Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Auto, silniční daň, cestovní náhrady => Téma založeno: Tomi Leden 09, 2011

Název: Paušál na auto v soukromém vlastnictví
Přispěvatel: Tomi Leden 09, 2011
Dobrý den, omlouvám se že obtěžuji, ale na základě nastudování spousty rozporuplných informací jsem se rozhodl pro tuto otázku:

Manželka podnikatelka (FO) má zahrnuto do podnikání jedno auto, je používáno výhradně pro podnikání, je vedena knihu jízd, má zaplacenou silniční daň, uplatňuje náklady spojené s tankováním, opravami atd...

Dále k podnikání používá občas (druhé) soukromé auto ze společného vlastnictví manželů, ve velkém TP je uveden manžel (který nepodniká). Na toto další auto je zaplacena silniční daň, není vedena kniha jízd,  ale je vedena evidence jízd (téměř kniha jízd) k podnikatelským účelům manželky. Auto je používáno rodinnými příslušníky i manželkou k soukromým účelům.

Je možné na toto soukromé auto uplatnit snížený měsíční paušál 4000,- Kč ?

Děkuji za odpověď.

T.
Název: Paušál na auto v soukromém vlastnictví
Přispěvatel: Zdena Leden 10, 2011
Pokud by auto používal k soukromým účelům pouze manžel, který využívá svého vlastnického práva k vozidlu, tak je podle mého názoru možné uplatnit snížený měsíční paušál 4.000,- Kč. Používání auta ostatními členy rodiny považuji za přenechání vozidla jiné osobě a domnívám se, že v tomto případě nelze paušální výdaj na dopravu použít.
Název: Paušál na auto v soukromém vlastnictví
Přispěvatel: Tomi Leden 10, 2011
Dobrý den. Děkuji za odpověď.

Ještě bych se chtěl zeptat k problematice používání soukromého auta ostatními členy rodiny - obě děti jsou registrovány k manželce jako osoby spolupracující, můžou v tom případě používat soukromé auto a manželka uplatnit snížený paušál? Pro doplnění uvádím, že se jedná o zajištění provozu 10 provozoven vzdálených 15 až 150 km.

Děkuji za odpověď.

T.
Název: Paušál na auto v soukromém vlastnictví
Přispěvatel: Zdena Leden 10, 2011
Předpokládám, že děti využívají auto pouze pro účely spolupráce. Za rok 2010 bych si ani v tomto případě netroufla uplatnit u manželky krácený paušální výdaj na dopravu. Pročtěte si zápis z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR konaného dne 9. 12. 2009
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-02BB5EF9-A0CC149D/cds/KVKDP9122009.pdf
str. 3 - 15, bod 2.3.2. Podle MF ČR je zákonná podmínka nepřenechání vozidla jiné osobě splněna pouze v případě, že auto v SJM řídí spolupracující manžel.  Ale rozhodnutí je na vás.

Od roku 2011 už je situace příznivější. Do ustanovení § 24/2/zt) zákona o daních z příjmů byla doplněna věta: \"Za přenechání silničního motorového vozidla k užívání jiné osobě se nepovažuje uskutečnění pracovní cesty silničním motorovým vozidlem spolupracující osobou nebo zaměstnancem, který silniční motorové vozidlo nevyužívá i pro soukromé účely.\"