Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Živnosti => Téma založeno: Barešová Srpen 01, 2011

Název: živnost na někoho z rodiny
Přispěvatel: Barešová Srpen 01, 2011
Dobrý den,

potřebovala bych poradit hned v několika bodech. Omluvte mě, možná budu dost často nazývat věci špatnými pojmy. Chtěla bych začít podnikat ve výrobě šperků. Jsem zaměstnaná na plný úvazek u jedné společnosti. Výroba šperků by měla být jen taková vedlejší činnost. Ráda bych napsala živnost na někoho jiného z rodiny, jelikož se mi může stát, že se dosatnu na ÚP nebo budu chtít odejít na mateřskou. V tu chvíli bych musela živnost přerušit abych dostala nějaké dávky od státu. Pokud se pletu, tak mě, prosím, opravte. Mám možnost to napsat na manžela který je OSVČ (truhlář, tesař) ale je plátce DPH. V mém případě je to nevýhoda. Existuje možnost, že by měl dvě živnosti a uplatňoval plátcovství jen na jednu z nich? Nebo to může vzít na sbe otec, také OSVČ (klepmíř), ten má ale strach z \"papírování a vedení účetnictví\". Je možné aby si nadále vedl jen to své účetnictví a já se strala o chod té šperkařiny. Osobně se domnívám, že vedení dvojího účetnictví by neměl být problém a otce by to nijak nezatěžovalo, akorát by jednou ročně podal daňové přiznání. Možná si to představuji jak Hurvínek válku. Budu ráda za jakékoliv info. Jak byste to řešila Vy? Omlouvám se za to množství otázek. Veronika
Název: živnost na někoho z rodiny
Přispěvatel: miruska.j Srpen 02, 2011
Tak zrovna přerušení kvůli mateřské být nemusí, protože nečerpáte mateřskou z podnikání ale ze zaměstnání, a to se rozlišuje. U ztráty zaměstnání by přerušení být asi muselo.
Název: živnost na někoho z rodiny
Přispěvatel: Zdena Srpen 02, 2011
Podle mého názoru můžete mít živnost napsanou na sebe, jenom budete muset být trošku obezřetná. Pokud byste ztratila zaměstnání a chtěla jste se registrovat na ÚP, tak byste musela včas oznámit přerušení živnosti (živnost je třeba přerušit ještě před skončením pracovního poměru), jinak by Vás na ÚP nezaregistrovali. Pokud byste odešla na mateřskou a pobírala peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění zaměstnanců a později rodičovský příspěvek tak můžete v obou obdobích podnikat neomezeně a nehrozí, že byste přišla o nemocenskou ani o RP. Toto platí dnes, příští rok už to může být zase jinak, je třeba sledovat předpisy.

Jestliže je manžel plátcem DPH, tak musí uplatňovat DPH ze všech činností.

Pokud otec vede podvojné účetnictví, tak musí vést jen jedno účetnictví a účtovat v něm o obou činnostech. Pokud vede daňovou evidenci, tak u té nejsou stanovena žádná pravidla vedení, může si zvlášť evidovat klempířství a zvlášť šperkařství a do daňového přiznání uvést součty příjmů a výdajů za obě činnosti. Pokud uplatňuje výdaje procentem z příjmů, tak k příjmům ze živnosti volné uplatní výdaje ve výši 60% příjmů, zatímco k příjmům ze živnosti řemeslné uplatní výdaje ve výši 80% příjmů.