Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => DPH => Téma založeno: důchodce Leden 08, 2018

Název: havarované auto
Přispěvatel: důchodce Leden 08, 2018
Dobrý den paní Zdeno.
     Nějaký čas jsem se odmlčel a neobtěžoval Vás svými dotazy.To ovšem neznamená,že jsem ve Vašich radách a odpovědích pro jiné tazatele, nehledal odpovědi na své nejasnosti.Nyní musím ovšem s Vaším dovolením položit konkrétní dotaz, na který jsem zatím odpověď nenašel.

     Podnikatel FO plátce DPH zakoupil v dubnu 2017 osobní automobil za 576 132,-Kč bez DPH,který vložil do podnikání.DPH jsme uplatnili jako odpočet v plné výši.Financoval to zčásti sám formou záloh 172 840,-Kč/rovněž uvádím bez DPH/ a z větší části úvěrem se smlouvou o zajištění závazku převodem práva.Podařilo se však splatit pouze 6 splátek ve výši 57 496,-Kč a auto v říjnu 2017 havarovalo.Pojišťovna konstatovala "totál" a vyplatila úvěrové společnosti plnění  ve výši 284 507,-Kč.Podnikatel musel ještě doplatit 161 266,-Kč.Vrak byl ohodnocen na 252 066,-Kč a za stejnou cenu jsme ho prodali.

A nyní moje dotazy.
     1/ Můžu dát zálohy, 6 splátek a konečný doplatek který zaplatil do výdajů?Účtoval jsem je mimo výdaje jako hm.inv.majetek s tím, že auto budeme odepisovat a tím se zaplacené částky do výdajů postupně dostanou. Odepisovat však nelze.

     2/Co je zůstatková cena, když se auto ještě nezačalo odepisovat ? Je to cena vraku 252 066,-Kč a nebo plnění od pojišťovny 284 507,-Kč? Jedná se mi o to, co mohu dát do výdajů proti příjmu z prodeje toho vraku.
Za odpověď předem děkuji.
Název: Re:havarované auto
Přispěvatel: Zdena Leden 09, 2018
Dobrý večer. Omlouvám se, ale s tímto moc neporadím. Zůstatková cena auta se rovná ceně, za kterou jste auto pořídili (záloha, 6 splátek a doplatek).
Název: Re:havarované auto
Přispěvatel: nigrinova Červen 27, 2019
Dobrý den,
stala se nám stejná věc jako popisuje pán výše. U živnostníka (vede DE, plátce DPH) došlo k autonehodě automobilu 2 roky starého koupeného na úvěr. Auto bylo označeno jako totálka - zůstal vrak, který se za určitou cenu (včetně DPH) prodal + pojišťovna vyplatila pojistné plnění, kterým se uhradila zbylá částka úvěru + ještě bylo cca 40 tis. na doplatek úvěru. Nyní bych se chtěla zeptat jak vyřešit situace vzhledem k DPH - u auta byl nárokovám odpočet DPH při koupi, v době nehody 2 roky staré, neodepsané. Cena při prodeji vraku byla s DPH. Z pojistného plnění bychom měli také vyčíslit DPH a to odvést FÚ? Nebo odvést na FÚ DPH jen z prodeje vraku a auto vyřadit z majetku v důsledku prodeje?

Velice děkuji za odpověď

Velice děkuji za odpověď
Název: Re:havarované auto
Přispěvatel: Zdena Červen 27, 2019
Dobrý den, DPH odvedete jen z prodeje vraku a auto vyřadíte z majetku v důsledku prodeje. Pojistné plnění je náhradou škody, která vznikla na automobilu. Náhrada škody není předmětem DPH, neboť se neuskutečnilo zdanitelné plnění (pojišťovna Vám neposkytla službu, ani neprodala zboží).