Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Doklady => Téma založeno: niro Srpen 13, 2008

Název: Finanční dar sportovnímu klubu
Přispěvatel: niro Srpen 13, 2008
Dobrý den

Mám dotaz. Jsem OSVČ, vedu daňovou evidenci a chtěl bych dát sportovnímu klubu sponzorský dar ve formě peněžní hotovosti. Jak se to obecně dělá, do jaké výše může dar být a jaké doklady jsou k tomuto účelu do daňové evidence potřeba. Děkuji za odpověď. Petr
Název: Finanční dar sportovnímu klubu
Přispěvatel: Zdena Srpen 13, 2008
Upřesněte, prosím, zda se bude jednat o sponzorství, nebo o dar.
 
Definice sponzorování podle zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy:
Sponzorováním se podle ZRR rozumí příspěvek poskytnutý s cílem:
   - podporovat výrobu nebo prodej zboží sponzora,
   - podporovat poskytování služeb sponzorem nebo
   - podporovat jiné výkony sponzora.

Dar: věnujete SK peníze, ať si s nimi dělá, co uzná za vhodné. Bude to od vás čirý altruismus, neočekáváte od SK žádné protiplnění.
Název: Finanční dar sportovnímu klubu
Přispěvatel: niro Srpen 13, 2008
Aha. Děkuji za zpřesnění. Neočekávám od SK žádné protiplnění, jen bych chtěl, abych si daný výdaj mohl zanést do svého účetnictví. Je to takto možné? A bylo by možné zjednodušeně objasnit, jaký je rozdíl mezi sponzorstvím a darem z účetního hlediska? Děkuji Petr
Název: Finanční dar sportovnímu klubu
Přispěvatel: Zdena Srpen 14, 2008
Vzhledem k tomu, že darování je vaší osobní záležitostí, tak výdej hotovosti evidujte jako výdaj bez vlivu na základ daně, třeba jako osobní spotřebu. Teprve při sestavování daňového přiznání za rok 2008 si (možná) budete moci uplatnit nezdanitelnou část základu daně. Podmínky, za kterých lze uplatnit hodnotu daru, najdete v § 15, odst. 1 zákona o daních z příjmů:
-   obdarovaný sportovní klub musí být právnickou osobou se sídlem na území ČR
-   dar musí být určen na financování činností, uvedených v zákoně, ve vašem případě na financování tělovýchovy a sportu (takže by bylo vhodné, aby byla v darovací smlouvě vyjádřena vaše vůle, že má být dar použit za tímto účelem)
-   minimální hodnota vašich darů (v úhrnu za zdaňovací období) přesáhne 2% vašeho základu daně, nebo bude činit alespoň 1.000,- Kč
-   - maximálně si uplatníte částku která činí 10% vašeho základu daně (například: vykážete základ daně ve výši 200 tis. Kč a sportovnímu klubu jste daroval 10.000,- Kč. Minimální částku 1.000,- Kč jste dodržel, vzhledem k výši základu daně byste mohl odečíst dary až do částky 20.000,- Kč, takže si celých 10 tisíc můžete uplatnit na řádku č. 46 daňového přiznání jako nezdanitelnou část základu daně.

Rozdíl mezi sponzorem a dárcem byl naznačen výše. Nemůžete být obojím zároveň. Buď za svůj takzvaný dar požadujete protislužbu, pak se ale nejedná o darování, nýbrž o jiný vztah, například o obchodní transakci - objednal jste si reklamu a propagaci. Nebo jste něco (například peníze, nebo věc) poskytl druhé straně zcela zdarma - neexistuje žádné protiplnění, obdarovanému nevzniká žádný závazek vůči vám.
Rozdíl je i z hlediska účetního. Dar účtujete jako nedaňový výdaj, kdežto výdaje na reklamu do daňově uznatelných výdajů.
Pro případ daňové kontroly je třeba předložit doklad o poskytnutí daru (nečekám na kontrolu a přikládám kopii k daňovému přiznání) - buď potvrzení obdarovaného, nebo ještě lépe písemnou darovací smlouvu.
Název: Finanční dar sportovnímu klubu
Přispěvatel: IVETAO Říjen 06, 2010
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli můžu darovat i finanční hotovost nadaci na ochranu zvířat se sídle na Slovensku? Děkuji.
Název: Finanční dar sportovnímu klubu
Přispěvatel: Zdena Říjen 06, 2010
Ano.
Název: Finanční dar sportovnímu klubu
Přispěvatel: IVETAO Říjen 07, 2010
Děkuji za odpověď.
Pravidla jsou stejná jako v ČR? A platí to jen u fyzické osoby? protože v §15/1 je zmínka i o zemích Evropské unie, ale u §20 už je jen ČR.
Ještě jednou děkuji.
Název: Finanční dar sportovnímu klubu
Přispěvatel: Zdena Říjen 07, 2010
Nevím, jaká jsou pravidla v jednotlivých zemích, ale příspěvek nadaci na ochranu zvířat je v ČR uznán jako nezdanitelná část základu daně (položka snižující základ daně).

Platí i pro PO, vizte § 20/12 ZDP:
(12) Ustanovení odstavců 8 až 11 se použije i pro hodnotu darů poskytnutých právnickým nebo fyzickým osobám se sídlem nebo bydlištěm na území jiného členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu; je-li příjemcem daru právnická nebo fyzická osoba se sídlem nebo bydlištěm na území těchto států, posuzuje se splnění podmínek, které se týkají účelu daru nebo příjemce daru, podle právních předpisů příslušného státu, není-li takové úpravy, musí být splněny podmínky stanovené právními předpisy České republiky.