Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Reklama, AdSense, AdWords,Facebook,... => Téma založeno: zoldak21 Červenec 02, 2016

Název: začátek s adsense
Přispěvatel: zoldak21 Červenec 02, 2016
Dobrý den,
prostudoval jsme si stránky a chtěl bych se jen ujistit v celém postupu, abych radši něco neudělal špatně. Chápu tedy chronologicky správně postup, když budu chtít od 1.10.2016 začít umisťovat reklamu na web a youtube, že:
(upřesňuji, že pracuji a tak to chci mít jako vedlejší činnost)
1) V září zajdu na úřad a založím si ŽL na volnou činnost (je tam nějaké upřesnění, nebo pouze volná živnost?), s platností od 1.10.2016 (je potřeba se registrovat i u ZP a SP, nebo netřeba, když pracuji a platí to za mě zaměstnavatel)?
2) Do 15 dnů od umístění reklamy se přihlásím jako osoba identifikovaná (k DPH), ale mohu již s předstihem, třeba spolu se založením ŽL?
3)1.11.2016 daňová povinnost mi nevznikla (pouze příjem adsense), tedy podám pouze souhrnné hlášení, které odnesu/pošlu na úřad (případně podám elektronicky?).
4) 1.12.2016 opět podám souhrnné hlášení
5) 1.1.2017 opět souhrnné hlášení, ale navíc spočítám celkový příjem, odečtu 60 % paušál, spočítám daň, podám přiznání a daň uhradím

v roce 2017 pak opět každý měsíc pouze podám souhrnné hlášení, případně co se může změnit a jaké jsou tam limity?
Název: začátek s adsense
Přispěvatel: Zdena Červenec 05, 2016
1) Založíte volnou živnost, zvolila bych obor č. 66 Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení.

Je potřeba se registrovat u ZP a SP. Registraci můžete provést při vyřizovaní živnosti na živnostenském úřadě. V jednotném registračním formuláři vyplníte část C (oznámení správě sociálního zabezpečení) a část D (oznámení zdravotní pojišťovně). Nebo si zajdete za OSSZ a na ZP a oznámíte zahájení samostatné výdělečné činnosti.

Zdravotní pojištění: pokud jste zaměstnancem a zaměstnavatel odvádí zdravotní pojištění alespoň z minimálního vyměřovacího základu (většinou z minimální mzdy) a podnikání je vedlejším zdrojem příjmů, tak nemusíte platit zálohy. Pojistné budete jen jednou za rok po podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.  Přehled se odevzdává do konce dubna následujícího roku, pojistné má být zaplaceno nejpozději do 8 dnů od podání přehledu. Pojistné činí 6,75% z rozdílu příjmů a výdajů.

Sociální pojištění: v prvním roce podnikání nebudete platit zálohy na pojistné (pokud budete celou dobu zaměstnancem). V dalších letech postupujete podle výsledku podnikání za předcházející rok. Pokud daňový základ (daňovým základem je většinou rozdíl příjmů a výdajů) z podnikání za předcházející rok dosáhl rozhodné hranice pro povinnou účast na důchodovém pojištění OSVČ, pak zpětně doplatíte pojistné za předcházející rok a začnete platit zálohy jako OSVČ vedlejší. Při nízkém zisku nebudete muset doplácet pojistné, ani platit zálohy. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php

2) Identifikovanou osobu bych zaregistrovala až po vystavení první faktury, ať máte v ruce nějaký doklad. V historii transakcí najdete připsaný kredit za říjen, podle toho můžete vystavit fakturu, kterou si jenom založíte, nebudete ji nikam posílat. Nebo zaregistrovat do 15 dnů od umístění reklamy a podložit to smlouvou s Google.

3) do 25. 11. 2016. Pokud budete poskytovat pouze služby do EU, které zdaní příjemce služby, tak nemusíte podávat přiznání k DPH (nevznikla daňová povinnost). Souhrnné hlášení se podává elektronicky, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php

4) do 27. 12. 2016 podáte souhrnné hlášení

5) do 25. 1. 2017 podáte SH. Na daň z příjmů máte čas do 1. 4. 2017, do daňového přiznání zahrnete i příjmy ze zaměstnání. Pak odevzdáte přehledy o příjmech a výdajích na ZP a na OSSZ (nejpozději 2. 5. 2017) a doplatíte pojistné na ZP, případně i na SP (pokud vznikne povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ).