Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Auto, silniční daň, cestovní náhrady => Téma založeno: valka Leden 03, 2018

Název: Silniční daň
Přispěvatel: valka Leden 03, 2018
Jsem OSVČ, plátce DPH. V listopadu 2017 jsem koupil ojeté nákladní auto se kterým jsem v roce 2017 nepodnikal. Když dám auto v r. 2017 do majetku musím platit silniční daň za listopad a prosinec 2018 ?
Název: Re:Silniční daň
Přispěvatel: Zdena Leden 07, 2018

Dobrý večer. Zřejmě máte na mysli silniční daň za listopad a prosinec 2017.

Vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny jsou vždy předmětem silniční daně. U nákladních aut, tahačů, nákladních přívěsů a návěsů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny do 12 tun se roční sazba daně snižuje o 100 % a u stejných vozidel s největší povolenou hmotností 12 tun a více tun se snižuje o 48 %, jestliže je používá fyzická osoba. Podmínkou je, že vozidlo nepoužívá k podnikání nebo v přímé souvislosti s podnikáním nebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů anebo vozidla nejsou pronajímána ani provozována k silniční nákladní dopravě pro cizí potřeby.

Zařazení vozidla do obchodního majetku fyzické osoby by nemělo hrát roli. To, že jste auto zařadil do OM, ještě neznamená, že jste je používal k podnikání. Mohlo stát celou dobu na dvoře. Pokud auto nebylo použito k podnikání, tak by mělo být možné uplatnit snížení příslušné sazby daně.

Ovšem v roce 2010 vyslovilo ministerstvo financí stanovisko, že v případě, kdy bylo vozidlo zahrnuto do OM podnikající fyzické osoby, nelze snížení sazby daně uplatnit. Více zde:
http://www.financnisprava.cz/cs/dane/prispevky-kv-kdp/zapisy-z-jednani/2010
Zápis z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR konaného dne 13. 10. 2010

Možná od té doby změnili názor. Jestli nechcete platit silniční daň a chcete mít jistotu, tak raději vložte auto do OM až v době, kdy je začnete používat k podnikání.

Název: Re:Silniční daň
Přispěvatel: marie388 Červenec 13, 2019
Dobrý den, prosím o radu, podnikatel si koupil auto , které je na benzin i na LPG, Teď přišel s tím, že nemusí platit silniční daň. Prosím můžete mi někdo říct, zda to tak je. Auto chce dát do podnikání a používat další výdaje použitelné k podnikání. Děkuji za radu. M.
Název: Re:Silniční daň
Přispěvatel: Zdena Červenec 15, 2019
Dobrý den. Podle § 3/f/3. zákona o dani silniční jsou od této daně osvobozena vozidla pro dopravu osob a nákladů s největší povolenou hmotností méně než 12 tun, která POUŽÍVAJÍ jako palivo zkapalněný ropný plyn (LPG). Auto může být na benzin i na LPG, takže můžete použít osvobození.