Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: Jana11 Červenec 15, 2014

Název: Daňové výdaje
Přispěvatel: Jana11 Červenec 15, 2014
Dobrý den, ráda bych se poradila, zda mohu zahrnout do výdajů následující situace:

1. Manžel je podnikatel (má více činností) a já spolupracující osoba, mimo jiné mu vedu léta DE. Tento stav trvá i letos, kdy jsem si navíc založila vlastní živnost v jednom z jeho oborů. Manžel má v majetku osobní auto, nepoužívá paušál, vede knihu jízd a výdaje na auto uplatňuje krácené dle skutečnosti na podnikání a soukromé účely.
Mohu si já toto auto bezplatně vypůjčit na své pracovní cesty a účtovat si náhradu za pohonné hmoty?

2. Absolvovala jsem akreditovaný rekvalifikační kurz vedení účetnictví a daňové evidence, který jsem si sama hradila, mohu si jeho cenu dát do výdajů (do výše 10 000 Kč), i když ještě v tomto oboru nepodnikám? Mohu si dát do výdajů i cestovní náhrady spojené s tímto kurzem - výdaje na auto, ubytování, stravné?

Děkuji za případnou odpověď a přeji příjemný den.
Jana
Název: Daňové výdaje
Přispěvatel: Lenka1976 Červen 26, 2016
Dobrý den,
mám dotaz ohledně výdajů na povinné ručení.Manžel podniká v autodopravě,kde má dva nákladní automobily,on je vlastnikem a já jsem pojistník,jelikož mi vyšla pojistka o dost levněji.Je možné,aby si dával  pojistné do nákladů,když je vlastníkem a platí na auta silniční daň i když pojistné je psané na mne? Pokud né bude si moci toto odečítat,když bude spolupracující osoba? Děkuji za odpověď Lenka