Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daň z příjmu => Téma založeno: Keert Únor 09, 2011

Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: Keert Únor 09, 2011
Dobrý den,

V příloze 1 daňového přiznání na druhé stránce hned ta první část C - Údaje o podnikání.........

Datum zahájení činnosti je jasné. :) Ale počet měsíců činnosti se bere celkem? Nebo v tom konkrétním roce? Mám stažený nějaký interaktivní formulář a automaticky mi to tam hází 12 měsíců.

Podnikat jsem začal 15.10.2009.

A ještě se zeptám...kladné úroky z banky (každý měsíc něco naskočí na účtu navíc jako úrok) se dávají do příjmu z kapitálu že?

Díky za radu.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: dagis Únor 09, 2011
pane Keert, tak jak píšete v příloze č. 1 -údaje o podnikání se zapisují jenom údaje, které se uskutečnily v roce 2010, to znamená, že nemáte uvádět údaje o skutečnostech , které vznikly před 1.1.2010 ( citace z pokynů přílohy č.1)

 kladné úroky z banky   uvádíte v řádku 38 DPFO jako dílčí základ daně z kapitálového majetku podle §8
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: Keert Únor 14, 2011
Dobrý den. Děkuji za informace.

Chtěl bych se ještě zeptat na jednu věc....pokud uplatňuji výdaje paušálem a výjde mi ta částka (60%) včetně haléřových čísel....můžu to v té příloze 1, řádek 102 zaokrouhlit na celé koruny? V pokynech stojí tohle:

\"Částky uveďte v celých Kč. Číselné hodnoty počítané v průběhu výpočtu daňové povinnosti jsou ukazateli ve smyslu
ustanovení § 146 daňového řádu a jejich zaokrouhlení se provádí s přesností na dvě desetinná místa. Postupné zaokrouhlování
ve dvou nebo více stupních je nepřípustné.\"

Ovšem jestli je to už průběh výpočtu to bohužel nevím.

To stejné je i v přehledech pro pojišťovny.

Díky za pomoc.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: Zdena Únor 14, 2011
Výdaje zaokrouhlete matematicky (do padesátníku dolů, padesátník a více nahoru) na celé koruny. Nejde o ukazatele.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: paf Červenec 21, 2011
Dobrý den, mám dotaz k tomuto tématu

nejsem plátce, vedu DE.

Mám podnikatelský účet, připisují se mi každý měsíc kladné úroky v řádu haléřů - předpokládám, že se jedná o ten výnos z kapitálového majetku? Jak toto mám zaevidovat do daňové evidence aby mi pak seděl zůstatek na účtě v DE?

Ještě jedna otázka z jiné oblasti: Když mám vlastní e-shop, můžu být zaměstnaná u zaměstnavatele taky jako správce jeho e-shopu stačí k tomu třeba jen jeho souhlas - či písemný?

Moc děkuji za odpovědi.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: Zdena Červenec 25, 2011
Nezdaněný úrok z běžného účtu eviduji jako příjem bez vlivu na základ daně pod zkratkou PKM (příjem z kapitálového majetku). Úroky za celý rok pak uvádím na řádku 38 daňového přiznání. Vstupují pouze do výpočtu daně z příjmů, nezapočítávají se do výpočtu pojistného na ZP a SP.

Zaměstnavatel má stejný předmět činnosti (maloobchod, velkoobchod), podle ustanovení § 304 zákoníku práce byste měla mít jeho písemný souhlas s vedlejší činností.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: paf Červenec 27, 2011
Dobrý den,

ještě doplnění: takže když jsem dříve měla soukromý účet, bylo správně, když jsem tento kladný úrok dávala do nedaňových příjmů a v DP jsem nic neřešila a teď, když mám podnikatelský účet, tak v DE to budu dávat také do nedaňových příjmů a na konci roku to sečtu a zapíši jen do toho řádku 38 DP? Pochopila jsem to dobře?

Děkuji za odpověď
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: Zdena Červenec 27, 2011
Ano, pochopila jste to dobře. Úroky ze soukromého účtu zdaní banka, dál se o ně nestaráte, ani je neuvádíte v daňovém přiznání. Úroky z běžného účtu banka připisuje nezdaněné. Nejsou to příjmy z podnikání, proto jsou v peněžním deníku vedené jako nedaňové, aby neovlivnily základ daně podle § 7 ZDP, nýbrž příjmy z kapitálového majetku (příjmy podle § 8 ZDP), které se zapisují do řádku 38 přiznání.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: paf Červenec 29, 2011
A ještě jeden dotaz ohledně těch souhlasů od zaměstnavatelů,

naskytla se mi příležitost pracovat v supermarketu ještě přesně nevím na jaké pozici a co konkrétně budu dělat (to původní - správce jiného e-shopu padlo), zároveň bych chtěla provozovat e-shop jako OSVČ na vedlejší činnost - v tomto případě budu také potřebovat souhlas zaměstnavatele, že můžu provozovat jako OSVČ vedl. vlastní e-shop? Jsou na to případně nějaké formuláře nebo to má k dispozici zaměstnavatel a nebo si to předepíšu sama a dám mu to potvrdit?

Ještě jedna věc: budu se stěhovat do bytu, který kupují rodiče, já ten byt budu užívat, bude tam moje trvalé bydliště, potřebuji jejich souhlas s užíváním bytu pro podnikatelské účely e-shop? Je to někde předepsané jak to má vypadat nebo si to také můžu napsat sama a nechat jen podepsat bez nějakého ověřování?

Děkuji za vyčerpávající odpovědi :-)
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: Zdena Červenec 31, 2011
Je jedno, co budete v supermarketu dělat. Předmětem Vaší činnosti je velkoobchod a maloobchod, předmětem činnosti supermarketu je též velkoobchod a maloobchod, takže byste měla mít souhlas zaměstnavatele s vedlejší činností. Žádné oficiální formuláře nejsou, možná má provozovatel supermarketu své vlastní, jinak stačí napsat jednou větou žádost o vyslovení souhlasu a nechat potvrdit od zaměstnavatele.

Pokud posíláte zboží poštou a při osobním odběru předáváte zboží mimo byt (třeba před domem), tak nemusíte mít provozovnu, tím pádem ani nemusíte mít souhlas majitele bytu s umístěním provozovny. Pokud budete mít v bytě trvalé bydliště, tak nechejte na ŽÚ zapsat novou adresu jako místo podnikání.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: paf Únor 25, 2012
Dobrý den,

k výše zmiňovanému zaokrouhlování: u úroků z banky mi vyšla celková částka jen 0,17 Kč, mám tedy do kolonky kapitálového majetku uvést 0,-Kč? A jak již psal pán výše ohledně zaokrouhlování u příjmů a výdajů z podnikání, když vedu DE, píši tam také do jednotlivých kolonek jen celé částky zaokrouhlené matematicky?

Děkuji
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: Zdena Únor 27, 2012
Do příjmů z kapitálového majetku bych dala nulu. Do daňové evidence se zapisují částky nezaokrouhlené, zaokrouhluje se až celková částka, kterou uvádíte do daňového přiznání.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: mihamau Březen 03, 2012
Dobrý den, ještě by mě zajímalo toto: manžel má pouze soukromý účet, na který mu chodí veškeré příjmy, ale odchází i platby \"nepodnikatelského\" charakteru. Do DP ř. 38 neuvádím žádné úroky z měsíčních výpisů, že? A může mít soukromý účet, když podniká, nebo je nutné si založit podnikatelský účet? Děkuji.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: Zdena Březen 03, 2012
Jestliže má manžel soukromý účet, tak mu banka připisuje úroky již zdaněné, které se do daňového přiznání neuvádějí. Pokud to bance nevadí tak může používat soukromý účet i pro podnikání. Finančnímu úřadu je to jedno.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: RosárieS Březen 13, 2012
Dobrý den,
jen mi není jasné, zda-li připsané úroky z podnikatelského bankovního účtu (např. ve výši 0,01 Kč) jsou nebo nejsou součástí celkových příjmů FO v příloze č.1 řádek č. 101???

Z předešlých diskuzí již chápu, že se ale uvádějí jako \"dílčí základ daně z kapitálového majetku...\"

A ještě jedna otázka - když mám po roce podnikání daňovou ztrátu, tak žádnou daň z příjmu neplatím? Na řádku č. 42 (\"Základ daně\") mám tedy proškrtlé políčko, zato na řádku 61 (\"Daňová ztráta - zaokrouhlená na celé Kč, bez znaménka mínus\") mám určitou částku, kterou jsem ve ztrátě, ale bez znaménka mínus?

Předem děkuji za ospověď.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: jaromira Březen 13, 2012
Ano, úroky z podnikatelského účtu  = § 8 ZDP = ř.38 DAP

 Daňová ztráta = ř.42 a ř.61 = ano, přesně tak, jak píšete
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: RosárieS Březen 13, 2012
Díky za odpověď.
Ještě se zeptám na otázku, které jste si v předchozí otázce asi nevšimla. Připsané úroky z podnikatelského bankovního účtu (např. ve výši 0,01 Kč) jsou nebo nejsou součástí celkových příjmů FO v příloze č.1 řádek č. 101???

Díky...
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: jaromira Březen 13, 2012
Nejsou součástí příjmů dle §7 - příloha č.1, uvedete je jen v řádku 38 DAP
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: RosárieS Březen 13, 2012
Děkuji Jaromíro za odpověď.

Ještě jsem narazila při vyplňování na jednu věc v příloze č. 1 část D - \"tabulka pro poplatníky, kteří vedou daňovou evidenci podle §7B zákona\". Konkrétně u \"Pohledávek včetně poskytnutých úvěrů a půjček\" - patří tam částky za faktury, které byly vystaveny v účtovacím období a nebyly do 31.12. splaceny?

Mám dvě faktury obě vystavené v prosinci 2011, jedna měla datum splatnosti do konce 31.12. 2011 a nebyla do konce roku splacena a druha měla datum splatnosti do 9.1. 2012 a do te doby splacena byla. Patří tam obě dve nebo jen ta první faktura (tedy odpovidajici castka)

Děkuji
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: Zdena Březen 13, 2012
Patří tam faktury, které k 31. 12. 2011 nebyly zaplaceny.
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: RosárieS Březen 16, 2012
Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat na přílohu č. 1 doplňující údaje na straně 1: B.druh činnosti - vyplňuji celý tento řádek pokud neuplatňují % výdaje z příjmu???
Děkuji
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: JANAA Březen 16, 2012
Dobrý den, vyplníte jen název činnosti, ostatní kolonky nechte prázdné. Jana
Název: Příloha 1 - daňové přiznání
Přispěvatel: RosárieS Březen 19, 2012
Děkuji Vám Jano...