Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => DPH a zahraničí => Téma založeno: Paplub Květen 05, 2016

Název: Nákup materiálu ze Slovenska...
Přispěvatel: Paplub Květen 05, 2016
Dobrý den paní Zdenko,

nikdy jsem to nedělala, ale vše je  jednou poprvé, tak prosím o radu.
Plátce DPH nakoupil materiál ze Slovenska od plátce DPH-jedná se o ND k bojleru, otopné těleso. Na faktuře je přepočet v CZK a uhradili jsme v CZK. Je zde uvedeno, že plnění je osvobozeno dle §43 zákon 222/2004 Zb. a povinnost daň má přiznat příjemce plnění.
Nejedná se o velkou částku, nejradši bych to někam \"zašila\", ale povinnost přiznat má příjemce mě v tom moc nepodporuje.
Mohu poprosit o radu jak postupovat?
Děkuji a pěkný den
Název: Nákup materiálu ze Slovenska...
Přispěvatel: taxi Květen 05, 2016
Dobrý den, nejsem paní Zdena, tipuji to ale na řádky 3 + 43 daňového přiznání, uvidíme, co paní Zdena.
Název: Nákup materiálu ze Slovenska...
Přispěvatel: Zdena Květen 05, 2016
Dobrý den,
u slovenského dodavatele jde o dodání zboží do jiného členského státu, které osvobodil od slovenské DPH (obdoba našeho § 64 ZDPH) a pro Vás je to pořízení zboží z jiného členského státu. Podle § 25 ZDPH jste povinni přiznat daň. Zašít to nepůjde, protože Slovák podal souhrnné hlášení, podle kterého si český berňák může zkontrolovat, jestli jste přiznali DPH.
Přesný postup závisí na možnostech Vašeho programu. Plnění by se mělo objevit na řádcích 3 a 43 přiznání k DPH, jak píše uživatelka taxi (odpočet na řádku 43 za předpokladu, že otopné těleso použijete ke svým ekonomickým činnostem). Částku z řádku 3 uveďte v části A.2. kontrolního hlášení (bez ohledu na hodnotu plnění).
Název: Nákup materiálu ze Slovenska...
Přispěvatel: Paplub Květen 05, 2016
Děkuji za obě odpovědi, myslím si, že jsem trochu pochopila a  program je taky spolehlivý-jen si to musím hlídat, aby se dostalo na správné řádky.
Jen poslední dotaz, budeme tedy odvádět a současně nárokovat, stejně jako u nás, když má povinnost daň odvést odběratel? Jen se objeví na jiných řádcích?
Myslím si, že program to pohlídá, pokud zadám správného dodavatele , tj. z EÚ.
Děkuji
Název: Nákup materiálu ze Slovenska...
Přispěvatel: Zdena Květen 05, 2016
Ano, je to podobné, jako tuzemský režim přenesení daňové povinnosti, jenom se to promítne v jiných řádcích.
Pokud používáte program Účto, tak si zadejte do nápovědy heslo pořízení zboží z EU.
Název: Nákup materiálu ze Slovenska...
Přispěvatel: Paplub Květen 06, 2016
Děkuji za Vaší pomoc. Už si myslím, že  problém přestal být problémem. Je pořád co se učit.
Název: Re:Nákup materiálu ze Slovenska...
Přispěvatel: alena1 Březen 09, 2018
A jaký je to paragraf, když je to obráceně?Já Osvč plátce dph prodám zboží na Slovensko také plátci dph.Děkuji