Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Živnosti => Téma založeno: kristýna14 Duben 16, 2013

Název: neohlášené zahájení činnosti
Přispěvatel: kristýna14 Duben 16, 2013
Dobrý den,
dne 6. 8. 2012 jsem si založila volnou živnost a jsem student. tehdy jsem si zašla na zdravotní oznámila registraci, a že jsem student a zeptala se co a jak a bylo mi řečeno, že až se rozhodnu zahájit činnost mám se přijít přihlásit a udat datum zahájení, ale vzhledem ke studiu jsem se rozhodla živnost pozastavit dříve než jsem zahájila samostatnou výdělečnou činnost. pozastavila sem živnost 13.3. 2013. DAP jsem raději vyplnila ikdyž nulové. jenže problém je, že mi přišel z VZP dopis, že jsem ukončila činnost ale, že jsem nebyla přihlášená jako osoba samostatně výdělečně činná, poraď te prosím co mám odepsat.
Někde píší, že každá osoba samostatně výdělečně činná je povinna oznámit své zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení samostatně výdělečné činnosti do osmi dní, jenže zahájení je od okamžiku kdy se činnost začne provozovat a to já nezačala vůbec jen jsem byla registrovaná. Ale bojím se, že mi hrozí pokuta za nepřihlášení. Jak to tedy je? a mám podávat do konce měsíce přehled pro zdravotní pojišťovnu a sociálku? když sem vlastně byla jenom registrovaná ale nebyla činná. Díky za odpověď.
Název: neohlášené zahájení činnosti
Přispěvatel: Zdena Duben 17, 2013
Napsala bych, že jsem sice získala živnostenské oprávnění, ale výkon samostatné výdělečné činnosti jsem (třeba z nějakého důvodu) nezahájila, proto jsem se u zdravotní pojišťovny nepřihlásila jako osoba samostatně výdělečně činná.

Podle ustanovení § 10 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění jste povinna oznámit své zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti. Vzhledem k tomu, že jste samostatnou výdělečnou činnost nezahájila (datum získání živnostenského oprávnění není automaticky považováno za den zahájení činnosti), jste neměla oznamovat ani její ukončení.