Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňová evidence, účetnictví => Téma založeno: Miki40 Červen 06, 2013

Název: Zaúčtování poškozeného zboží
Přispěvatel: Miki40 Červen 06, 2013
Prosím o radu. Jakým způsobem zaúčtovat zboží vyřazené z prodeje. Např. zákusky mohu prodávat 24 hodin, poté je musím vyřadit. Nebo každé ráno odkrojím ze salámů malé kolečko, které je oschlé. Nebo rozbiji láhev piva, vína, kávy....
Jsem plátce DPH a nemohu nikde najít radu, co s tím.
Největší problém jsou ty potraviny s krátkou dobou prodeje - saláty, zákusky, chlebíčky, rohlíky a pod.
Děkuji moc za pomoc.
Název: Zaúčtování poškozeného zboží
Přispěvatel: Zdena Červen 09, 2013
Pokud jde o potraviny s prošlou lhůtou, tak můžete využít ustanovení § 24/2/zg) zákona o daních z příjmů a uplatnit do daňových výdajů. Podmínkou je vypracování protokolu, ve kterém má být uveden důvod a způsob likvidace, místo a čas provedení likvidace, seznam likvidovaných předmětů, způsob naložení s předměty a jména pracovníků zodpovědných za likvidaci. Účtování 449/504, 132 podle způsobu účtování zásob. Bez odvodu DPH.

Rozbité láhve jsou škodou. Pokud rozbil zaměstnanec a předepíšete mu škodu k náhradě, tak můžete daňově uplatnit škodu jen do výše příjmu (náhrada škody je bez DPH, nedochází ke zdanitelnému plnění). Pokud jste sám (OSVČ), tak bych cenu zničeného zboží účtovala na účet 491 a odvedla bych DPH.

Kolečko salámu bych asi neřešila, ale podle mého názoru by bylo možné odepsat některé ztráty přes normy přirozených úbytků, například vysychání zboží.