Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňová evidence, účetnictví => Téma založeno: HorakovaPe Leden 12, 2009

Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: HorakovaPe Leden 12, 2009
Dobrý den,
prosím o radu. OSVČ (vede daňovou evidenci) nakoupil v 12/08 autorské licence za cca 250000 Kč, též zaplatil. Platí zde stejná pravidla pro odpis nehmot. majetku jako pro právnickou osobu, zde 6 let a měsíční odpis, nebo to může promítnout do výdajů najednou.
Díky moc.
Petra
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: Zdena Leden 12, 2009
Fyzická osoba, která nevede účetnictví, nehmotný majetek NEODPISUJE. Postupujte podle ustanovení § 24/2/zn) = výdaje na pořízení NHM nebo jeho TZ u poplatníka s příjmy podle § 7 nebo § 9, pokud nevede účetnictví. Celá částka, kterou poplatník v prosinci zaplatil, bude daňovým výdajem roku 2008.
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: HorakovaPe Leden 13, 2009
Tedy daňová evidence ( peněžní deník) není vedení účetnictví? Rozumím tomu dobře? Díky
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: Zdena Leden 13, 2009
Ne - daňová evidence ( ani při vedení peněžního deníku) v žádném případě není účetnictvím.
Ano - rozumíte tomu dobře:-)
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: George Leden 14, 2009
Dobrý den,zeptám se taky k tomuto tématu.Jestliže říkáte :\"Fyzická osoba, která nevede účetnictví, nehmotný majetek NEODPISUJE\" ,tak jak je to v případě např.pracovního nářadí,pracovních oděvů atd. Podnikám v elektro oblasti a v loni jsem si např. koupil měřící přístroj (starší),který už letos chci nahradit novým.Co s ním? A taky co např. s výdaji na prac.oblečení v loňském roce? Musí se někde vézt záznam o její likvidaci? Ten zaznam platí i pro nářadí? Moc děkuji.
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: Zdena Leden 26, 2009
Diskuze, na kterou reagujete, je o něčem úplně jiném. Pracovní nářadí, či pracovní oděvy nejsou nehmotným majetkem. Uplatnění výdajů (například za nákup pracovního oblečení, nebo přístroje, který jste pořídil za cenu nižší, než 40 tis. Kč) je něco jiného, než uplatnění odpisů hmotného a nehmotného majetku. Povinnost evidence máte pouze u dlouhodobého (hmotného a nehmotného) majetku, pracovní oblečení a nářadí evidovat nemusíte.
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: markova.ivana Únor 03, 2009
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jak mám ocenit nákladní auto Tatra r. výroby1985, které je odepsané. Potřebuji tuto cenu uvést v tabulce D daňového přiznání. Autodopravce musí splnit 320 000Kč hodnotu majetku a finančních prostředků pro KÚ odbor dopravy.Děkuji za odpověď.
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: Zdena Únor 07, 2009
Pokud máte Tatru zařazenou v HM, pak do tabulky D uvádíte tento majetek v zůstatkových cenách (Tatra má po uplatnění odpisů nulovou zůstatkovou cenu).
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: luciferka Březen 01, 2009
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Z Vašich předešlých odpovědí jsem pochopila, že pokud podnikatel vedoucí daňovou evidenci nakoupí nehmotný majetek, tak jeho celková cena je daňově uznatelným nákladů dle § 24 odt. 2 písm zn) ZDP.

Co se provedu s tímto majetkem např. softwarem při ukončení podnikání. Vím, že se tento majetek v tomto případě neodepisuje. Na jiných portálech jsem nalezla, že záleži na nás, jak budeme vést evidenci tohoto majetku včetně uvední data a způsobu vyřazení. Nedovedu si to představit z praktického postupu.    

Mnohokrát děkuji za Vaše veškeré odpovědi, které mi zde zanecháváte. Abych to uvedla na pravou míru, v současné době píši bakalářskou práci na téma ukončení podnikatelské činnosti z pohledu účetnictví i daňové evidence. Nemám ráda nejasnosti, v daňových zákonech přip. jiné literatuře, kterou mám doma, ne vždy neleznu odpověď.

Děkuji za pochopení a příjemnou spolupráci

S pozdravem Lucie
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: witti Březen 04, 2009
Prosím tedy o závěr, FO která vede daňovou evidenci,není účetní jednotka a tudíž neodpisuje nehmotný a hmotný majetek? A co zřizovací výdaje?
Děkuji za ujasnění
Věra
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: Zdena Březen 04, 2009
FO, vedoucí DE, není účetní jednotkou, proto u ní přicházejí v úvahu pouze daňové odpisy hmotného majetku podle § 26 - § 32 ZDP. Nehmotný majetek neodpisuje, neboť výdaje na jeho pořízení uplatnila podle § 24/2/zn) ZDP hned při pořízení. Zřizovací výdaje u FO také nejsou, při zahájení podnikání postupuje podle § 5/7 ZDP a přihlédne k těmto výdajům při stanovení základu daně v prvním roce podnikání.
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: Zdena Březen 04, 2009
pro Lucii:

Nehmotný majetek by měl být veden v evidenci, neboť pro obsahové vymezení složek majetku v DE se použijí zvláštní právní předpisy o účetnictví (vyhl.500/2002 Sb.) - viz § 7b/2 ZDP.
Vzhledem k tomu, že za neúplné vedení daňové evidence neexistují pokuty, jak je tomu v účetnictví, tak je opravdu na podnikateli, zda evidenci povede, či nikoliv:-)  Ať už s evidencí, nebo bez ní, se FO může kdykoliv rozhodnout, že majetek vyřadí, například do osobního užívání (ale může být vyřazeno i prodejem, darováním, nebo fyzickou likvidací jako v účetnictví).
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: luciferka Březen 11, 2009
ještě jednou děkuji za vaši odpověd, danou problematiku jsem celkem pochopila :-)... jen pro ujasnění, pokud bych se rozhodla majetek napřiklad prodat, tak ho ocením reprodukční cenou..... a daný příjem z tohoto majetku zdaním podle § 10 ZDP
Název: Nehmotný majetek a OSVČ
Přispěvatel: Zdena Březen 12, 2009
Majetek neoceňujete, příjmem podle § 10 (prodej do 5 let od vyřazení z OM) bude částka, za kterou jste majetek skutečně prodala.