Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Živnosti => Téma založeno: Jana Konečná Říjen 12, 2007

Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Jana Konečná Říjen 12, 2007
Chtěl bych se zeptat, měl jsem na 2 roky pozastavený živnostenský list a teď jsem zjistil, že 2 roky vypršeli v březnu.Tak by mě zajmalo,co se vlastně s listem stalo, jestli mi propadl, nebo se automaticky sprovoznil a co bych měl udělat. Děkuji. (Strangy)
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Jana Konečná Říjen 12, 2007
Ja mám takto nečinný ŽL 11 let - nepodnikám, nepodávám daňová přiznání. Prostým dotazem na živnostenský rejstřík jsem zjistil, že ŽL je stále aktivní, jen adresa trvalého bydliště se mezi tím několikrát změnila.
Takže o nic nejde. (Odpověděl R.)
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: petra Říjen 14, 2008
Dobrý den,
mám přerušený ŽL.Chtěla bych znovu provozovat živnost.Budu muset na ŽÚ prokazovat vzdělání a praxi?Jedná se o kosmetické služby.Děkuji!
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Říjen 15, 2008
Pokud se v době, kdy jste měla přerušenou živnost, nezměnil živnostenský zákon ve smyslu zvýšení nároků na odbornou způsobilost, pak nebudete muset znovu prokazovat. Doklady, kterými jste původně prokázala vzdělání a praxi, na ŽÚ zůstaly.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Jirka Leden 06, 2009
Byl jsem zaměstnancem firmy a zároveň mám živnostenský list, aleteď mě zaměstnavatel propustil a doma práci nemám tak jsem chtěl živnost pozastavit a jít na pracovní úřad. Na pracovním úřadě mi řekli že živnost musím zrušit, tak se chci zeptat jak to doopravdy je a co mi poradíte.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Leden 07, 2009
Buď vám na úřadu práce tvrdí nesmysly, nebo jste špatně poslouchal:-)
 
V první řadě hned oznamte své zdravotní pojišťovně a OSSZ, že přerušujete výkon samostatné výdělečné činnosti. To je v tomto okamžiku pro vás důležité.

Pokud už předem víte, že hodláte živnost přerušit na dobu delší, než 6 měsíců, tak se časem zastavte na živnostenském úřadě a oznamte přerušení i tam (nebo jim pošlete poštou Změnový list, případně učiňte oznámení prostřednictví Czech Pointu). Přerušení, nebo dokonce zrušení živnosti na živnostenském úřadě není v žádném případě podmínkou k tomu, aby vás zaregistrovali jako uchazeče o zaměstnání.

Úřad práce musí postupovat podle § 25, odst. 1, písmene b) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, který říká, že uchazečem o zaměstnání může být fyzická osoba, která NENÍ osobou samostatně výdělečně činnou, samostatná výdělečná činnost se posuzuje podle zvláštního předpisu.
Kopíruji doslovné znění § 25/1/b) přímo ze zákona o zaměstnanosti:
\"b) osobou samostatně výdělečně činnou; za osobu samostatně výdělečně činnou se považuje fyzická osoba, která se pro účely důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu27) považuje za osobu samostatně výdělečně činnou,\"

Tím zvláštním předpisem, na který se odvolává zákon o zaměstnanosti, je zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Podle tohoto zákona je za osobu samostatně výdělečně činnou považována osoba, která VYKONÁVÁ samostatnou výdělečnou činnost, případně spolupracuje při výkonu SVČ.
Pro vaši informaci kopíruji přesné znění § 9, odstavců 1 a 2 zákona č. 155/1995:
\"(1) Pojištění jsou účastny osoby samostatně výdělečně činné [§ 5 odst. 1 písm. e)], pokud vykonávají samostatnou výdělečnou činnost na území České republiky a splňují dále stanovené podmínky. Za samostatnou výdělečnou činnost vykonávanou na území České republiky se považuje i samostatná výdělečná činnost prováděná mimo území České republiky, jestliže je vykonávána na základě oprávnění k výkonu takové činnosti vyplývajícího z právních předpisů České republiky.
(2) Za osobu samostatně výdělečně činnou se pro účely pojištění považuje osoba, která ukončila povinnou školní docházku a dosáhla věku aspoň 15 let a
a) vykonává samostatnou výdělečnou činnost, nebo
b) spolupracuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti, pokud podle zákona o daních z příjmů lze na ni rozdělovat příjmy dosažené výkonem této činnosti a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení.\"

Takže pokud oznámíte na OSSZ, že jste přerušil výkon samostatné výdělečné činnosti, tak zkrátka nejste OSVČ a nic nebrání vaší registraci na úřadu práce.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Veronika Leden 20, 2009
Dobrý den, prosím o radu. Jsem na mateřské dovolené, která mi končí v srpnu 2009. Mám pozastavenou živnostenskou činnost. Nyní bych chtěla činnost obnovit a začít zase podnikat,je to vůbec možné a nepříjdu o rodičovský příspěvek? A kdo platí zdrav. a soc. pojištění v období mé mateřské a následného podnikání? Předem děkuji za odpověď
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Leden 21, 2009
Při pobírání rodičovského příspěvku můžete podnikat, výše příjmů není omezena. Zdravotní pojištění platíte jen ze skutečného rozdílu příjmů a výdajů (nemusíte platit minimální pojistné), pro účely sociálního pojištění budete považována za OSVČ vedlejší (povinné platby pojistného až při dosažení určitého vyměřovacího základu. V roce 2009 je hranice povinné účasti 56.532,- Kč za rok, případně 4.711,- Kč za započatý měsíc podnikání.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: martin.ol Duben 07, 2009
Dobrý den, příspěvek #6 mi poskytl dost zajímavých informací :-) děkuji za ně... nicméně bych se ještě zeptal:
Pro přerušení na tu dobu do 6 měsíců tedy není žádný papír a je to prostě dáno jen tím, že na OSSZ a ZP řeknu: \"Přerušil jsem živnost\"? Po tu dobu tedy neplatím zálohy na těchto pojištěních, že?

A když už se ptám, tak ještě jeden: v případě že bych byl na ÚP, mohu si na DPP / DPČ přivydělat ~4000Kč?

Děkuji
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Duben 07, 2009
Na OSSZ a ZP je to vždy dáno prostě jen tím, že jim oznámíte přerušení činnosti:-) Platí to minimálně od roku 2004, ale některé OSSZ a ZP a podle původního dotazu se zdá, že ani úřady práce zřejmě ještě nezaznamenaly změnu. Jestli jste si vyřídil, či nevyřídil papír na ŽÚ, tak to je záležitost pouze vaše a živnostenského úřadu a OSSZ, ani ZP do toho nic není. U nich máte povinnost oznámit zahájení a přerušení činnosti (podle jejich předpisů, nikoliv podle živnostenského zákona) a pokud tuto povinnost splníte, tak můžete přestat platit zálohy, případně se zaregistrovat na ÚP.

Pokud budete veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, pak si můžete přivydělat v pracovním poměru, nebo činností na základě DPČ, případně DPP. Měsíční výdělek (resp. odměna) nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy, tedy 4.000,- Kč měsíčně.
Výkon činnosti povinně oznamujete ÚP do 8 kalendářních dnů a dokládáte měsíční výši mzdy (odměny), měsíční příjmy se sčítají.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: AndreaKY Prosinec 03, 2009
Dobry den, muzete mi nekdo poradit zda je mozne aby zivnostensky list ziskala osoba, ktera neni cechem a ani v ceske republice nezije?????!!!!
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Nela Prosinec 07, 2009
Citace: AndreaKY
Dobry den, muzete mi nekdo poradit zda je mozne aby zivnostensky list ziskala osoba, ktera neni cechem a ani v ceske republice nezije?????!!!!
Živnostenské oprávnění bez vydání povolení k pobytu na našem území mohou získat pouze osoby pocházející z EU, občané z třetích zemí musí požádat o povolení k pobytu.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: veronardin Prosinec 29, 2009
Hezky den, pred nekolika lety jsem pozastavila ZL a od te doby mi vetsina zamestnavatelu vyplaci honorar na zaklade autorske smlouvy nebo smlouvy o dilo. Rada bych se zeptala, zda jsem s pozastavenim ZL prisla o ICO? Stalo se mi nyni, ze po mne jeden novy zamestnavatel chce misto autorske smlouvy fakturu a ja netusim, zda na ni jeste mam psat sve stare ICO nebo postaci rodne cislo (i kdyz jsou ve skutecnosti obe cisla totozna). Mnohokrat dekuji!
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Prosinec 29, 2009
Přerušením podnikání jste o IČ nepřišla. Ale činnost podle autorského zákona nespadá pod živnostenské podnikání, takže bych je na fakturu neuváděla.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: makralka Leden 14, 2010
Dobrý den, mám dotaz, mám přerušenou živnost v období let 2004- 2006, pak jsem již zapoměla prodloužit přerušení. Nyní mě zve ŽÚ  na kontrolu, přestože fakticky již 5 let nepodnikám. Hrozí mi za nepozastavování živnosti nějaká pokuta? Díky  Marie
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Leden 17, 2010
Jedná se o správní delikt podle § 62/1/q živnostenského zákona. Hrozí pokuta do 10 tis. Kč, případně pokuta do 5.000,- Kč v blokovém řízení.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: magdalenka Březen 16, 2010
Dobrý den, jsem zaměstnancem firmy a zároveň mám živnostenský list, ale k 31.3. mě zaměstnavatel propouští z organizačních důvodů, tak se chci zeptat zda mohu jít na pracovní úřad a tím pádem musím živnost pozastavit? Na ÚP bych byla ale jen 5 měsíců a někde jsem četla, že pozastavení ŽL na dobu kratší jak 6 měsíců není nutné.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Březen 16, 2010
Hlavně oznamte přerušení podnikání na OSSZ (ta je nejdůležitější) a na zdravotní pojišťovně. Na ŽÚ se oznamuje v případě, že hodláte přerušit činnost na dobu delší, než 6 měsíců _ viz živnostenský zákon..
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Nika Duben 08, 2010
Pekny den, chtela jsem se zeptat, mam zivn. list na zivnost remeslnou, ale poslednich asi 6 mesicu, jsem nemela zadnou praci a tudiz jsem neplatila duch. pojisteni, zivn. list jsem nezrusila, protoze jsem stale doufala, ze prace prijde...ale nestalo se. Az nekdy ted jsem slysela o volbe pozastaveni zivt. listu, ale dluh u duch pojisteni mam ted asi 8 tisic - je moznost nejakeho prominuti, kdyz jsem praci nemela a neplatila jsem zadne dane (vypocet dani 0), kvuli nizkemu prijmu?
A take bych si chtela pridat zivnost volnou - prekladatelstvi, tlumocnictvi... Jde to, kdyz mam uz zivnost remeslnou? Je to porad na stejne ICO?
Diky moc.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Duben 08, 2010
Sociální pojištění vám neodpustí, dlužné pojistné (+penále) budete muset doplatit. Příště včas oznamte své OSSZ, že přerušujete samostatnou výdělečnou činnost, nemusíte před tím ani na živnostenský úřad.
Nemusíte OSSZ sdělovat, na jak dlouho přerušujete, samostatnou výdělečnou činnost a přerušení můžete střídat třeba každý měsíc. V době, kdy budete mít přerušenou činnost, se přeregistrujte u své zdravotní pojišťovny z OSVČ na osobu bez zdanitelných příjmů, budete platit pojistné ve výši 1.080,- Kč měsíčně (jako OSVČ platíte 1.601,- Kč).
Můžete si přidat živnost volnou, bude to pořád na stejné IČ.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Nika Duben 08, 2010
Moc vam dekuji za odpoved. Ano byla moje chyba, ze jsem to nevedela.
A platim za pridani te zivnosti 1000Kc? A je pak hodne slozite provadet danove zustovani, kdyz jedna zivnost je volna a druha remeslna?
Dekuji
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Duben 08, 2010
Za přidání další živnosti byste měla zaplatit 500,- Kč, ověřte si na ŽÚ.
Daňové přiznání není nijak složité. Pokud budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, tak si zvlášť evidujte příjmy za řemeslnou živnost (uplatníte k nim výdaje ve výši 80%) a zvlášť příjmy za živnost volnou (uplatníte k nim výdaje ve výši 60%). Pokud budete prokazovat skutečné výdaje, tak můžete vést daňovou evidenci za obě živnosti dohromady.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zuzana Duben 25, 2010
Dobry den, mam pozastaveny zivnostensky list, a nyni uz mi konci i pulrocni ochrana lhuta. Vzhledem k tomu ze se trvale zdrzuji v zahranici, potrebovala bych zivnost pozastavit jeste na dalsi dobu. Rusit ji prozatim nechci. Chci se zeptat, zda je mozne tak ucinit jinak, nez osobne? Vzhledem k pracovnimu vytizeni je to pro mne nyni pomerne velkou komplikaci (navic rekneme i nakladnou, kvuli jednomu podpisu letet z Recka...)
Predem velmi dekuji.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Duben 30, 2010
Žádný problém:-)
Stáhněte si formulář Změnového listu, například tady:
http://www.konice.cz/showdoc.do?docid=1544
vyplňte (řádek 04_další přerušení provozování živnosti, můžete přerušit třeba na 99 let a kdykoliv obnovit) a pošlete poštou.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zuzana Květen 03, 2010
Diky moc!
Volala jsem na urad totiz jiz pred tim pul rokem, a i po dlouhe diskuzi mi stale tvrdili, ze jedine osobne, jinak to nejde... ale prislo mi to trochu divne :-/
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: adulinka Květen 17, 2010
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mohu být zapsaná na úřadu práce, když vlastním ŽL - musím ho pozastavit nebo ne?A když budu zapsaná na ÚP, tak jak velkou výši peněžité dávky budu dostávat, když v poslední třech letech jsem byla na mateřské dovolené. Budou tuto dávku počítat z posledního zaměstnání nebo z mateřské?
A ještě jsem se chtěla zeptat, zda si můžu částku za uskutečněné kurzy(účetnictví, jazyky) odepsat jako výdaj z daní.
Děkuji a nashledanou
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: timothy2 Červenec 13, 2010
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám pozastavený živnostenský list. Jsem povinná přesto nahlásit na živnostenském úřadě změnu trvalého bydliště?
Bylo mi řečeno, že ano, a jelikož jsem to neprovedla hned, bude mi udělená i pokuta. V době změny trvalého bydliště jsem už měla živnost. list pozastaven. Děkují
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Eva24 Listopad 07, 2010
Dobrý den, mám živnostenský list(jelikož pro mou práci po mně byla vyžadována jeho kopie), práci ale nakonec nevykonávám, kvuli nečekanému otěhotnění, mám živnost přerušit? za dobu \"podnikání\" (1 měsíc) jsem neměla žádné výdaje ani příjmy - budu muset za ten měsíc, kdy jsem \"podnikala\" podávat daňové přiznání s nulovými hodnotami? a co OSSz a ZP? děkuji za oodpověd.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Listopad 09, 2010
Pokud nevykonáváte činnost, tak ji přerušte, obnovit se dá kdykoliv. Daňové přiznání nemusíte podávat, přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ s nulovými hodnotami ano.
Pokud nejste zaměstnaná, případně za vás z nějakého důvodu neplatí zdravotní pojištění stát, tak budete platit ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Jagu Listopad 24, 2010
Můj dotaz:
před 10ti lety jsem pozastavil živnost, protože jsem \"se zaměstnal\". Teď po letech budu živnost zase rozjíždět a překvapilo mě, že moje původní živnost je aktivní. Pozastavení po dvou letech automaticky skončilo a živnost se automaticky aktivovala. Po celou dobu jsem žil v domnění, že je pozastavená =  neodevzdával jsem žádná přiznání. Ani je po mě nikdo nechtěl (tedy růžovky zpracované zaměstnavatelem samozřejmě ano, mám namysli žádná přiznání ohledně živnosti). Můžete mi nastínit co mě teď po letech na úřadě čeká? Nějaké sankce, pokuty, doplatky apod.?

Děkuji za radu
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Zdena Listopad 25, 2010
V minulosti bylo možné přerušit živnost nejdéle na 2 roky, poté se automaticky obnovila. Nic zvláštního vás nečeká. Jenom oznamte své zdravotní pojišťovně a na OSSZ, kdy obnovíte činnost. Pokud jim oznámíte znovuzahájení s letošním datem, tak budete muset podat přehledy o příjmech a výdajích i kdyby byly nulové. Přehledy za předcházející roky podle mého názoru nebudete podávat, určitě jste jim před lety oznámil, že přerušujete živnost.
Daňové přiznání za rok 2010 byste podával v případě, že budete mít za letošní rok hrubý příjem z podnikání (bez odečtení výdajů) vyšší než 6.000,- Kč. Pokud jste v předcházejících letech neměl z podnikání žádné příjmy, tak jste nemusel podávat přiznání.
Název: Pozastavený živnostenský list
Přispěvatel: Doly Září 06, 2011
Dobrý den, ze zdravotních důvodů jsem pozastavil živnost a teď jsem na pracáku. Do teď jsem podnikal sám a nemám žádnéha zástupce.
1) Můžu po dobu co mám pozastavenou živnost nakupovat u svých dodavatelů (kde mám nějaké slevy) zboží \"na IčO\"??????? .... fakturu budu mít jen pro sebe (nejsem pátce DPH a jedu na procenta).
2) Jak je to ze závazkama vůči zákazníkům -  např. prodal jsem elektrospotřebič a zákazníkovi v záruční době vznikl nárok na výměnu, nebo vrácení peněz. Při pozastavené živnosti jakdybych neexistoval.... nemůžu vystavovat žádné doklady, ne??? S kým takovou věc zák. řeší???
Předem děkuji za názory a zkušenosti.