Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Živnosti => Téma založeno: Lada Září 16, 2008

Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Lada Září 16, 2008
Dobrý den,
Mám jeden dotaz.Už dlouho se rozmýšlím zda jít pracovat na živnost,či nikoli.Momentálně jsem zaměstnán a vydělávám cca 15 000 Kč/měs.Naskytla se mi příležitost kdy bych mohl jít pracovat na živnost (živnost řemeslnná).Fakturoval bych pouze práci a uplatnoval bych asi paušál.Můj měsíční příjem by byl 40 000 Kč/měs (480 000 Kč / rok).
Jsem si vědom záloh soc. a zdrav. pojištění,ale nějak si nekokážu vypočítat kolik budu na konci roku na to soc. a zdrav. doplácet.Beru to že bych pracoval 1 celé zdaňovací období,aby se to lépe počítalo a já to pochopil.
Jde mi o to kolik mi z těch celkově vydělaných peněz za rok zbyde a kolik mi to v přepočtu hodí za měsíc.
Poprosil bych vás tedy o nějáký rozpis jak a co se počítá,kolik zaplatím atd.
Jsem svobodný,bezdětný.Předem děkuji za odpověd. Lada
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Zdena Září 16, 2008
Výpočet daně z příjmů:
příjmy                                        480.000,-
výdaje  (paušál 60%)            -    288.000,-
základ daně                                192.000,-
daň z příjmů  (15%)                     28.800,-
sleva na dani                          -     24.840,-
daň k placení                                  3.960,-

Živnostník (OSVČ hlavní) musí zaplatit alespoň minimální pojistné bez ohledu na to, zda na ně vůbec vydělal. Dále se pak výše pojistného odvíjí od rozdílu příjmů a výdajů, který v uvažovaném příkladu bude činit 192 tisíc korun. Vyměřovacím základem pro výpočet  pojistných je polovina tohoto rozdílu, tedy 96 tis. Kč.

Zdravotní pojištění:
minimální vyměřovací základ ze kterého musí být odvedeno pojistné na rok 2008 je 129.360,- Kč a pojistné z tohoto základu činí 17.464,- Kč. Váš skutečný vyměřovací základ bude 96.000,- (budete pod minimální hranicí), ovšem pojistné zaplatíte z minimálního vyměřovacího základu, tedy 17.464,- Kč. Pokud budete řádně platit měsíční zálohy na pojistné, pak na konci roku nebudete nic doplácet, ale také vám pojišťovna nic nevrátí  (nepočítám 8 korun přeplatku, který vznikne ze zaokrouhlení záloh).

Sociální pojištění (neuvažuji dobrovolné nemocenské pojištění):
minimální vyměřovací základ ze kterého musí být odvedeno pojistné na rok 2008 je 64.680,- Kč a pojistné z tohoto základu činí 19.146,- Kč. Váš skutečný vyměřovací základ (96 tis.Kč) bude vyšší a proto zaplatíte pojistné z toho vyššího základu - mají to dobře vymyšlené, že?  Výpočet pojistného: 29,6% z 96 tisíc = 28.416,- Kč. Pokud budete hradit minimální měsíční zálohy, pak na konci roku doplatíte ještě 9.270,- Kč. Můžete si také dobrovolně stanovit výši měsíční zálohy na 2.368,- Kč a pak byste nedoplácel pojistné.

Z příjmu  480.000,- Kč za rok 2008 byste tedy zaplatil:
- daň z příjmů                      3.960,-       (330 Kč/měs.)
- pojistné zdravotní            17.464,-       (1.456 Kč/měs.)
- pojistné sociální               28.416,-       (2.368 Kč/měs.)

Kolik vám z vydělaných peněz zbude, to bude záležet hlavně na tom, jaké budete mít k tomuto příjmu další skutečné výdaje, například cestovné, pracovní tel.hovory, nákup vlastního nářadí atd.
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Lada Září 17, 2008
Díky moc za odpověd.
Sociální pojištění je tedy 29,6% a zdravotní je kolik procent.A nemocenské?
Když budu platit nemocenské tak při nemoci mi stát bude platit stejným způsobem jako když jsem zaměstnanec?
Ještě jednou moc díky za odpověd a přeju hezký den.
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Zdena Září 17, 2008
SP = 29,6%  k tomu nemocenské dalších 4,4%.  ZP = 13,5%
Nemocenská bude nižší, než u zaměstnance, neboť budete mít nižší denní vyměřovací základ pro výpočet nemocenské. Přesná čísla vám neřeknu, ale nemocenskou bych spíše nazvala almužnou. Z mých živnostníků není ani jeden nemocensky pojištěn u OSSZ. Buď nemá žádné pojištění, nebo má nemocenské pojištění uzavřené s komerční pojišťovnou a nastavené podle svých konkrétních podmínek a potřeb.
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Lada Září 21, 2008
Takže nemocenská nee :-)myslel jsem si to.Díky moc za odpovědi .Hezký den.
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Iva Říjen 02, 2008
Dobry den,
chtela bych se zeptat, zda si mam jako modelka poridit Zivnostensky list. Pokud ne, kde bych se mohla oficialne zaregistrovat? Pracuji zejmena v zahranici, ale trvale bydliste mam stale v CR.
Rovnez shanim ceskou/slovenskou spolecnost (Payroll company), ktera by se mi mohla starat o prijmy, platit dane apod. Nevite o nejake?
Dekuji,
Iva
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Zdena Říjen 04, 2008
Dle mého názoru nepotřebujete ŽL, neboť vykonáváte nezávislé povolání, které není živností. Pokud budete zdaňovat své příjmy na území ČR, tak se zaregistrujte na finančním úřadě jako plátce daně z příjmů fyzických osob. Zdravotní pojištění máte, doufám, vyřešené. Pokud se souvisle zdržujete v cizině déle, než 6 měsíců, pak je možné požádat o vynětí ze systému zdravotního pojištění v ČR, abyste nemusela hradit ZP ve dvou zemích současně. Při výkonu nezávislého povolání nemusíte povinně platit sociální pojištění - platí jen do konce tohoto roku.
Druhou možností je, že si obstaráte ŽL na živnost volnou (Výroba, obchod a služby jinde nezařazené) a budete se chovat stejně, jako ostatní živnostníci.
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Emil Říjen 07, 2008
Citace: Zdena
Z mých živnostníků není ani jeden nemocensky pojištěn u OSSZ. Buď nemá žádné pojištění, nebo má nemocenské pojištění uzavřené s komerční pojišťovnou a nastavené podle svých konkrétních podmínek a potřeb.
Je možné byť nepoistený?
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Zdena Říjen 07, 2008
OSVČ nemusí být nemocensky pojištěna. Nezaměňte nemocenské a zdravotní pojištění, zdravotní pojištění je povinné.
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Iva Říjen 09, 2008
Dekuji za informace. Pojistena jsem v CR.
Iva
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Ivulka Březen 03, 2009
Dobrý den,
od ledna pracuji na živnostenský list (rodné číslo), předmětem podnikání je \"Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 a 3 živnostenského zákona\", ale dosud se mi nepodařilo zjistit, kterak si vést učetnictví, odečítat daně apod.
Jsem registrována jako poradce v ČR, ale momentálně pracuji jako konzultant pro firmu z USA a zároveň žiji u přítele v Německu. Mohu si odečíst z daně nákupu notebooku v Německu či účet za internet a telefon? Jak je to v případě letenek či městské hromadné dopravy v ČR a v zahraničí? Auto nemám. Slyšela jsem, že je možné si odečíst i náklady na oblečení a obuv, je to pravda?
Existuje nějaký seznam, kde je uvedené, co všechno si z daní mohu odečíst a v jaké výši? Ptala jsem se již na Finančním úřadě, ale tam mi řekli, ať si to zjistím sama...
Děkuji a přeji hezký večer,
Iva M.
Název: Živnost - ano nebo ne?
Přispěvatel: Zdena Březen 05, 2009
Žádný seznam daňově uznatelných a neuznatelných výdajů neexistuje, jako vodítko by vám mohly posloužit § 24 a § 25 zákona o daních z příjmů. Ve vašem případě asi vznikne i otázka, kde budete zdaňovat své příjmy. Doporučuji kontaktovat daňového poradce, s jehož pomocí jednak vyřešíte konkrétní otázky, jednak si můžete odložit termín pro podání daňového přiznání do 30.6.2009.