Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => DPH => Téma založeno: zabiocko Červen 07, 2013

Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: zabiocko Červen 07, 2013
Dobrý den,

požádám zkušenější o radu jak správně postupovat. (FO ŽL zaměstnavatel- plátce čtvrtletní)

Jednomu odběrateli vystavuji s 30denní splatností dle dohody jak mám nastavit správně \"datum uskutečnění plnění\"?


PŘ. 3.5.2013 vystavena FA, splastnost 3.6.2013, uskutečnění plnění? 3.5.2013 (3.6.2013)?,

správně by mělo být až uhradí to jest 3.6.2013, nicméně pokud dobře chápu je lepší nechat tam 3.5.2013, stím že v programu na evidenci uvedu datum uskutečnění plnění až při zápisu dle bank. výpisu?

Děkuji za radu.

Ž.
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: Marie Červen 07, 2013
Pokud uskutečníte pro odběratele zdanitelné plnění, jste povinni do 15 dnů vystavit řádný daňový doklad - fakturu. Klidně můžete mít s někým dohodnutou splatnost 10 dní, s jiným 21 dní... a s někým třeba 30 nebo 45 nebo 60...
K Vašemu příkladu: Práci nebo službu jste provedli 3.5., tak fakturu vystavíte nejpozději 18.5., splatnost bude 30 dnů od data vystavení (tedy nejpozději 17.6.) a DUZP 3.5.
Pozn. Představte si takovou situaci, že Vám odběratel nezaplatí po 30 dnech, bude v prodlení třeba půl roku, zdanitelné plnění je opravdu 3.5., ale do daňové evidence pro účely DPFO přijem vstupuje skutečně až dnem zaplacení.
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: Zdena Červen 07, 2013
Doplním paní Marii. Splatnost nemá s uskutečněním zdanitelného plnění nic společného. Není vždy jednoduché stanovit DUZP, najdete v v § 21 až 25 zákona o DPH. Pokud poskytujete služby, tak DUZP je den poskytnutí služby. Můžete ale vystavit DD ještě před poskytnutím služby, v tom případě nastane DUZP dnem vystavení DD.
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: zabiocko Červen 09, 2013
Děkuji upřesním. Vždy bude platba po 30dnech od vystavení FA. FA se bude vystavovat jakmile výrobky expeduje dopravce tzn. datum uskutečnění z.p. bude tímto dnem. (v příkladu 3.5. je chyba má tam být 3.6.!) Popletla jsem to s DPFO, jednalo se mi skutečně o dph, které nebude např. v 2.kvartálu výstupu, ale až bude skutečná úhrada FA odběratelem jak píše paní Marie66. tzn. 3.7.! Tzn. 3kvartál, jedná se mi o tuto problematiku. Je to O.K.? Díky.
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: Zdena Červen 09, 2013
Splatnost a datum úhrady nemá s DPH nic společného.
Jestliže 3.6.2013 dodáte zboží, tak je DUZP 3.6.2013 a daň na výstupu bude v 2. kvartálu.
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: zabiocko Červen 09, 2013
Toto jsem se domnívala, že se týká pouze s.r.o. nikoliv FO podnik.. DPH
se platí již z neuhrazené FA? Dá se to nějak řešit? Přece ještě podnikatel nedostal zaplaceno za tyto výrobky a má zaplatit-odvést DPH?
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: Zdena Červen 09, 2013
Zákon o DPH nečiní mezi plátci rozdíly. Ten, kdo uskutečnil zdanitelné plnění, je povinen přiznat a odvést DPH bez ohledu na to, zda dostal zaplaceno. Dá se to řešit opravou výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení podle § 44 ZDPH.  
Ještě loni si mohla osoba, která nevedla účetnictví, pomoci přijetím zálohy, ze které nemusela odvádět daň. Od letošního roku už ale všichni plátci odvádějí DPH i z přijatých záloh.
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: zabiocko Červen 10, 2013
Děkuji za vysvětlení. Nicméně paní Zdeno, co to vyřešit posunutím uskutečněním plnění jak jsem psala? tzn. dám tam datum až za 30dní dopředu a dostanu se až do patřičného čtvrtletí. Může být?
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: Zdena Červen 10, 2013
Jestliže se uskutečnilo zdanitelné plnění (dodání zboží), tak si nemůžete jen tak posunout DUZP.
Předpokládám, že se jedná o obchodní vztah podle obchodního zákoníku a zboží prodáváte na základě kupní smlouvy. Který den získá kupující právo nakládat se zbožím jako vlastník?
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: zabiocko Červen 10, 2013
Přesně tak je to firma -- firma (obchodní zákoník), sml. je v jednání, nicméně vztah již začal. Kupující zboží naskladadní, nicméně využito bude během roku. Takže jedinná možnost jak to udělat je uvést ve sml, resp. posunout právo nákladat se zbožím? I když je těžko reálné, že by na to odběratel přistoupil. Jde mi o to jak to samozřejmě legálně vyřešit. Děkuji.
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: Zdena Červen 10, 2013
Jestliže zboží naskladnil, tak už je převzal, může s ním tedy nakládat jako vlastník. Jediné, co mě napadá, je sjednat ve smlouvě výhradu vlastnictví. Jednak je to těžko reálné, jednak se obávám, že u DPH by to stejně nebylo nic platné. Tam ani nemusí dojít ke změně vlastnictví, stačí, že zboží převzal. Možná můžete posunout DUZP o pár dnů v případě, že dodáváte zboží s delší přepravou, dnem uskutečnění zdanitelného plnění je den předání zboží přepravcem.
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: zabiocko Březen 07, 2015
Dobrý den, stále platí tento výklad nebo došlo k nějaké změně? Děkuji Z.

\"Pokud uskutečníte pro odběratele zdanitelné plnění, jste povinni do 15 dnů vystavit řádný daňový doklad - fakturu\".

Někdy se může stát, že z důvodů navýšení fakturace a složitosti fakturace jednotlivých položek přetáhnu o pár dnů..
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: Zdena Březen 07, 2015
Povinnost vystavit daňový doklad do 15 dnů od zákonem stanoveného data najdete v § 28 ZDPH. Někdy se zkrátka stane, že dodavatel vystaví daňový doklad později. Když se to nestane pravidlem a nebude to vadit odběrateli, tak Vás za to nikdo určitě nezastřelí.
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: mamulka Duben 08, 2015
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to s odečtem DPH při nákupu kartou kdy na se koupí materiál 30.03 a na výpise s banky se objeví platba až ve čtvrtém měsíci a na paragonu je datum 30.03. Děkuji
Název: Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: Zdena Duben 08, 2015
Co je daňovým dokladem - paragon, nebo výpis z banky?
Název: Re:Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: zabiocko Leden 08, 2019
Dobrý večer paní Zdeno,

jak je to prosím s dokladem, vystavenou FA (FO podnikatel - čtvrtletní plátce DPH) odběrateli 20.11.2018 (s.r.o. plátce) - měl uhradit do 31.12.2018. Fakturu tedy eviduji v neuhrazených 2019 a čekám na spárování s b.u.

Z pohledu KH za 4/2018, které podávám do 25. 1. 2019 u této vystavené FA nechám v KH A4 bez doplnění DPPD? Nebo tuto FA přesunu a uvedu až do KH za 1/2019 (tzn. až dojde k její úhradě a mohu úvést její DPPD?).

Omlouvám se, za "běžný" dotaz, ale je to poprvé co mám neuhrazenou FA do konce účetního období :-( Běžně máme vše uhrazeno až tentokrát se přehouplo do dalšího roku.

Děkuji moc, pohodový večír, Žabíočko
Název: Re:Datum uskutečnění plnění
Přispěvatel: Zdena Leden 08, 2019
Dobrý večer.

Z pohledu daně z příjmů čekáte na úhradu, jak píšete.

Z pohledu DPH na nic nečekáte a uvedete v přiznání k DPH a tím pádem i v kontrolním hlášení za 4. Q 2018. Zkratka DPPD znamená: Datum Povinnosti Přiznat Daň. U vydané faktury máte povinnost přiznat daň k DUZP. Datum úhrady nehraje roli.