Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: jirinka Září 11, 2015

Název: Benefity
Přispěvatel: jirinka Září 11, 2015
Dobrý den,

chci se zeptat ohledně poskytování benefitů: zaměstnavatel OSVČ - fyzická osoba chce přispívat zaměstnanci na kulturní a sportovní akce. Může tyto výdaje poskytovat jako tzv. benefity? Dočetla jsem se, že ne, že toto lze pouze, pokud by se jednalo o s.r.o. (ne o fyzickou osobu). Je to pravda? Děkuji.
Název: Benefity
Přispěvatel: Zdena Září 12, 2015
Není to pravda. Tzv. zaměstnanecké benefity poskytuje zaměstnavatel a je jedno, zda je právnickou či fyzickou osobou. Pozor na správné zdanění.
Název: Benefity
Přispěvatel: jirinka Září 14, 2015
Děkuji za odpověď. Zeptám se tedy jinak: zaměstnavatel OSVČ proplatí zaměstnanci permanentku na cvičení (resp. zaplatí fakturu vystavenou přímo od poskytovatele cvičení jemu na účet). Může si tuto fakturu OSVČ dát do daňově uznatelných výdajů? OSVČ vede daňovou evidenci.
Název: Benefity
Přispěvatel: Zdena Září 14, 2015
Faktura musí být na zaměstnavatele, který ji uhradí poskytovateli cvičení. Zaměstnanec bude mít nepeněžní příjem, který je osvobozen od daně a ze kterého se neodvádí ZP ani SP. Úhradu faktury si OSVČ nemůže dát do daňově uznatelných výdajů (§ 6/9/d) + § 25/1/h) ZDP).

Pokud by si zaměstnanec koupil permanentku a zaměstnavatel mu ji proplatil (zaměstnanec by měl peněžní příjem), pak také nedaňový výdaj, navíc je nutné u zaměstnance zdanit a odvést ZP a SP.