Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňová evidence, účetnictví => Téma založeno: Catalina Červenec 22, 2013

Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Červenec 22, 2013
Dobrý den,

hledám někoho, kdo by mě naučil vést daňovou evidenci formou doučování (nejlépe přes skype). Žádný kurz nemám, jen hrubé základy a spoustu nejasností a otázek (hlavně předkontace, správnost vedení daňových výdajů, atd.).

Děkuji.
Markéta
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Červenec 22, 2013
Neuvedla jste, v jakém programu pracujete.

Daňová evidence nemá žádná pevná pravidla. Každý ji může vést tak, jak mu to vyhovuje. Hlavní je, abyste správně stanovila základ daně. To znamená znát zákon o daních z příjmů. Pročtěte hlavně § 24 a § 25 ZDP. Dále doporučuji pročíst pokyn D 6.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Červenec 22, 2013
Používám Pohodu, zákony přečtu. Udělat DPH je brnkačka, ale právě správné stanovení základu daně, dlouhodobý majetek, předkontace - v tom plavu.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Červenec 22, 2013
S Pohodou nepracuji, takže neporadím.

K ocenění dlouhodobého majetku prostudujte § 47 vyhl. 500/2002 Sb.
Odpisy HM najdete v § 26 až 32 ZDP. Pořízení nehmotného majetku nebo jeho TZ jde bez ohledu na výši pořizovací ceny rovnou do výdajů podle § 24/2/zn ZDP.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Jana Konečná Červenec 23, 2013
Základy k vedení daňové evidence můžete načerpat na http://www.jakpodnikat.cz/danova-evidence.php
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Červenec 23, 2013
Děkuji, prostuduji, ale praxe je pak jiná. Jen jsem se zeptala, zda někdo neví o někom, kdo by mě daňovou evidenci doučil (samozřejmě ne zadarmo). S Pohodou pracovat umím. Spíš potřebuji zkontrolovat správnost předkontací, jak udělat technické zhodnocení, jak správně evidovat výdaje a příjmy. Odpovědi na moje nejasnosti jsem na internetu nenašla.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Říjen 13, 2013
Prosím o radu, kam zaúčtovat v DE pokutu za dopravní přestupek (auto slouží k podnikání). Bude to ostatní výdaj nedaňový? Provozní režie asi těžko..
A dále: bankovní poplatky jsou provozní režie, ale poplatek za bezhotovostní převod z kreditní karty bude ostatní výdaj nedaňový, že? Kreditní karta neslouží k podnikání.
A poslední, bylo mi řečeno, že u člověka, kterému dělám DE, je většinou všechno provozní režie a poradce mi řekl, že je jedno, zda účtuju do provozní režie nebo materiálu, že záleží jen na daňových/nedaňových výdajích, tak v tom mám trochu zmatek.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Říjen 13, 2013
Pokuta za dopravní přestupek je ostatní nedaňový výdaj.

Jestliže byl bezhotovostní převod spojen s výdajem na podnikání, tak bych uplatnila i poplatek.

V daňové evidenci vše záleží na daňových/nedaňových výdajích. Je jen na Vás, zda a jak je budete členit.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Říjen 13, 2013
Děkuji za rychlou odpověď. Peníze jsme převedli, abychom uhradili závazek, ale zase je vrátíme zpátky na kartu, až dodavatel zaplatí. Eviduji to jako ostatní příjem/výdaj nedaňový. Když poplatek neuplatním, tak to chyba nebude, ne? Maximálně ošidím sebe.
Jsem opravdu začátečník, tak se omlouvám za hloupé dotazy.. Ještě se ujišťuji, že v DE nemusím vést pokladu podle skutečnosti a mohu z podnikatelského na běžný účet převádět kolik peněz chci? Rádi bychom dali koncem roku nějaké peníze stranou..
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Říjen 13, 2013
Nedaňovým výdajem nemůžete nic zkazit. Jak jste napsala, ošidíte maximálně sebe a za to Vás FÚ nepotrestá. Ale podnikatel se může zlobit, že platí vysoké daně a odvádí zbytečně vysoké pojistné na ZP a SP. Poplatek za platbu kartou určitě není tak velký, aby ho neuplatněný výdaj položil na lopatky.

V DE vůbec nemusíte vést pokladnu. Pokud uvedete stav pokladny a banky a stav ostatního majetku (drobný majetek, dříve DKP) v daňovém přiznání, tak pouze dobrovolně, není to povinný údaj. Peníze v pokladně i na bankovním účtu patří podnikateli, který si je může vybírat kdykoliv a v jakémkoliv množství. Vlastní výběry a vklady nijak neovlivní výpočet daně, takže přesuny peněz nehrají roli. Pokud by si například třikrát týdně vybíral z bankomatu, tak bych do daňových výdajů uplatnila jen poměrnou část poplatků za výběry.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Říjen 23, 2013
Moc moc děkuji za pomoc. Určitě se ještě ozvu.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Listopad 10, 2013
Tak jsem narazila na další nejasnosti. Poradil by mi někdo?
1. Technické zhodnocení auta - koupil se motor a k němu se ještě dokupovaly součástky. Udělala bych to tak, že všechny položky sečtu a uvedu v TZ jednu částku, ale nevím, jaké tam mám uvést datum a jak ho pak popřípadě prokázat (napadá mě jedině datum dle záznamu o provozu vozidla, ale to už se jelo naostro).

2. Když zadávám do programu doklady, zadám nejdříve základ daně, program vypočítá daň (která se často liší od dokladu) a celkovou částku zaokrouhlím, aby seděla s dokladem. Bylo mi řečeno, ať to tak dělám, ale tady jsem četla, že někdo zadává z dokladu základ daně + dph a pak zaokrouhluje. Co je správně?

3. V programu 602XML mi nejde otevřít soubor xml, resp. vidím jen znaky a pár čísel, nevidím dokument v klasické podobě, jako kdybych ho vytiskla, konkrétně mám na mysli přiznání k dph. Kde dělám chybu?

Moc děkuji.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Listopad 10, 2013
1. Proč TZ? Přidáváte do auta druhý motor, nebo přestavujete Trabanta na Jaguára?

2. U přijatých běžných DD zadávám základ daně a daň podle dokladu (nižší daň pouze v případě, že by dodavatel vyčíslil nesprávně vyšší DPH). Vzhledem k tomu, že se jedná o haléřové záležitosti, nijak neřeším, co je správně.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Listopad 11, 2013
1. Jedná se o výměnu motoru nákladního auta, částka je nad 40 000,- a výsledkem je snížení spotřeby.
2. Takže je jedno, jak se to dělá?
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Listopad 11, 2013
1. Nejde o TZ (nedošlo ke změně technických parametrů, ani k rozšíření použitelnosti či vybavenosti auta), nýbrž o opravu (uvedení auta do provozuschopného stavu). U oprav neposuzujete cenu.

2. Podle mého názoru je to jedno, pochybuji, že by kontrola řešila haléře. Odečítám si daň v takové výši, v jaké ji odvedl dodavatel.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Listopad 28, 2013
1. Motor se opravdu vyměňoval dobrovolně, aby méně žral, tudíž to musí být TZ - jen nevím, jaké mám tedy uvést datum TZ?
2. Snažila jsem se to najít v zákoně a nepovedlo se, tak snad to taky dělám správně. Občas je tam rozdíl i 2 Kč (dph vyšší než by měla být).
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Listopad 28, 2013
1. Klidně podle záznamu o provozu vozidla, pokud je vše v rámci jednoho kalendářního roku, tak je to jedno.

2. Pokud je DPH o 2,- Kč vyšší, než by podle zákona měla být, tak uplatněte částku, kterou nabídl program.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Listopad 28, 2013
Moc děkuji :)
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Prosinec 07, 2013
Načetla jsem toho hodně a každý píše něco jiného. Jak je to s pokladnou v DE fyzická osoba plátce DPH.
Neohlídala jsem si ji a dostala jsem se do mínusu, tak to vyřeším osobním vkladem a hotovo? Četla jsem něco o zpětném výběru, tomu nerozumím. Nebude se jednat o vysokou částku. Během roku normálně vybírám z účtu a převádím do pokladny.

Větší problém mám s tím, že budeme od rodičů kupovat nákladní auto za cca 400 tis., ale peníze jsme jim už dali ve formě splátek úvěru, který na něj měli. Nemůžu dát přece do pokladny tak vysoký osobní vklad.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: jaromira Prosinec 07, 2013
Dobrý den, v DE není povinnost sledovat stav pokladny ani bú, taktéž v DAP je vykázání zůstatků v pokladně a na účtě dobrovolné.
Podstatná je evidence daňově uznatelných příjmů a výdajů .
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Prosinec 08, 2013
Děkuji, ale při případné kontrole by asi FÚ chtěl prokázat, kde jsme ty peníze vzali.

A na delší dobu snad poslední nejasnost.
Dostala jsem ODD, resp. fi. vystavila doklad s názvem dobropis, kde je uveden druh zboží, důvod opravy - vrácení, číslo původního dokladu a částka bez daně, s daní a celkem, která nám má být dobropisována.
Dle zákona o DPH tam má být uvedeno:
h) rozdíl mezi opraveným a původním základem daně,
i) rozdíl mezi opravenou a původní daní,
j) rozdíl mezi opravenou a původní částkou, kterou osoba, která plnění uskutečňuje, získala nebo má získat za uskutečňované plnění celkem.
Je tedy chyba, když tam výše uvedené není uvedeno a mám požadovat vystavení nového ODD? Takových dobropisů mám několik, někdy jsou na celou částku původní faktury, někdy na její část.

Zápočet musí být podepsaný z obou stran?
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Prosinec 08, 2013
Jak píše paní Jaromíra, v DE nemáte povinnost sledovat stav pokladny. V dobrovolné evidenci peněžních prostředků můžete být i v mínusu, nehrozí za to žádná pokuta. Řeším tak, že na Silvestra snížím stav pokladny (někdy i na nulu) výběrem pro osobní spotřebu. Na Nový rok dám vlastní vklad ve výši 1,- Kč, který na konci roku upravím tak, aby pokladna nebyla během roku v mínusu.  

Pokud jde o nákladní auto, tak tam podle mého názoru stačí karta majetku. Úhradu faktury byste museli prokazovat pouze v případě, že budete uplatňovat odpisy HM a FÚ by chtěl prověřit, zda nemáte neuhrazený závazek z titulu pořízení HM, od jehož splatnosti uplynulo 36 měsíců (§ 23/3/a/bod 12. ZDP). Platba tedy nemusí nutně projít pokladnou, pouze musíte být schopni v případě potřeby prokázat, že jste ji opravdu zaplatili.  
 
Proč řešíte, zda má opravný daňový doklad všechny náležitosti? To je problém vystavitele. Nebo myslíte, že na základě neúplného DD nemusíte snížit nárok na odpočet?

Jednostranný zápočet nemusí být podepsaný z obou stran, oboustranný zápočet ano (základní úprava v § 580 a 581 obč. zákoníku, zbytek v § 358 až 364 obch.zákoníku).
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Prosinec 09, 2013
Paní Zdeno, moc vám děkuji.
Logicky však nemůžu být v pokladně v mínusu a zároveň ani není logické, když zapomenu zanést v nějakém měsíci doklad (který se opravu platil v dubnu, ale do  pokladny v programu ho zadám až v květnu), ale dobře, prostě to tak funguje.

U toho nákladního auta právě budeme odpisy uplatňovat. A zdá se mi podezřelé, vložit do pokladny osobní vklad 400 tis. a z toho koupit auto, navíc, když je to v rodině.

Opravný DD řeším z toho důvodu, abych neměla problém, kdyby přišla kontrola, že ten doklad není v pořádku. Odpočet neřeším, ten je jasný.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Prosinec 09, 2013
Zkuste se na to podívat z jiného úhlu. Jestliže nejste povinna vést pokladnu, tak si prostě vedete nějaké zápisky o penězích a nesledujete zůstatky. Také to nedokážu skousnout, a když už pokladnu vedu, tak se snažím vést ji korektně. Se zapomenutými doklady nemám problém, zkrátka je zapíši později. Často také využívám souhrnných dokladů, kdy jeden druh výdaje, například poštovné nebo PHM, zapisuji pod jedním výdajovým pokladním dokladem až na konci měsíce nebo čtvrtletí.

Nákup auta podle mého názoru opravdu nemusí projít pokladnou. Zaplatil z osobních prostředků, které nebyly určeny k podnikání, a pak teprve auto vložil do OM.

Náležitosti DD musíte řešit v případě, kdy si uplatňujete nárok na odpočet. Pokud nárok snižujete, tak jste někdy povinna snížit nárok i bez dokladu. Jediný, kdo může mít problém s kontrolou, je dodavatel, který vystavil ODD.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Leden 15, 2014
Omlouvám se, že jsem nezareagovala, s dítětem v zádech mám trochu problém s časem věnovat se papírům tak, jak bych potřebovala.
Můžu mít další dotaz k přiznání DPH? V 1., 2. a 3. q. byl vypořádací koeficient 0% (nikdy nic nekrátíme, účetní mi říkala, že to tak má být) a teď ve 4.q mi tam automaticky vyskočilo 100% a Pohoda píše, že to tak má být a nic dalšího se mi k tomu nepodařilo najít. Můžete mi poradit, zda to je ok? Nejdříve 3 kvartály 0% a ve 4 kvartálu 100%?
Moc děkuji.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Leden 15, 2014
Vypořádací koeficient (ř. 53) se vyplňuje jen v přiznání za poslední zdaňovací období. Pokud krátíte nárok na odpočet (uskutečňujete osvobozená plnění bez nároku na odpočet), tak v průběhu roku používáte zálohový koeficient, který se uvádí na ř. 52. Jestli nic nekrátíte, tak nemá smysl tento řádek vyplňovat a dělat na konci roku vypořádání.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Leden 15, 2014
Nárok na odpočet nekrátím, ale teď ve 4.q mi tam skočilo automaticky 100% a nemůžu to nijak smazat. Má tam tedy být 0 nebo 100%? Pohoda píše, že dělá na konci roku vypořádání automaticky.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Zdena Leden 15, 2014
Nechejte tam 100%.
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Leden 16, 2014
Dobře, děkuji :)
Název: Doučování daňové evidence
Přispěvatel: Catalina Únor 14, 2014
Jaká předkontace je v daňové evidenci pro důchodové spoření 2. pilíř zaměstnance? Nedaňový výdaj? Pohoda mi na to vytváří samostatný závazek. Děkuji.