Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Auto, silniční daň, cestovní náhrady => Téma založeno: HorakovaPe Říjen 06, 2008

Název: Společník a soukromé vozidlo
Přispěvatel: HorakovaPe Říjen 06, 2008
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat v návaznosti na svůj předchozí dotaz. Je jasné, že si společník může na své soukromé vozidlo psát služební jízdy (cesťáky). Jak je to v případě, že je v TP napsána jeho žena? Může dát souhlas k používání vozidla svým manželem v rámci činnosti pro s.r.o.? Může si on pak počítat cesťáky (4,10 Kč za km + prům. náhr.PHM)? Silniční daň by měla zaplatit manželka? Zaplat-li ji za ni s.r.o., bude to pro s.r.o. nedaňový náklad?
Děkuji.
Petra
Název: Společník a soukromé vozidlo
Přispěvatel: Zdena Říjen 08, 2008
I v tomto postupujete stejně, jako kdyby byl zaměstnancem. Nezkoumáte, zda použil auto své, nebo kradené:-), důležitá je pouze skutečnost, že nepoužil auto zaměstnavatele. Poplatníkem silniční daně je podle § 4/2 a) zákona o dani silniční zaměstnavatel, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla. Pokud tedy manželce nevznikla z nějakého důvodu povinnost platit SD, například proto, že je její auto používáno k samostatné výdělečné činnosti, pak bude SD odvádět s.r.o. Můžete použít buď roční, nebo denní sazbu daně. Cestovní náhrady budete počítat stejně, jako zaměstnanci, tedy 4,10 Kč/km a náhradu za spotřebované PHM dle průměrné ceny, kterou vyhlašuje MPSV pro zaměstnance, najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php

Pokud by s.r.o. poskytovala cestovní náhrady vyšší, než je možné poskytnout zaměstnanci ve státní a příspěvkové sféře (například vyšší základní sazbu náhrady, nebo stravné nad limit, stanovený zákoníkem práce), pak by musel být nadlimitní rozdíl zdaněn daní z příjmů a podléhal by také odvodům ZP a SP.