Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Sociální, zdravotní, nemocenské pojištění => Téma založeno: miruska.j Březen 13, 2009

Název: provozování živnosti a mateřská
Přispěvatel: miruska.j Březen 13, 2009
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně provozování živnosti v době mateřské.
Před nástupem na první mateřskou dovolenou jsem byla zaměstnaná, to i nadále trvá, pouze jsem na rodičovském příspěvku. Při rodičovském příspěvku jsem si před rokem založila živnost, která je považována za vedlejší činnost. Nyní budu nastupovat na druhou mateřskou, kterou si budu opět nárokovat ze zaměstnání. Můžu já v době pobírání mateřské i nadále provozovat svoji živnost, ze které nárok na výplatu mateřské nemám? Můžu ji provozovat sama (vlastními silami) nebo prostřednictvím někoho jiného, s tím, že příjmy si budu fakturovat já? Pro rok 2009 budu i nadále považována za OSVČ vedlejší, protože přesáhnu příjmy ze zaměstnání (včetně mateřské) vyšší než 96 000,-. Nemůže mi sociálka zrušit výplatu mateřské, když nepřeruším živnost a budu nadále svoji živnost provozovat?
Předem děkuji za odpověď
Název: provozování živnosti a mateřská
Přispěvatel: Zdena Březen 16, 2009
Samostatnou výdělečnou činnost můžete vykonávat osobně - PPM  budete pobírat z pojištění zaměstnanců. Osobní výkon činnosti by byl překážkou pouze v případě, že byste pobírala PPM ze zdrojů nemocenského pojištění OSVČ (platila jste si dobrovolné nemocenské u své OSSZ). Pro posouzení, zda jste v roce 2009 OSVČ hlavní, nebo vedlejší, už nebude důležitá výše příjmů ze zaměstnání, ale skutečnost, že vykonáváte zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců.
Doba, kdy pobíráte PPM nebo nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem z nemocenského pojištění zaměstnanců, je považována za výkon zaměstnání a proto budete považována za OSVČ vedlejší..
Název: provozování živnosti a mateřská
Přispěvatel: MarketaS Březen 21, 2009
Dobry den pracuji rok a půl v Anglii a jsem v patem měsíci těhotenství, vznikl mi tu nárok na materskou dovolenou po dobu šesti měsíců. Já bych ale chtěla být po porodu (v Anglii), v Čechách, budu mít nárok na porodné a dávky mateřské popř. na jiné dávky a co pro to udělat? Děkuji za radu