Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daň darovací, dědická, z převodu nemovitostí => Téma založeno: Jana Leden 07, 2008

Název: Daň darovací
Přispěvatel: Jana Leden 07, 2008
V roce 2007 jsem darovala sestře majetek, ale ještě to není podané na katastru. Budu platit daň darovací. Díky
Název: Daň darovací
Přispěvatel: luciferka Únor 26, 2009
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak postupovat v dani darovací či dědické. Máme-li podnikatele (jako FO), který ukončuje podnikatelskou činnosti. Majetek má evidovaný v ochodním majetku, po jeho vyřazení z evidenci či účetnictví ho daruje svému synovi. Syn dar přijme, ale darovaný majetek bude používat pro svojí podnikatelskou činnosti a zařadí si ho do svého obchodního majetku. Jsem názoru, že i v tomto případě platí osvobození dle § 19 odst. 1 pro syna, ale nejsem si tím 100% jistá.

Předem děkuji za Vaši odpověď.
Název: Daň darovací
Přispěvatel: Zdena Únor 26, 2009
Ano, je to tak, podle § 19, odst. 3 je  od daně darovací osvobozeno bezúplatné nabytí majetku, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině. Skutečnost, že majetek byl u dárce zařazen v obchodním majetku, už není důležitá.

Pokud ale syn přijme dar (nemovitost, movitou věc, majetkové právo) v souvislosti s podnikáním, pak bude mít příjem, který podléhá dani z příjmů podle § 3, odst. 4a) ZDP. Od roku 2009 platí výjimka, podle které nejsou předmětem daně z příjmů příjmy získané převodem majetku od osoby blízké, která byla zemědělským podnikatelem a předčasně ukončila činnost.
Název: Daň darovací
Přispěvatel: luciferka Únor 28, 2009
Ještě jednou děkuji za Vaši odpověď.

Pokud to tedy vezmu z pohledu ušetření peněz, s výjimkou § 3 odst. 4 písm. f. Pro syna je výhodnější, aby mu byl daný majetek darovaný mimo podnikatelskou činnost, protože daň darovací, apod. není daňově uznateným nákladem podle § 25 odst. 2 písm. s.
Název: Daň darovací
Přispěvatel: Zdena Únor 28, 2009
Syn by neměl dar přijmout v souvislosti se svým podnikáním hlavně proto, aby jej musel zdanit daní z příjmů (pokud neprovozuje školské, nebo zdravotnické zařízení, případně nějaký zvířecí útulek) - § 3/4/a) ZDP říká, které příjmy NEJSOU předmětem daně z příjmů, zde by se ale mohlo jednat o dar, který bude předmětem této daně.

Pročtěte zde: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/9_8060.html?year=2007
Dar přijatý v souvislosti s podnikatelskou činností

V případě darované nemovitosti by se pak jednalo o majetek vyloučený z odpisování podle § 27/ch) ZDP.
Název: Daň darovací
Přispěvatel: Petra1 Listopad 04, 2009
Dobrý den,ráda bych se zeptala: Otec chce darovat synovi nemovitost(RD) a 1/6 z RD mají děti od jeho bratra.Jak postupovat dále,když není na vyplacení?Nepřispívali na měsíční výdaje a udržování baráku.A dále bych se chtěla zeptat,jestli je potřeba k tomu darování odhad.?Děkuji za odpověd!
Název: Daň darovací
Přispěvatel: Zdena Listopad 05, 2009
Darování mezi příbuznými v přímé linii (otec - syn) je osvobozeno od daně, takže nepotřebujete odhad. Ostatní problémy zkuste řešit v nějaké občanské poradně.
Název: Daň darovací
Přispěvatel: kryspin Březen 16, 2010
Zdravim,

jsem fyzicka osoba, mam zivnostak na Reklamu a marketing, nejsem platce DPH.

Veskere informace na mem webu jsou zdarma, ale uzivatele meho webu mi mohou prispivat formou financniho daru (bud bankovni prevod nebo SMS platba) na provoz webu.

Potreboval bych poradit, jak se dani tyto dary, respektive jestli to muzu jako fyzicka osoba vubec prijmout takto. O tom, ze oni to budou mit danove neuznatelne vim a budou o tom informovani.

Jde mi o informaci, jak to budu danit ja.

Dekuji
Název: Daň darovací
Přispěvatel: Zdena Duben 07, 2010
Jako dar přijatý v souvislosti s podnikáním, tedy jako příjem z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů, nebude podléhat dani darovací.