Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: Bystra Červenec 30, 2013

Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Bystra Červenec 30, 2013
Dobrý den,
 v rodinném domě, který není v OM mám vyčleněno pět pokojů pro ubytování  hostů. Mám živnostenské oprávnění na provozování této živnosti a v domě bude zřízena provozovna. Je možné do daňových nákladů vložit i 5 ks dveří, které jsem musela k oddělení pokojů pořídit? Také v rámci požární bezpečnosti bude nutné místo klasických dveří všechny dveře, které oddělují únikovou cestu  vyměnit za protipožární, také pořídit hasící přístroj, hlásič požáru a další.  Je možné i tyto protipožární zabezpečení vložit do daňových výdajů? I další náklady související se zřízením provozovny t.j. např. projekt o změně užívání, který je nutný předložit na stavební úřad?
Děkuji za odpověď
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Marie Červenec 30, 2013
Všechny výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů jsou daňově uznatelné (§24 ZDP)
Máte 5 pokojů. Kolik je to lůžek? Jedná se o ubytovací služby nebo hostinskou činnost?
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Bystra Červenec 30, 2013
Jedná se o ubytovací služby ne hostinskou činnost. Lůžek je 10.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Marie Červenec 31, 2013
Do 10 lůžek se jedná o ubytovací služby.
Projekt na změnu užívání jistě také můžete uplatnit jako daňový výdaj.
V souvislosti s ubytováním ale potřebujete i vyjádření z Krajské hygienické stanice, (schválení zdroje pitné vody, způsob nakládání se špinavým prádlem, způsob desinfekce, případně deratizace. Pokud budete připravovat hostům snídaně, musí mít obsluhující osoba Potravinářský průkaz, dále musíte vést Knihu ubytovaných hostů a pokud budete ubytovávat cizince ( i Slováky), jste jako provozovatelka, povinna oznamovat na předepsaném tiskopisu, ubytování těchto hostů do 3 dnů na Cizineckou policii a také platit Obecnímu/Městskému úřadu poplatek z ubytovací kapacity.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Zdena Srpen 03, 2013
Citace: Marie66
Všechny výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů jsou daňově uznatelné (§24 ZDP)
Máte 5 pokojů. Kolik je to lůžek? Jedná se o ubytovací služby nebo hostinskou činnost?
Pozor, nejedná se o příjmy z pronájmu podle § 9 ZDP, nýbrž o příjmy ze živnosti podle § 7 ZDP. Dům není vložen do OM.
Podle ustanovení § 25/1/u) nelze uznat ...... \"včetně výdajů vynaložených na opravu, údržbu nebo technické zhodnocení majetku sloužícího k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7), který poplatník uvedený v § 2 nezařadí do obchodního majetku podle § 4 odst. 4,\"
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Bystra Srpen 13, 2013
Dobrý den,
i v případě, že je v rodinném domě zřízena provozovna na ubytování v pěti pokojích a protože rodinný dům nemám vložený do obchodního majetku nemohu  jak výše uvádíte uplatnit výdaje na opravu údržbu nebo technické zhodnocení majetku sloužícího k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7), který poplatník uvedený v § 2 nezařadí do obchodního majetku podle § 4 odst. 4,\".
Konkrétně co mohu tedy uplatnit?
1.Protipožární zabezpečení - protipožární dvéře, hlásiče požáru, projekt ?
2.Malování pokojů?
3.Platby za energii, topení, vodu?
Děkuji předem za Vaše vyjádření.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Zdena Srpen 13, 2013
Platby za energii, topení a vodu.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: johnxx Prosinec 25, 2014
Do 10 lidi muzete s volnou zivnosti podavat hostum snidani, neni stanoveno dle zakona ze na volnou zivnost musi byt pronajem do 10 luzek. Je tam stanoveno akorat pravidlo o podavani snidane.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Marie Prosinec 25, 2014
Dobrý den.
Můžete mi prosím objasnit, o jaké pravidlo o podávání snídaně se jedná?
Volná živnost do 10 lůžek je jasná i s podáváním snídaní.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Zdena Prosinec 25, 2014
Podle mého názoru můžete mít na volnou živnost třeba 100 lůžek. Ve vybraných objektech (BD, RD, rekr. objekt) s kapacitou do 10 lůžek můžete podávat i snídaně a nepotřebujete k tomu oprávnění na hostinskou činnost.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: johnxx Prosinec 29, 2014
Jeste mi poradte. Chapu to spravne, ze pokud si chci davat do nakladu stavebni material k oprave domu, toaletni papir, cistici a uklidove prostredky, proste cokoliv, co budu potrebovat k uklidu, opravam a zhodnoceni nemovitosti (bazen, okrasne stromy,...) u rodinneho domu, ktery by slouzil k pronajmu, je jedina podminka zarazeni do OM? Pro energie, v mem pripade pouze elektrina, ktere si dam do nakladu, nemusi byt v OM?
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Zdena Prosinec 29, 2014
Pokud zdaňujete své příjmy jako příjmy z podnikání (máte živnost na poskytování ubytovacích služeb nebo na hostinskou činnost, jde o příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů), tak náklady na opravy a údržbu nemovitosti daňově uplatníte jen v případě, že je vložena do obchodního majetku. Pokud zdaňujete své příjmy jako příjmy z pronájmu (podle § 9 zákona o daních z příjmů), tak můžete uplatnit i náklady na opravy a údržbu, zde není podmínkou vložení nemovitosti do OM.

Toaletní papír, čisticí a úklidové prostředky a energie bych uplatnila bez ohledu na druh příjmů.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: johnxx Leden 14, 2015
Dobry den, jeste jeden dotaz. RD je ve spoluvlastnictví, 1/2 podilu ma podnikatel (ja), ktery provozuje ubytovaci sluzby a 1/2 podilu ma fyzicka osoba - rodinny prislusnik (sestra). Muzu RD bezproblemu prevest do obchodniho majetku (staci jen nejaka pisemna dohoda mezi nami), nebude druha strana muset priznavat nejake prijmy z me podnikatelske cinnosti? Dekuji za odpoved.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Zdena Leden 16, 2015
Můžete vložit do OM pouze ve výši svého spoluvlastnického podílu. Pozor na výdaje na opravy a údržbu, příp. technické zhodnocení, které se vztahují k celé nemovitosti - budete je muset krátit.

Pokud sestra nebude mít příjmy ze svého vlastního podnikání, tak nebude muset žádné příjmy přiznávat. Kdyby Vám pronajala část RD, tak by přiznávala příjmy z pronájmu.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Ivanna Březen 02, 2015
Dobrý den,
můžete mi, prosím, poradit v podobné záležitosti týkající se pronajímání chaty?
Poplatník je OSVČ, zároveň je zaměstnanec a také pronajímá svou vlastní chatu (není v OM) v létě na výdělek - tedy poprvé v roce 2014. Chatu pronajímá přes zprostředkovatele, který mu zašle peníze na účet - takže to je jednoznačný příjem, který bude danit dle §9 a k tomu si uplatní 30% výdajový paušál.
1. Je to tak správně?

Navíc však klient uhradí na místě platbu za zapůjčení povlečení, poplatek městu za ubytování a platbu za spotřebovanou elektrickou energii.
Co se týká povlečení:
2.) Domnívám se, že platba za povlečení je také daňový příjem, ale praní tohoto povlečení si asi nemůže dát do výdajů v podobě pracího prostředku (pak by totiž nemohl uplatnit 30% paušál)?

Co se týká poplatku městu:
3.) Asi by to měl být nedaňový příjem a ve stejné výši nedaňový výdaj, když tento poplatek předá městu.

Co se týká elektřiny:
4.) mohl by tento příjem účtovat jako nedaňový příjem a k němu hned nedaňový výdaj ve stejné výši?
Nebo musí příjem zaúčtovat jako daňový příjem a k tomu si dát do nákladů elektřinu. To by ale nemohl uplatnit 30% paušál. A navíc - jak prokáže spotřebu elektřiny ve výdajích, když od ČEZu obdrží fakturu za celý rok?

Děkuji předem za radu.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Zdena Březen 02, 2015
Uzavíráte nájemní smlouvy, nebo smlouvy o ubytování?
Poskytováním povlečení se podle mého názoru dostáváte pod režim živnostenského zákona (poskytujete ubytovací služby), takže byste si správně měli vyřídit živnostenské oprávnění.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Ivanna Březen 03, 2015
Je uzavřená smlouva o zajištění pronájmu. Je pravdou, že povlečení je víceméně doplňková činnost, jestliže si klient nepřiveze vlastní (což je upřednostňováno).
Můžete mi, prosím, poradit, jak přistupovat k tomu účtování? Děkuji
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: Zdena Březen 03, 2015
1.) Ano.
2.) Platba za povlečení je také daňový příjem, ale je otázka, zda se jedná o příjem podle § 9 ZDP. Snad to lze posoudit jako pronájem movité věci. Prací prostředek nemůže dát do výdajů, je zahrnutý v paušálu 30%.
3.) Ano.
4.) Pokud inkasuje za elektřinu jen částky, které odpovídají skutečným nákladům (zjistí si současnou cenu elektřiny), tak bych účtovala jako nedaňový příjem, který není součástí nájemného.
Název: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
Přispěvatel: kartena Březen 25, 2015
Dobrý den,Předělávám svou dílnu kterou mám ve vlastnictví na pokoje kde budou zbudovány 3pokoje po 2 lůžkách.Nechal jsem si zpracovat projekt a začal nakupovat stavební materiál(sádrokarton,izolace,kanalizační trubky).je nožné tento materiál dávat do nákladů a odpočítavat DPH.Jsem plátce o DPH a mám živnost na ubytovací služby.Pokud bych musel vložit tuto dílnu do majetku firmy jak to provedu?Nějakým odhadem?Děkuji Kartena