Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Doklady => Téma založeno: vlacmo Leden 05, 2015

Název: uznatelné a neuznatelné doklady
Přispěvatel: vlacmo Leden 05, 2015
Dobrý den, začala jsem jako účetní po škole bez praxe u podnikatele, a trošku tápu, potřebovala bych vědět, jaké doklady můžu dát do účetnictví a jaké ne.
Když majitel firmy platí platební kartou např. noc v hotelu pro své soukromé účely, mohu účtovat na 518?
Stejně tak platby v restauracích a podobně? Mohu dát do účetnictví na 513?
Název: uznatelné a neuznatelné doklady
Přispěvatel: JANAA Leden 06, 2015
Dobrý den, máte na mysli OSVČ vedoucí PU, nebo sro a jednatele-společníka?
Název: uznatelné a neuznatelné doklady
Přispěvatel: vlacmo Leden 06, 2015
Myslím jednatele společnosti u sro
Název: uznatelné a neuznatelné doklady
Přispěvatel: JANAA Leden 06, 2015
Pokud platí jednatel z firemního účtu své soukromé záležitosti, např ubytování, dáte na účet 518, ale nedaňově.
Platby v restauracích můžete účtovat na 513, ale zase nedaňově, pokud se nějak nedotýká eseročka.
Nebo by se snad dalo účtovat na 355 a částku po společníkovi vymáhat, což je ale asi nereálné.
Název: uznatelné a neuznatelné doklady
Přispěvatel: Zdena Leden 06, 2015
Noc v hotelu bych účtovala jako pohledávku za jednatelem. Úhrada čistě soukromých aktivit pana jednatele podle mého názoru není nákladem společnosti a to ani nedaňovým nákladem. Jestliže společnost jednateli něco zaplatila, pak jednatel získal příjem, který by měl být zdaněný a mělo by z něj být odvedeno zdravotní a sociální pojištění. Nebo se mýlím?

Pokud jde o platby v restauracích, tak mohl mít pracovní jednání s obchodními partnery společnosti. V tom případě bych účtovala na reprezentaci (nedaňový náklad společnosti), doufám, že má účtenky.  Jestliže se jednalo o soukromé platby, tak bych postupovala stejně, jako v případě noclehu v hotelu.
Název: uznatelné a neuznatelné doklady
Přispěvatel: LenkaT Září 11, 2016
Dobrý den, potřebovala bych poradit ve věc účtování dokladu o pojištění budovy u SVJ. Vedu účetnictví malému SVJ a mezi předanými doklady jsem k pojištění budovy obdržela pouze složenku znějící na jméno jednoho ze spoluvlastníků (úhrada pojistky proběhla z bankovního účtu). Vyžádala jsem si smlouvu s tím, že prý dotyčný spoluvlastník je pouze pojstníkem. Ani z dodané smlouvy však nevyplývá, že by jakkoli souvisela se SVJ kromě toho, že je pojištěna budova na dané adrese, dokonce i jako pojištěný je uveden jeden ze spoluvlastníků a rovněž je uveden jako oprávněná osoba, o SVJ ani zmínka. Domnívám se, že takový doklad, tuto pojistku (smlouvu, složenku) nemohu zaúčtovat jako náklad SVJ, ačkoli předchozí účetní to tak dělala. Je moje domněnka správná? Je možné to vyřešit nějak, abych to zaúčtovat mohla? Do budoucna asi ano - mohli by přepracovat pojistnou smlouvu a jako pojištěného a oprávněnou osobu uvést SVJ, ale zpětně? Díky za odpověď.
Název: uznatelné a neuznatelné doklady
Přispěvatel: Zdena Září 15, 2016
Schválili členové výboru (nebo předseda společenství) úhradu složenky? Pokud ano, tak bych úhradu zaúčtovala do nákladů SVJ. Možná bylo k této věci přijato usnesení shromáždění vlastníků.