Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Podnikání => Téma založeno: winsik Březen 23, 2009

Název: Ukončení podnikání a přechod do zaměstnaneckého poměru
Přispěvatel: winsik Březen 23, 2009
Hezký den

Zjistil jsem z mnoha důvodů že podnikání není pro mě. Pracuju na ŽL od konce školy cca od září 2008 víceméně pro jediného zákazníka a nyní bych se chtěl nechat pro změnu někde zaměstnat a podnikání přerušit ne li ukončit.

Chtěl bych poradit nejvhodnější způsob, protože nemám přesně jasno jak je to s placením záloh. Měl jsem už ŽL přerušený dřív, ale to bylo ještě během studia a to jsem zálohy platit nemusel.

Je vhodné zřejmě nejprve domluvit termín nástupu do zaměstnání a teprve poté na živnostenském úřadě přerušit k danému dni a odhlásit se ze soc a zdrav ? A poté mě nový zaměstnavatel nahlásí že pracuji u něj?

A jak to bude poté s daňovým přiznáním? podává se normálně až začátkem dalšího roku? Všude jsem našel jen popsanou situaci kdy zaměstnanec podniká, ale co když zaměstnanec nepodniká ale v daném roce podnikal? Jak je to s DP a přehledy v tomto případě?

Předem díky za odpověď.
Název: Ukončení podnikání a přechod do zaměstnaneckého poměru
Přispěvatel: Zdena Květen 06, 2009
Můžete si domluvit termín nástupu do zaměstnání a pak teprve oznámit na živnostenském úřadě přerušení činnosti. Na ŽÚ můžete využít formuláře Změnový list kdy prostřednictvím ŽÚ oznámíte z jednoho místa přerušení činnosti všem ostatním institucím - finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně i OSSZ. Nebo můžete s přerušením na ŽÚ ještě počkat a obeslat oznámením o přerušení pouze ZP a OSSZ.

Pokud ještě nemáte zaměstnání a nechce se vám platit nestydatě vysoké platby na zdravotní a sociální pojištění OSVČ, pak máte 2 možnosti:
a) oznámíte své OSSZ a ZP přerušení samostatné výdělečné činnosti (buď prostřednictvím živnostenského úřadu, kde oficiálně přerušíte činnost, nebo oznámíte přerušení jen pojišťovnám. Na živnostenském úřadě máte povinnost oznamovat až v případě, že hodláte přerušit na dobu delší, než 6 měsíců) a zaregistrujete se na úřadu práce. SP a ZP za vás bude platit stát
b) oznámíte přerušení činnosti podle bodu a), vynecháte úřad práce a do doby, než si najdete zaměstnání, se u své zdravotní pojišťovny zaregistrujete jako osoba bez zdanitelných příjmů a budete si platit zdravotní pojištění ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Sociální pojištění není povinné, ovšem nepojištěná doba se vám nezapočítá do důchodu.

Po skončení roku budete muset podat přehledy o příjmech a výdajích za rok 2009 na OSSZ i ZP a to i v případě, že byste neměl v roce 2009 v podnikání žádné příjmy, ani výdaje. Daňové přiznání za rok 2009 budete podávat v případě, že vaše hrubé příjmy (před odečtením výdajů) z podnikání byly vyšší, než 6.000,- Kč. Pokud byste do konce roku nesehnal zaměstnání, tak budete mít povinnost podat daňové přiznání za rok 2009 při příjmech z podnikání vyšších, než 15.000,- Kč.