvatel: Zdena Leden 18, 2018
Dobrý den. Udělal bych inventuru a ocenila každou věc zvlášť. Pokud vytvoříte soubor věcí (co uděláte s materiálem?) a po čase některý předmět vyřadíte, tak budete muset opravit pořizovací a zůstatkovou cenu souboru. Bez ocenění jednotlivých položek se neobejdete.

Název: Re:odpisy souboru předmětů
Přispěvatel: paaja Leden 23, 2018
Děkuji, to jsou velmi rozumné argumenty pro rozdělení souboru věcí. Pak bych měl další otázky, které možná patří do jiné sekce, ale navazují na problém, tak zkusím:
Je možné si inventuru udělat za kupujícího samostatně, bez potvrzení a podpisu prodávající strany?
Je možné jednotlivé předměty ocenit sám, na základě soukromého odhadu? Máte někdo zkušenosti, jak je to s uznatelností takového odhadu vůči FU? O co se při takovém způsobu ohodnocení opřít?
Dle mého amatérského názoru byla prodejní cena podhodnocená oproti skutečné hodnotě předmětů.
Název: Re:odpisy souboru předmětů
Přispěvatel: Zdena Leden 23, 2018
Inventuru si můžete udělat samostatně, potvrzení ani podpis prodávajícího nepotřebujete, máte kupní smlouvu.

Podle mého názoru si můžete jednotlivé předměty ocenit sám, ale nevím, jak se k tomu postaví FÚ. Mohl byste se opřít i o znalecký posudek, ale znalec vyčíslí skutečnou hodnotu předmětů, takže byste stejně musel ceny nějak přepočítat, abyste se dostal součtem na kupní cenu.