Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => DPH a zahraničí => Téma založeno: Palajs Květen 20, 2015

Název: Faktura na Slovensko
Přispěvatel: Palajs Květen 20, 2015
Dobrý podvečer přeji,
mám vystavenou fakturu na Slovensko za poskytnutí služby - doprava. Dodavatel je plátce DPH, vede daňovou evidenci, obděratel je taky plátce DPH na Slovensku. Tudíž se jedná o přenesení daňové povinosti, kde my DPH nebudeme odvádět, ale musíme uvést do přiznání k DPH. Fakturant vystavil fakturu v české měně, a pak udělal přepočet na eura. Používá se denní kurz. Odběratel zaplatí fakturu v eurech. Kurz byl použit ke dni vystavení faktury. Přemýšlím co s DPH, zda-li můžu pro zaklad DPH použít českou částku, která je uvedená na faktuře nebo zda-li udělat přepočet ke dni uskutečnění plnění. Datum vystavení faktury a datum uskutečnění je jiný.
Myslím si, že bych do přiznání měla uvést částku, co je uvedená na faktuře v české měně.
Paní Zdeničko, moc vás prosím o radu.
Děkuji, Pavla
Název: Faktura na Slovensko
Přispěvatel: Zdena Květen 20, 2015
Dobrý večer, paní Pavlo. Do přiznání k DPH byste měla udělat přepočet kurzem platným ke dni uskutečnění plnění. Podle § 24a/1 ZDPH vzniká povinnost přiznat poskytnutí služby ke dni uskutečnění plnění (případně ke dni přijetí zálohy).
Název: Faktura na Slovensko
Přispěvatel: Palajs Květen 20, 2015
Mockrát děkuji za odpověď.
Do teď jsem to tak dělala, že jsem to přepočítavala a do přiznání jsem dávala ten můj přepočet ke dne uskutečnění plnění. Jenže dneska jsem nějak znejistěla, zda-li to dělám správně.
No a nebylo by tedy lepší, aby fakturant přímo na faktuře uváděl kurz ke dni uskutečnění??? A nějak si to zakotvit do směrnice??
Přijatou platbu stejně přepočítávám kurzem ke dni přijetí platby. Platí na eurový účet.
A co v případě, že vystaví fakturu pro českého odběratele, ale ten to bude chtít zaplatit v eurech???
To pak bude tuzemské uskutečnění a nebudu muset přepočítavat??
Název: Faktura na Slovensko
Přispěvatel: Zdena Květen 21, 2015
Podle mého názoru může fakturant uvádět na faktuře kurz ke dni uskutečnění plnění.

Faktura pro českého odběratele (buď v korunách, nebo v eurech - minimálně DPH musí být vyčíslena v korunách) bude tuzemské plnění, nemusíte nic přepočítávat.
Název: Faktura na Slovensko
Přispěvatel: Palajs Květen 21, 2015
Dobrý večer Zdeni vám přeji,
opět mockrát děkuji za odpověď.

Ještě mám na vás jeden dotaz, už hodně krát jste mi poradila, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je nějaká možnost se vám odměnit za vaš čas a za vaši trpělivost.
Nesmírně si toho vážím, co pro nás děláte. Děkuji vám.
Pavla
Název: Faktura na Slovensko
Přispěvatel: Zdena Květen 22, 2015
Dobrý den, paní Pavlo. Toto je diskusní fórum, kde trávíme svůj čas a vkládáme příspěvky zcela dobrovolně, bez nároku na finanční ohodnocení. Nejlepší odměnou je Vaše uznání a poděkování:-)
Název: Faktura na Slovensko
Přispěvatel: Johny7 Červen 04, 2015
Dobrý den,

sesterské společnosti na Slovensku (se slovenským DIČ) přefakturujeme část nákladů za pronájem salonku k obchodnímu jednání v ČR a občerstvení. Prosím o radu, jak máme postupovat z hlediska daně z přidané hodnoty u přijaté i vystavené faktury. Platí, že u přefakturace občerstvení můžeme uplatnit nárok na odpočet DPH na vstupu, jak se uvádí na http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1190758? Předem moc děkuju.
Název: Faktura na Slovensko
Přispěvatel: Zdena Červen 07, 2015
Předpokládám, že salonek byl pronajat na dobu kratší než 48 hodin. Sesterské společnosti bych vše fakturovala s DPH. Pronájem salonku (udělení práva na užívání nemovité věci) je podle § 10/1 ZDPH službou vztahující se k nemovité věci, místo plnění je v ČR, takže s českou daní. S občerstvením je to podobné, jde o stravovací službu podle § 10c/1 ZDPH, místo plnění je opět v ČR, daňovou povinnost nelze přenést na slovenského odběratele.
Jestliže odvedete DPH na výstupu, tak si můžete uplatnit nárok na odpočet na vstupu.