Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => DPH a zahraničí => Téma založeno: mišpulín Listopad 03, 2015

Název: DPH při fakturaci do USA-přeprava v rámci EU
Přispěvatel: mišpulín Listopad 03, 2015
Dobrý den, paní Zdeno,

potřebuji vystavit fakturu na firmu do USA, ale týká se to přefakturace přepravy ohledně našeho zboží z Čech do Maďarska a zpět, jelikož tam zboží nepřevzali. Mám zde faktury od českého přepravce na obě dopravy s DPH 21%. Já si uplatním plně DPH u těchto faktur. Osvobodila bych při přefakturaci, ale nevím na základě jakého paragrafu. Už jsem se zamotala: v 67 je to jen ohledně majetku s vývozem.Místo plnění je dle mého ČR - zahájení je ČR, i když mám jednu fakturu na dopravu z Čech do Maďarska a druhou fakturu z Maďarska do Čech. Jenže ta faktura není pro plátce v EU, ale pro 3 zemi, tak už nevím. Děkuji mnohokrát za pomoc.
Název: DPH při fakturaci do USA-přeprava v rámci EU
Přispěvatel: Zdena Listopad 03, 2015
Dobrý večer,

postupovala bych podle § 9/1 ZDPH. Poskytli jste službu osobě povinné k dani, místo plnění je v zemi, kde má tato osoba sídlo. (Jestliže nepoužijete ustanovení § 36/11 ZDPH, tak se při přefakturaci na Vás pohlíží, jako kdybyste službu sami poskytli.) Neuplatníte žádné osvobození, ale základní pravidlo podle § 9/1 ZDPH. Služba není předmětem české DPH, fakturujete bez daně. Uvádí se na ř. 26 přiznání.

Místo zahájení přepravy zboží mezi členskými státy by hrálo roli v případě, že byste poskytovali službu osobě nepovinné k dani. Americká firma samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti, takže je osobou povinnou k dani.
Název: DPH při fakturaci do USA-přeprava v rámci EU
Přispěvatel: mišpulín Listopad 04, 2015
Paní Zdeno děkuji. Již jsem si to v programu zařadila, aby to bylo na ř. 26 v přiznání. A na faktuře jsem tedy žádné paragrafy s odkazem na české zákony neuváděla, jelikož to není osvobození od DPH jak píšete. Pokud by to bylo i tak nutné, prosím o upozornění. Ještě jednou díky.
Název: DPH při fakturaci do USA-přeprava v rámci EU
Přispěvatel: Zdena Listopad 04, 2015
Žádný odkaz na český zákon o DPH není třeba. Neposkytli jste plnění osvobozené od DPH (podle českého zákona), nýbrž plnění, kdy se místo plnění přechýlilo do třetí země.

Pokud jde o formální náležitosti daňových dokladů, mrkněte na tabulku na stránkách daňového poradce Ing. Běhounka, je to tam pěkně vysvětlené.
http://www.behounek.eu/news/novela-dph-2013/
Název: DPH při fakturaci do USA-přeprava v rámci EU
Přispěvatel: mišpulín Listopad 30, 2015
Dobrý den, paní Zdeno, ještě k předešlému případu. Nyní se provedla dodávka výrobků do Maďarska (EU) a tyto výrobky tam zůstávají, ale fakturace proběhne do USA na firmu, která si tyto výrobky objednala a to pro jinou firmu, která má pobočku či sídlo v Maďarsku. Je to faktura za zboží a ne za služby jako minule. Opět bych potřebovala pomoct v jakém řádku v přiznání se toto bude nacházet a zda je to osvobozeno a jestli ano, tak pod jakým paragrafem. Dodání do zahraničí to není, když to neprošlo přes celní orgány, tak je to stejné jako u té služby? Děkuji
Název: DPH při fakturaci do USA-přeprava v rámci EU
Přispěvatel: Zdena Listopad 30, 2015
Je americká firma registrována k DPH v některém členském státu EU? Pokud není (neposkytla DIČ), tak bych fakturovala s českou daní jako tuzemské plnění (ř. 1 nebo 2).
Název: DPH při fakturaci do USA-přeprava v rámci EU
Přispěvatel: mišpulín Prosinec 02, 2015
Děkuji, na základě Vaší odpovědi mi poskytli nakonec VAT z Velké Británie. Ale fakturu chtějí do USA - přímo na účetní. Musím na faktuře u odběratele uvádět veškeré údaje z Velké Británie nebo mohu psát vše na USA a jen DIČ s označením GB? Jako je tomu u nás, že se může fakturovat jak na sídlo, tak i na nahlášenou provozovnu? Nebo z hlediska správné fakturace vystavím na GB a korespondenční adresu napíši USA. Díky
Název: DPH při fakturaci do USA-přeprava v rámci EU
Přispěvatel: Zdena Prosinec 02, 2015
Podle mého názoru můžete psát vše na USA a uvést DIČ s označením GB. Půjde o dodání zboží do jiného členského státu, můžete osvobodit od DPH.
Název: DPH při fakturaci do USA-přeprava v rámci EU
Přispěvatel: mišpulín Prosinec 03, 2015
Já Vám paní Zdeno děkuji za trpělivost a pomoc.