Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Sociální, zdravotní, nemocenské pojištění => Téma založeno: tendeez Říjen 27, 2017

Název: Domácký zaměstnanec
Přispěvatel: tendeez Říjen 27, 2017
Dobrý den paní Zdeno,
chtěla bych Vás požádat o radu, případně o odkaz na konkrétní zákon. Jak postupovat v případě, že zaměstnavatel odmítne uznat ošetřování na dítě, odkazuje se na to, že zaměstnanec pracuje jako domácký zaměstnanec. Jaký je rozdíl mezi domáckým zaměstnancem a prací tzv. Homeoffice? V pracovní smlouvě má uvedeno místo pracoviště sídlo zaměstnavatele s možností práce z domu, pracovní dobu 40 hodin týdně bez rozvrhu směn. Děkuji předem za odpověď.
Název: Re:Domácký zaměstnanec
Přispěvatel: Zdena Říjen 27, 2017
Dobrý večer. Home office je práce z domova. Práci z domova připouští zákoník práce, konkrétně ustanovení § 317.

Pojem domácký zaměstnanec je vymezen zákonem č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění. Podle ustanovení § 3 písmene n) jsou domáckým zaměstnancem zaměstnanci, kteří nepracují na pracovišti zaměstnavatele, ale podle dohodnutých podmínek vykonávají sjednané práce doma nebo na jiném místě a v pracovní době, kterou si sami rozvrhují. Podle § 39 odst. 5 c) uvedeného zákona nemají domáčtí zaměstnanci nárok na ošetřovné.

Název: Re:Domácký zaměstnanec
Přispěvatel: taxi Duben 01, 2019
Dobrý den,
zaměstnaná žena, samoživitelka 2 dětí, se potřebuje postarat o maminku v posledních měsících života.  Jedná se asi o 3 měsíce.
Našla za sebe zástup do zaměstnání, aby mohla zůstat s maminkou. Ale, ošetřovačka je na pár dnů, když si vezme neplacené volno, bude za sebe platit
zdravotní pojištění, což finančně asi nezvládne, je možnost dlouhodobé ošetřovačky, ale podmínkou je aby maminka byla hospitalizovaná 7 dnů v nemocnici, jenže to by zemřela hned... to by nedala... máte někdo radu????   Děkuji....
Název: Re:Domácký zaměstnanec
Přispěvatel: Zdena Duben 03, 2019
Dobrý den. Jak jsou děti staré? Pokud by celodenně pečovala o 2 děti ve věku do 15 let, tak by mohla být státním pojištěncem a nemusela by si platit ZP.

Nemohla by se stát osobou pečující o maminku, která je na její péči závislá? Stačil by stupeň II, středně těžká závislost. Ale netuším, kde a jak se toto vyřizuje a hlavně jak dlouho to trvá.

Pak už mě napadá jenom ukončení pracovního poměru (dohodou) a přihlášení na ÚP. Doufám, že ji ÚP nechá ty 3 měsíce v klidu a zaměstnavatel ji pak vezme zpátky do prac. poměru.
Název: Re:Domácký zaměstnanec
Přispěvatel: taxi Duben 04, 2019
Dobrý den, děkuji za reakci na můj dotaz, děti jsou nad 15 roků...závislost na péči, II. stupeň, prozkoumám, moc děkuji.
Pracák nám zatím taky vycházel jako řešení. Zaměstnavatel slíbil, že ji pak vezme zpátky, no víme... slibem nezarmoutíš.... Moc děkuji...taxi.