Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Auto, silniční daň, cestovní náhrady => Téma založeno: pressicko Březen 15, 2010

Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: pressicko Březen 15, 2010
Dobrý večer.
Chtěla jsem se zeptat- mám osobní auto v majetku, chci uplatnit výdaje na auto paušálem. Používám je i pro osobní potřebu, takže je to asi 80% na podnikání a 20% pro osobní potřebu. Je mi jasné, že musím i opravy snížit na 80%, ale protože jsem páltce DPH, tak musím o 20% snížit i DPH? Díky
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 15, 2010
Předpokládám, že vedete knihu jízd, podle které si uplatníte nárok na odpočet DPH pouze z těch přijatých plnění, které jste použila k uskutečnění svých ekonomických činností. Paušální výdaj na dopravu se vztahuje pouze k dani z příjmů. Co se týká DPH, tak tam zůstaly podmínky pro uplatnění nároku na odpočet stejné, zákon o DPH se nezměnil.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: pressicko Březen 16, 2010
jde mi hlavně o DPH z benzínu a náhradních dílů - musím DPH snížit nebo ne?
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 16, 2010
Pokud se ptáte, zda musíte automaticky snížit nárok na odpočet DPH o 20% jenom proto, že uplatňujete paušál na auto, tak odpovídám, že nikoliv. Nárok na odpočet DPH posuzujete podle § 72 zákona o DPH, nikoliv podle zákona o daních z příjmů.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: mišpulín Březen 18, 2010
Dobrý den,mám problém u svého kamaráda. V podnikání má OA, kde krátím náklady a odpis na 80% a uplatňuji jen 4000,- na každý měsíc,jelikož ho použ. i k soukr.účelům. V r.2009 koupil i NA a to 28.7.2009 a od tohoto dne s tímto vozem i jezdil za účelem podnikání, ale přepis do velkého techničáku byl proveden až 12.10.2009(jelikož nebyl k dispozici od prodejce) - malý tech.průkaz měl ihned. Tento NA používal jen k podnikání - pokud chápu dobře, tak můžu uplatnit částku 5000,- až od srpna, kdy splní použítí vozu na celý kal.měsíc. A ještě jeden dotaz, jelikož jsem měla tech.průkaz, ale ne ještě kupní smlouvu, tak jsem mu udělala sil.daň od října. Mám, ale za to, že by se v sil.dani měl uvést již v červenci, jelikož jsem ho zahrnula v tomto měsíci i do majetku a začínám ho odepisovat. Děkuji za odpověď
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 18, 2010
Paušální výdaj na dopravu až od srpna.

Silniční daň od října _ § 4/1/a) ZDS: poplatníkem daně je fyzická nebo právnická osoba, která  je provozovatelem vozidla registrovaného v České republice v registru vozidel A JE ZAPSÁNA V TECHNICKÉM PRŮKAZU.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: mišpulín Březen 19, 2010
Paní Zdeno, velice děkuji za odpovědi. Jen se chci ještě ujistit, že pokud mám kupní smlouvu 28.7.09 na NA - zahrnula jsem ho správně do majetku, již od tohoto data a ne podle data zápisu v Tech.průkazu?  Ještě k té sil. dani - četla jsem někde, že se platí daň již od data, kdy je toto vozidlo používáno k podnikání. Myslela jsem si, že se na to vztahuje u Sil.daně §4/3, tak bych se chtěla opat jak chápat tento §4/3.
Ještě bych se chtěla opat na jednu věc. Maminka dělá zrovna daně za r.2009 otci(má vodoinst. a topení a vystupuje za firmu on, jelikož je účastníkem sdružení). Mají v podnikání k dispozici 2 nákl.auta. S 1.NA Boxerem jezdí většinou jeho 2kolegové na práce a s 2.NA Berlingem jezdí on - buď na objížďky a nebo pak i za nimi kvůli práci. Kvůli DPH, kde si uplatňovala, má dělané na obě auta knihu jízd, ale to se nevztahuje na daň z příjmů. Jelikož zjistila, že se jí vyplatí hlavně u Boxera, se kterým kolegové nenajezdí tolik km, dělat PHM paušálem. Toto vozidlo je zapsané v TP na otce, ale on s ním jezdí minimálně. Jde o to, že pokaždé v buletinech najde něco jiného (jak si vykládat tento problém v zákoně, že s vozem nemůže jezdit nikdo jiný krom podnikatele, aby šlo uplatnit každý měsíc 5000,-) Někde je psané, že se to netýká zaměstnanců a spoluprac.osob - jde o to, jestli může brát ost.účastníky sdružení v tomto případě jako spol.osoby. Jestli byste byla, tak hodná a napsala mi Váš názor.  Děkuji moc. Vaše stránky mně i příbuzným moc pomohly a proto velké díky za ně!
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 19, 2010
Málo informací.

Silniční daň: jednalo se o nové auto, které bylo poprvé registrováno k silničnímu provozu? Nebo bylo do října registrované v zahraničí? Vozidlo je ve spoluvlastnictví?

Sdružení: důležité je vlastnictví vozidel. Členové sdružení jsou spoluvlastníky Boxera a otec je zapsán v TP?
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: mišpulín Březen 20, 2010
Paní Zdeno, doplňuji informace u té sil.daně je to auto již z r.2003 a bylo i od počátku reg. v Čechách a je to vůz jen na jednu fyz.osobu, která ho má v majetku a používá ho jen pro podnikání. A u toho sdružení: otec je zapsán v TP a ostatní členové jsou spoluvlastníky - mají sepsanou smlouvu(interní směrnici), kde je zapsáno v % jak se dělí o veškerý majetek, který používají k podnikání (snad to tak stačí-pro spoluvlastnictví). Knihy jízd vede u obou aut kvůli DPH a otec má jízdy v Berlingu kolikrát stejné, jako kolegové s Boxerem, když jedou dělat práci 2 autama, protože on pak jezdí ještě po dalších zakázkách. Jde o to, že kvůli dani z příjmů (sice by knihu jízd pak FÚ neměl vyžadovat), aby mohl uplatňovat 5000,- by měl být uváděn jako řidič on? Díky a snad jsem Vám to příblížila již více. Mamka pak uvažovala i o tom, že by uplatnila třeba i jen ty 4000,- jako u soukr.jízd, i když ani jeden vůz tak není používán-vyčetla to někde v buletinech. Osobně já bych se k tomu nepřikláněla. Zdraví Michaela
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 21, 2010
Silniční daň.
Do září měl platit silniční daň ten, kdo byl zapsaný v TP jako provozovatel, nebo vlastník (pokud je osoba vlastníka a provozovatele shodná, tak se zapisuje jen vlastník). U daně silniční nerozhoduje změna vlastnictví podle kupní smlouvy, ale zápis ve velkém TP. Nevím, jak chápat § 4/3, za jakých konkrétních podmínek může být u téhož vozidla více poplatníků současně, snad v případě spoluvlastnictví. Ale do kolonky vlastník v TP vám stejně zapíší jen jednu osobu, víc se jich nevejde. Nebo pokud je v TP zapsaný vlastník i provozovatel (jde o dvě odlišné osoby) a oba auto používají k podnikání.

Auto.
DE pro sdružení v praxi nevedu, takže berte odpověď s rezervou. Tady vidím jako nejdůležitější otázku právního vlastnictví. Pokud auto bylo pořízeno z prostředků, získaných činností sdružení a podílovými spoluvlastníky jsou všichni účastníci sdružení, pak je možné uplatnit paušální výdaj na dopravu. Je jedno, který ze spoluvlastníků auto řídí, jestliže jsou všechny jízdy vykázané jako pracovní, pak můžete uplatnit nekrácený paušální výdaj na dopravu. Pokud by některý spoluvlastník auto použil i pro soukromé účely, pak byste použili krácený paušální výdaj na dopravu.
Pokud by byl právním vlastníkem jen jeden účastník sdružení, který auto pouze poskytl k bezplatnému užívání ostatním členům sdružení (auto pořídil pro sebe za své prostředky), pak podle mého názoru vůbec nelze využít paušálního výdaje na dopravu. Nejsou naplněny  podmínky § 24/2/zt), neboť vlastník auto přenechal k užívání jiným osobám.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: mišpulín Březen 21, 2010
Tak Vám moc a moc děkuji, hlavně mě potěšilo, že v některých věcech mám stejný názor na věc jako vy, ale stejně se chce člověk trochu ujistit, že není ještě tak blbej, když je už pár let na rodič.dovolené... Zdraví Michaela
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Petan H Březen 25, 2010
Dobrý den paní Zdeno, mám takový dotaz. Založil jsem si živnost jako zdroj vedlejších příjmů (tj. mám i klasické zaměstnání) a tak jsem se chtěl zeptat zda je možné uplatňovat paušální výdaj na auto i pro tuto formu \"podnikání\". Auto samozřejmě používám i k soukromým účelům takže je mi jasné že by se jednalo o snížený paušál tj. 4000/měs. Jak je to potom s výdaji na povinné ručení atd? Je také možné uplatnit nějakou část do nákladů (80%)? Děkuji za Vaši odpověď. Petr H.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 25, 2010
Dobrý den, pane Petře. Výdaje na opravy, dálniční známku, povinné ručení a jiné výdaje, spojené s provozem vozidla (kromě výdajů na PHM a parkovné) a odpisy hmotného majetku si můžete uplatnit pouze v případě, že jste auto vložil do obchodního majetku. Pokud použijete krácený paušální výdaj na dopravu, tak budete moci uplatnit 80% výše uvedených výdajů. Výdaje na opravy, pojistné atd. prokazujete.

Paušální výdaj na dopravu je možné uplatnit i v případě, že jste auto nevložil do obchodního majetku. Pokud budete ochoten vést evidenci pracovních jízd, tak si navíc k paušálu můžete uplatnit i náhradu 3,90 Kč za každý ujetý kilometr.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Petan H Březen 26, 2010
Děkuji za Vaši odpověď paní Jano, nebyl jsem si právě jistý jestli je toto možné i při živnosti jako vedlejší činnosti. každopádně ještě zvážím knihu jízd. Jinak si myslím že Vaše odpovědi na mé otázky byly zcela jasné a že všemu rozumím. Jen jsem chtěl mít jasno, aby pak nevznikly nějaké případné problémy. Snad ještě taková \"drobnost\" paušální výdaje se pak uplatňují až nějak při ročním zúčtování nebo se zapisují do DE resp. účetnictví každý měsíc? S vyúčtováním prac. cest je jasné, že to je dané knihou jízd takže dá se říct po \"každé\" jízdě resp. účtovat podle knihy jízd. ještě jednou děkuji. Petr
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 28, 2010
Je celkem jedno, jakým způsobem budete paušální výdaj na dopravu evidovat. Můžete si ho zapisovat do DE každý měsíc, nebo až za celý rok najednou, někdo nezapisuje do DE vůbec a uplatní až v daňovém přiznání v tabulce E jako položku snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji (nedoporučuji). Totéž platí pro vyúčtování pracovních cest, nemusíte účtovat po každé jízdě.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Petan H Březen 29, 2010
Děkuji, ještě jednou se teda zeptám jestli hraje nějakou roli zda je živnost hlavním příjmem či pouze vedlejším (jako je tomu u mě). Případně zda se nějak prokazuje činnost - např. pro uplatnění paušálů za určitý počet měsíců. Děkuji
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Petan H Březen 29, 2010
A prosím ještě jeden dotaz, když jsem začal s živností v polovině měsíce uplatní se paušální částka v celé výši nebo opět v nějakém poměru???
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 29, 2010
Je jedno, zda je podnikání vaší hlavní, nebo vedlejší činností. Pro účely paušálního výdaje na dopravu se použití vozidla neprokazuje. Plaťte silniční daň, tím dáváte najevo, že auto používáte k podnikání. Pokud se ptáte na prokazování činnosti, tak určitě budete mít nějaké příjmy, ze kterých vyplyne, že jste vykonával činnost.
Paušální výdaj na dopravu uplatníte až od následujícího měsíce.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Petan H Březen 30, 2010
Pokud bych náhodou v některém měsíci neměl žádné příjmy (např. v létě o dovolené apod?). Děkuji
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Petan H Březen 30, 2010
Pokud automobil vložím do obchodního majetku nehrozí mi že bych o něj mohl nějakým způsobem přijít? Jak správně postupovat při vložení do obchodního majetku. Pokud budu na auto uplatnovat paušální výdaje. musím i ostatní výdaje uplatňovat paušálem?
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: hvězda Duben 10, 2010
Potřebuji poradit jak postupovat když chci od 1.1.2010 přejít na paušál 5000,-/měsíc , abych nevedla knihu jízd. Vedu DE a jsem plátcem DPH. Pochopila jsem,že pokud nechci vést knihu jízd nesmím uplatňovat DPH ??? Ale ostatní výdaje uplatňuji podle dokladů, ale jak zanesu do peněžního deníku výdej,když fakticky za PHM vydám peníze,ale paušál se uvede až v DP v řádku č.102. Pak mě nebude sedět pokladna.To mám dát 5000,- paušál  jako nedaňové a až v DP zapsat do ř.102 ????
A pochopila jsem dobře,že nemusím schraňovat doklady o nákupu PHM ????
Prosím o radu co s tím  děkuji hvězda
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Duben 12, 2010
Výdaje za nákupy PHM (pokud je budete evidovat) zanesete do peněžního deníku jako nedaňový výdaj. Paušál můžete uvést na konci peněžního deníku jako uzávěrkovou operaci bez pohybu finančních prostředků, tím se vám dostane na řádek 102 a bude sedět pokladna.
Jestliže nebudete uplatňovat DPH z PHM, tak nemusíte schraňovat doklady o jejich nákupu.
Pokud si chcete uplatnit nárok na odpočet DPH, tak musíte mít daňový doklad. Také byste měla umět prokázat, že jste přijatá zdanitelná plnění (DPH z PHM) použila pro uskutečnění své ekonomické činnosti a k tomu je asi nejvhodnější kniha jízd.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: hvězda Duben 13, 2010
Děkuji za odpověď právě,že já nechci vést knihu jízd tak proto chci přejít na paušál více jak 5000,- jsem lístky neměla to bylo jen vyjímečně jen jsem si nevěděla rady s tou pokladnou aby mě seděla. Takže to dám do deníku nenákladvě jako výdaj z pokladny vždy na konci měsíce? Pochopila jsem to dobře??? Nebo až na konci roku??  ještě jednou děkuji za odpověď  hvězda
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Duben 17, 2010
Případné lístky za PHM jako výdej z pokladny a nedaňově.
Paušální výdaj na dopravu je daňovým výdajem podle § 24/2/zt) zákona o daních z příjmů. Při vedení DE není příliš důležité, jak a kde jej budete evidovat. Můžete jej připojit až na konec daňové evidence jako daňový výdaj bez pohybu peněžních prostředků. Jestli chcete, tak si jej vyplácejte každý měsíc z pokladny. Nebo vůbec nedávejte do DE a uplatněte až v daňovém přiznání v tabulce E.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Pajuska Květen 12, 2010
Dobrý den,
vedu daň.evidenci, jsem kvartálním plátcem DPH a od počátku tohoto roku jsem u výdajů na PHM uplatňovala odpočet DPH, ale chtěla bych také uplatnit za rok 2010 paušální výdaje za PHM. Můžu? nebo jsem neměla odečíst DPH? Pokud ano, je problém, že tyto výdaje jsou menší než 5000 kč/měsíčně? A musím vést knihu jízd? Děkuji
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Jana Konečná Květen 13, 2010
Odpočet DPH uplatnit můžete, blíže viz  http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: juliik Srpen 30, 2010
Dobrý den.

Jsem zaměstnán a živnost mám jako vedlejší činnost (nejsem plátce DPH). Živnost mám registrovanou od března 2010. Uvažuji o uplatnění si paušálních náhrad za provoz OA ve snížené sazbě 4000,-/mes. Rozumím-li tomu správně, stačí se přihlásit na placení silniční daně, pak ji každoročne přiznávat. Má otázka je, od kdy budu platit zálohy a za které měsíce si pak můžu uplatňovat náhrady? Lze to do nějaké míry i zpětně?

Lze z pohledu živnosti považovat za pracovní cestu i dojíždění do zaměstnání - v případě, že bych vedl knihu jízd...?

Děkuji za odpovědi.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Září 01, 2010
K silniční dani se můžete přihlásit i zpětně, například od března. V tom případě byste ale dlužil zálohy, které byly splatné k 15.4. a k 15.7.2010, takže byste je měl co nejdříve zaplatit. Pokud máte novější (do 9 let) osobní auto s nižší kubaturou, tak není dlužná daň nijak vysoká a FÚ vám ani nevyměří úrok z prodlení.
Více k silniční dani a k zálohám zde:
http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php

Paušální výdaj na dopravu si uplatníte za každý CELÝ kalendářní měsíc, ve kterém jste auto používal k dosahování příjmů. Pokud jste zahájil podnikání 1.3.2010, tak si můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu od března, pokud jste zahájil například až v polovině března, tak si uplatníte paušál až od dubna.

Cesta do zaměstnání není pracovní cestou.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Matulka Únor 14, 2011
Citace: Zdena
Silniční daň.
Do září měl platit silniční daň ten, kdo byl zapsaný v TP jako provozovatel, nebo vlastník (pokud je osoba vlastníka a provozovatele shodná, tak se zapisuje jen vlastník). U daně silniční nerozhoduje změna vlastnictví podle kupní smlouvy, ale zápis ve velkém TP. Nevím, jak chápat § 4/3, za jakých konkrétních podmínek může být u téhož vozidla více poplatníků současně, snad v případě spoluvlastnictví. Ale do kolonky vlastník v TP vám stejně zapíší jen jednu osobu, víc se jich nevejde. Nebo pokud je v TP zapsaný vlastník i provozovatel (jde o dvě odlišné osoby) a oba auto používají k podnikání.

Auto.
DE pro sdružení v praxi nevedu, takže berte odpověď s rezervou. Tady vidím jako nejdůležitější otázku právního vlastnictví. Pokud auto bylo pořízeno z prostředků, získaných činností sdružení a podílovými spoluvlastníky jsou všichni účastníci sdružení, pak je možné uplatnit paušální výdaj na dopravu. Je jedno, který ze spoluvlastníků auto řídí, jestliže jsou všechny jízdy vykázané jako pracovní, pak můžete uplatnit nekrácený paušální výdaj na dopravu. Pokud by některý spoluvlastník auto použil i pro soukromé účely, pak byste použili krácený paušální výdaj na dopravu.
Pokud by byl právním vlastníkem jen jeden účastník sdružení, který auto pouze poskytl k bezplatnému užívání ostatním členům sdružení (auto pořídil pro sebe za své prostředky), pak podle mého názoru vůbec nelze využít paušálního výdaje na dopravu. Nejsou naplněny  podmínky § 24/2/zt), neboť vlastník auto přenechal k užívání jiným osobám.
Dobrý den paní Zdeno, prosím o odpověd, kdo může paušál uplatnit? Rozdělit  v DP 4000 Kč mezi členy sdružení a nebo celou částku uplatní vlastník,který je zapsán v TP.Díky. v
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Únor 14, 2011
Od roku 2011 už je v ZDP uvedeno, že v případě spoluvlastnictví (předpokládám, že auto bylo pořízeno ze společných prostředků sdružení a členové jsou spoluvlastníky) si mohou spoluvlastníci rozdělit paušál mezi sebe, takže bych to použila i pro rok 2010.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Matulka Únor 15, 2011
Citace: Zdena
Od roku 2011 už je v ZDP uvedeno, že v případě spoluvlastnictví (předpokládám, že auto bylo pořízeno ze společných prostředků sdružení a členové jsou spoluvlastníky) si mohou spoluvlastníci rozdělit paušál mezi sebe, takže bych to použila i pro rok 2010.
Děkuji za odpověd a mám ještě jeden dotaz. Platba silniční daně bude také rozdělěna mezi spoluvlastníky a nebo ji ve svých výdajích musí mít jen 1vlastník/podle TP/ .Moc dík.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Únor 16, 2011
Zaplacená silniční daň je výdajem poplatníka, který je zapsaný v TP.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: zuzanka34 Únor 23, 2011
Dobrý večer,
ráda bych se zeptala k tématu paušálních výdajů. Používám k podnikání automobil nezahrnutý do OM, zároveň jej od letošního roku používá k podnikání i můj manžel.
1. Je nutná smlouva o výpůjčce, když je automobil ve společném jmění manzelů???
2. Je možné použít paušální výdaje u obou podnikatelů ve výši 4000/měsíc??? Musíme být kvůli tomu navzájem spolupracující osoby???

Nebo je možná varianta, pokud bychom použili smlouvu o výpůjčce, uplatňovat skutečné náhrady (půjčitel) a paušální výdaje (manžel)??????
Děkuji, Zuzana
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Únor 26, 2011
1. Není.

2. Ne. Pro rok 2011 platí: \"Využívá-li k dosažení, zajištění a udržení příjmů silniční motorové vozidlo, které je ve společném jmění manželů nebo ve spoluvlastnictví, více poplatníků, mohou si v úhrnu uplatnit paušální výdaj na dopravu nejvýše 5 000 Kč.\"
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: zuzanka34 Únor 27, 2011
Paní Zdeno, děkuji za odpověď.

A ta varianta JEdna osoba skutečné cestovní náhrady - druhá osoba paušál 4000Kč?????
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Únor 28, 2011
Podle mého názoru je třeba paušální výdaj na dopravu přiřadit k autu, nikoliv k poplatníkovi. Buď se oba manželé podělí o jeden paušál, nebo si každý povede evidenci pracovních cest a bude uplatňovat náhrady.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Karel001 Březen 21, 2011
Dobrý večer paní Zdeno. Pročetl jsem si pečlivě všechny odpovědi a obecné informace a rád bych se ujistil zda uvažuji správně. Jsem FO, plátce DPH, vedu DE, auto mám v obchodním majetku a používám jej pouze já. Jelikož auto používám jak k podnikání, tak pro osobní potřebu, tak jsem dosud vedl knihu jízd a v patřičném poměru dle skutečného užití pro podnikání/osobní potřeby jsem krátil a uplatňoval veškeré náklady (PHM,servis,STK..), odpisy a DPH. Rád bych se ale pro tento rok ZBAVIL VEDENÍ KNIHY JÍZD, ale současně vše měl \"košer\" před FÚ. Uvažuji tedy o uplatnění výdajů na auto paušálním výdajem 4000 Kč/měsíc, ale zároveň si nejsem jistý jak je to se souvislostí s uplatnění DPH.

Jak jsem se dočetl na Vašich stránkách (http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php), tak další výdaje (mimo PHM a parkovné které neuplatňuji) v souvislosti s vozidlem (např. servis, dáln. známka) v průběhu roku uplatním do nákladů ve výši 80%.

1) Chápu to tedy správně tak, že v momentě kdy nevedu knihu jízd a používám auto i pro osobní potřebu, tak je obecně U DALŠÍCH VÝDAJŮ ze strany FÚ a z hlediska daně z příjmu akceptován poměr 80/20 bez dalšího dokladování (knihy jízd apod.)?

2) Z hlediska DPH pokud nevedu knihu jízd a uplatňuji výdaje na auto paušálem, tak nesmím žádat odpočet DPH z PHM a parkovného. Jak je to ale s odpočtem DPH z výdajů navíc (např. ten servis) když používám auto i pro osobní potřeby? Krátím DPH také na 80%? Z Vaší odpovědi zde (2010-03-16) jsem pochopil, že DPH z výdajů navíc lze i tak uplatnit v plné výši, protože se nárok na odpočet DPH posuzuje podle přísl. paragrafu zákona o DPH. Jak to tedy je, abych vyhověl případné kontrole ze strany FÚ?

děkuji a omlouvám se za případnou ekonomickou negramotnost. Přistupuji k věcem spíše z té praktické stránky a
co se mě netýká, to mě moc nezajímá :-)
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: žirafka Březen 21, 2011
Dobrý večer,

zrovna řeším knihu jízd / poušální výdaje. Jen by mě zajímalo platí to i pro \"s.r.o. - právnickou osobu\" ? Nebo je tam jiná možnost - aby nemusela být kniha jízd?

Moc děkuji
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 22, 2011
Citace: Karel001
Dobrý večer paní Zdeno. Pročetl jsem si pečlivě všechny odpovědi a obecné informace a rád bych se ujistil zda uvažuji správně. Jsem FO, plátce DPH, vedu DE, auto mám v obchodním majetku a používám jej pouze já. Jelikož auto používám jak k podnikání, tak pro osobní potřebu, tak jsem dosud vedl knihu jízd a v patřičném poměru dle skutečného užití pro podnikání/osobní potřeby jsem krátil a uplatňoval veškeré náklady (PHM,servis,STK..), odpisy a DPH. Rád bych se ale pro tento rok ZBAVIL VEDENÍ KNIHY JÍZD, ale současně vše měl \"košer\" před FÚ. Uvažuji tedy o uplatnění výdajů na auto paušálním výdajem 4000 Kč/měsíc, ale zároveň si nejsem jistý jak je to se souvislostí s uplatnění DPH.

Jak jsem se dočetl na Vašich stránkách (http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php), tak další výdaje (mimo PHM a parkovné které neuplatňuji) v souvislosti s vozidlem (např. servis, dáln. známka) v průběhu roku uplatním do nákladů ve výši 80%.

1) Chápu to tedy správně tak, že v momentě kdy nevedu knihu jízd a používám auto i pro osobní potřebu, tak je obecně U DALŠÍCH VÝDAJŮ ze strany FÚ a z hlediska daně z příjmu akceptován poměr 80/20 bez dalšího dokladování (knihy jízd apod.)?

2) Z hlediska DPH pokud nevedu knihu jízd a uplatňuji výdaje na auto paušálem, tak nesmím žádat odpočet DPH z PHM a parkovného. Jak je to ale s odpočtem DPH z výdajů navíc (např. ten servis) když používám auto i pro osobní potřeby? Krátím DPH také na 80%? Z Vaší odpovědi zde (2010-03-16) jsem pochopil, že DPH z výdajů navíc lze i tak uplatnit v plné výši, protože se nárok na odpočet DPH posuzuje podle přísl. paragrafu zákona o DPH. Jak to tedy je, abych vyhověl případné kontrole ze strany FÚ?

děkuji a omlouvám se za případnou ekonomickou negramotnost. Přistupuji k věcem spíše z té praktické stránky a
co se mě netýká, to mě moc nezajímá :-)
1) Pro účely daně z příjmů ANO.

2) Tady máte problém. Nárok na odpočet DPH máte jen z těch přijatých plnění (PHM, servis), která jste použil k uskutečnění své ekonomické činnosti. V tomto případě poměr 80 : 20, který je navíc stanoven pro jinou daň, vůbec neplatí. DPH z přijatých plnění uplatníte jen v takové výši, jakou jste schopen prokázat a obhájit, zřejmě nejlépe knihou jízd, pokud nemáte jiné důkazní prostředky. Důkazní břemeno je na Vás.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 22, 2011
Citace: žirafka
Dobrý večer,

zrovna řeším knihu jízd / poušální výdaje. Jen by mě zajímalo platí to i pro \"s.r.o. - právnickou osobu\" ? Nebo je tam jiná možnost - aby nemusela být kniha jízd?

Moc děkuji
Paušální výdaj na dopravu může použít i právnická osoba. Podmínky daňové uznatelnosti najdete v § 24/2/zt) zákona o daních z příjmů.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Karel001 Březen 23, 2011
Citace: Zdena
Citace: Karel001
Dobrý večer paní Zdeno. Pročetl jsem si pečlivě všechny odpovědi a obecné informace a rád bych se ujistil zda uvažuji správně. Jsem FO, plátce DPH, vedu DE, auto mám v obchodním majetku a používám jej pouze já. Jelikož auto používám jak k podnikání, tak pro osobní potřebu, tak jsem dosud vedl knihu jízd a v patřičném poměru dle skutečného užití pro podnikání/osobní potřeby jsem krátil a uplatňoval veškeré náklady (PHM,servis,STK..), odpisy a DPH. Rád bych se ale pro tento rok ZBAVIL VEDENÍ KNIHY JÍZD, ale současně vše měl \"košer\" před FÚ. Uvažuji tedy o uplatnění výdajů na auto paušálním výdajem 4000 Kč/měsíc, ale zároveň si nejsem jistý jak je to se souvislostí s uplatnění DPH.

Jak jsem se dočetl na Vašich stránkách (http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php), tak další výdaje (mimo PHM a parkovné které neuplatňuji) v souvislosti s vozidlem (např. servis, dáln. známka) v průběhu roku uplatním do nákladů ve výši 80%.

1) Chápu to tedy správně tak, že v momentě kdy nevedu knihu jízd a používám auto i pro osobní potřebu, tak je obecně U DALŠÍCH VÝDAJŮ ze strany FÚ a z hlediska daně z příjmu akceptován poměr 80/20 bez dalšího dokladování (knihy jízd apod.)?

2) Z hlediska DPH pokud nevedu knihu jízd a uplatňuji výdaje na auto paušálem, tak nesmím žádat odpočet DPH z PHM a parkovného. Jak je to ale s odpočtem DPH z výdajů navíc (např. ten servis) když používám auto i pro osobní potřeby? Krátím DPH také na 80%? Z Vaší odpovědi zde (2010-03-16) jsem pochopil, že DPH z výdajů navíc lze i tak uplatnit v plné výši, protože se nárok na odpočet DPH posuzuje podle přísl. paragrafu zákona o DPH. Jak to tedy je, abych vyhověl případné kontrole ze strany FÚ?

děkuji a omlouvám se za případnou ekonomickou negramotnost. Přistupuji k věcem spíše z té praktické stránky a
co se mě netýká, to mě moc nezajímá :-)
1) Pro účely daně z příjmů ANO.

2) Tady máte problém. Nárok na odpočet DPH máte jen z těch přijatých plnění (PHM, servis), která jste použil k uskutečnění své ekonomické činnosti. V tomto případě poměr 80 : 20, který je navíc stanoven pro jinou daň, vůbec neplatí. DPH z přijatých plnění uplatníte jen v takové výši, jakou jste schopen prokázat a obhájit, zřejmě nejlépe knihou jízd, pokud nemáte jiné důkazní prostředky. Důkazní břemeno je na Vás.
Dobrý den paní Zdeno. Děkuji mnohokrát za odpověď. S tím DPH je to tedy nepotěšitelné, logicky by se nabízelo stejné pravidlo jako u daně z příjmu :-(  Takže mi nezbývá než se rozhodnout pro jednu ze tří variant:
a) kniha jízd + skutečné výdaje + uplatnění DPH
b) kniha jízd + paušální výdaje + uplatnění DPH
c) žádná kniha jízd + paušální výdaje + žádná DPH

A mohu ještě doplňující stručné otázky?
1) Ten poměr 80:20 je někde specifikován oficiálně (paragraf, odstavec zákona), nebo je jen obecně akceptovaný?
2) Lze jej aplikovat i na krácení odpisů pokud uplatňuji výdaje paušálem?
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Březen 23, 2011
Ano, vyberte si jednu ze 3 variant.

1) § 24/2/zt), §  25/1/zp), § 28/6 ZDP

2) řeší § 28/6 ZDP.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: jirkajiri Březen 24, 2011
Dobrý den,
jsem OSVČ, vlastním 2 auta, z toho jedno využívám na podnikání a jedno pro vlastní potřebu. Vedu DE, knihu jízd, neuplatňuji DPH, ... Na to auto na podnikání platím silniční daň a uplatňuji skutečné výdaje (kniha jízd, ... ).
Kromě příjmů z podnikání mám ještě menší příjem z pronájmu, který nemám v obchodním majetku a na který bych chtěl použít paušální výdaje ve výši 4000 Kč / měsíc.
Je můj postup správný? Tj na podnikání použít knihu jízd a na pronájem paušální výdaje?
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Jirka46 Duben 27, 2011
Dobrý den,

začal jsem podnikat asi před 6 měsíci (jako projektant) ,jsem OSVČ. Vlastním osobní automobil, který nemám vložený v podnikání (ale využívám ho na jízdy za zákazníky) , chtěl bych se zeptat, zda je možné využití paušálních výdajů, nebo si vést evidenci jízd aniž bych auto do podnikání vložil? Děkuji za odpověď
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Duben 28, 2011
Pokud jde o vaše vlastní auto (říká vám pane), tak je nemusíte vkládat do obchodního majetku a můžete si uplatňovat cestovní výdaje. Máte 2 možnosti:

a) vést evidenci pracovních jízd a uplatňovat si základní sazbu náhrady 3,70 Kč/km a k tomu náhradu za spotřebované PHM, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php

b) nevést  evidenci jízd a uplatnit paušální výdaj na dopravu, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Jirka46 Červen 01, 2011
Dobrý den,

před časem jsem se Vás ptal jak uplatňovat paušální výdaje na mnou vlastněné vozidlo (jsem OSVČ) , i když ho nemám vloženo do podnikáni. Jen pro upřesnění se chci zeptat: až budu za 3/4 roku podávat daňové přiznání, tak si do nákladů započítám paušál za auto 5000 x počet měsíců v daném účetním období co automobil vlastním? A nemusím to nijak dokládat? Tedy, max 60 000 Kč, děkuji za odpověď.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Červen 01, 2011
Nekrácený paušální výdaj na dopravu 5.000,- Kč měsíčně si můžete uplatnit za každý CELÝ kalendářní měsíc, ve kterém jste auto vlastnil (případně měl v nájmu) a zároveň jste je používal výlučně k podnikání. Použití auta výlučně k podnikání nemusíte nijak dokládat.
Pokud byste používal auto kromě podnikání též k soukromým účelům, tak si můžete uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4.000,- Kč měsíčně.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: BETTY55 Únor 07, 2012
Dobrý den,

mám automobil, který využívám v práci, OSVČ - ŽL. Vedu si DE a chtěla bych automobil uplatnit paušálem - výdaje na auto.
Jsem v hranici 4.000,- Kč - protože dva měsíce ho užívám pracovně 1 měsíc soukromě. pokud jsem dobře pochopila částku ve výši 80% dám v DP do řádku 102 v příloze č.1. A zaplatím silniční daň jen za využité auto pracovně.
jen mám dotaz zda-li musím auto zavést do DE jako majetek  ?
A zda-li tuto formu můžu udělat i manželovi zpětně tj za rok 2011 i když neplatil silniční daň?
Děkuji Vám za odpověď.
Beáta
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Únor 07, 2012
Auto nemusí být zařazeno v obchodním majetku. Musí se jednat o vlastní auto (říká vám paní) nebo o auto v nájmu. Paušál nelze uplatnit u bezplatně vypůjčeného auta.

Za měsíce, ve kterých jste auto používala výlučně k podnikání, uplatníte nekrácený paušál 5.000,- Kč.
Za měsíce, ve kterých auto používala k podnikání i pro soukromé účely, uplatníte krácený paušál 4.000,- Kč.
Za měsíce, ve kterých jste auto používala jen pro soukromé účely, neuplatníte nic.

Paušální výdaj na dopravu by měl být zahrnut ve výdajích na ř. 102 přílohy č. 1. Pokud nezahrnete do výdajů na ř. 102, ale uvedete na ř. 106 jako úpravu snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji, tak by správce daně neměl tento postup pozastavovat.

Jestliže chcete uplatnit paušální výdaj na dopravu zpětně za rok 2011, tak byste se měli zpětně přihlásit k placení silniční daně a tuto daň doplatit včetně případného úroku z prodlení.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: BETTY55 Únor 07, 2012
Děkuji za odpověď, dá se vypočítat úrok z prodlení? Děkuji moc za ochotu. Beáta
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Zdena Únor 07, 2012
Dá se vypočítat, ale je to pracné:-)  Záleží na tom, kolik jste k jakému datu dlužili. Vypočítejte si celkovou daňovou povinnost (možná uplatníte snížení sazby podle data první registrace a daň nebude vysoká) a částky, které jste dlužili ke dni, kdy měla být zaplacená záloha.
http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php

Úrok z prodlení se vypočítá: dlužná částka * počet dnů prodlení (v prodlení jste až od pátého pracovního dne po dni splatnosti) * 14,75/ 100 * 365

Nebo jiný postup výpočtu: (dlužná částka * 14,75% / 365) * počet dnů prodlení.

Pokud vypočítaný úrok nepřesáhne 200,- Kč, tak jej nepředepíší.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: thaavi Únor 08, 2012
Vlastnime v obchodnim majetku dva vozy, dosud uplatnujeme vydaje na pohonne hmoty podle paragonu a skutecne ujetych km a deniku jizd. V pripade prechodu na pausal by byly vydaje 12x5000 za každé auto, tzn. celkem za rok za obě 120.000,- + odpisy, servis, dalnicni znamky, což by pro nás bylo asi výhodnější, nicméně kvuli odpoctu DPH by stejne byla povinnost sbírat doklady a vést deník jízd, aby se prokazala oprávněnost vydaju. Je to tak? Ještě by mě zajímalo: poznámka v zákoně o tom, že auta nesmí být využívána při uplatnění 5.000 Kč paušálu pro soukromé účely, se dá v praxi kontrolovat jak?:)
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Pampeliška Únor 20, 2012
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to se zaúčtováním a odpočtem DPH u nemrznoucí kapaliny, oleje, vody do odstřikovačů apod. Je to stejné jako PHM? - tedy do nákladů jen DPH nebo to mohu zaúčtovat jako náklady navíc (provozní režie). Uplatňuji odečet na auto paušálem. Děkuji moc za odpověď.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Marie Únor 20, 2012
Paušální výdaj na auto zahrnuje pouze PHM a parkovné. Ostatní výdaje můžete nákladovat a uplatňovat DPH. Pokud používáte krácený paušál, tak i výdaje je nutné poměrně krátit.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Pampeliška Únor 20, 2012
Děkuji za rychlou odpověď.
Název: paušální výdaje na auto
Přispěvatel: Evka25 Únor 28, 2012
Hezký večer,
prosím o radu,soukromé auto,používané ve firmě,zaměstnanec dostává za toto auto něj. měsíční paušál,silniční daň platí firma. Auto má značení N1 (mřížka) .Nyní v tomto roce si kolegu zavolala účetní a řekla,  že musí si sám zaplatit zpětně silniční dań z důvodu že auto je v N1. Minulý rok mu nebylo nic oznámeno a teď to vyžadují zpětně. Je to oprávněný? Děkuji