Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Paušální výdaje procentem => Téma založeno: Míla Říjen 12, 2007

Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Míla Říjen 12, 2007
Prosím o vysvětlení ohledně přechodu na paušální výdaje. Přečetla jsem si zde na stránkách postup při přechodu z vedení daňové evidence , předpokládám přechod až od roku 2008. Není mi jasné, jakým způsobem dodanit zásoby. Přesněji zda prodej zboží pořízeného v roce 2007 a prodaného v příštím roce nebude takto v příjmech 2x.
Děkuji za odpověď.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Říjen 13, 2007
Jestli jste se už předem rozhodla, že od roku 2008 chcete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, tak proveďte úpravy základu daně už v daňovém přiznání za rok 2007 (ale můžete se rozhodnout pro paušál až na konci roku 2008 a podat dodatečné přiznání za rok 2007). V roce 2007 zvýšíte základ daně o zboží, které jste nakoupila již dříve (nákup jste měla ve výdajích), ale ještě jste ho neprodala. Touto úpravou ho jakoby prodáte v ceně, ve které jste nakoupila. Až dojde k faktickému prodeji, tak  bude záležet na tom, za jakou cenu zboží prodáte. Prodej za stejnou cenu, (případně i nižší), za jakou bylo pořízeno (a také dodaněno) = příjem, který nebude mít vliv na základ daně. Prodej za cenu vyšší = do základu daně (daňových příjmů roku 2008) půjde jen částka, o kterou jste prodala dráže, než jste původně nakoupila.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Míla Říjen 21, 2007
Děkuji za odpověď. Pro upřesnění ještě jeden dotaz. Skladem mám jednak zboží, ale také spotřební materiál ( jde o kosmetiku, takže krémy atd). Ten se zřejmě zdaňovat nebude, když se v příštím roce nebude prodávat, ale spotřebuje se při činnosti? A v majetku ( uváděla jsem v DP vždy + k zásobám) mám nějaké zařízení, naposledy kupované letos zjara a starší. S tím také nevím jak naložit, tedy v letošním DP.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Říjen 24, 2007
Materiál a zboží patří mezi nakupované zásoby. Proto i krémy, které budete k 31.12.2007 evidovat na skladě, budou předmětem dodanění. Při jejich nákupu jste si uplatnila výdaj, proti kterému nebyl do 31.12.07 žádný příjem. Ten nastane až později (v roce 2008), kdy krémy spotřebujete při své činnosti, a proti tomuto příjmu už si uplatníte paušální výdaj. Pokud byste skladové zásoby nedodanila, uplatnila byste si dvakrát stejný výdaj (poprvé ve skutečné výši při nákupu krému v roce 2007 a podruhé v roce 2008 ve výši 60% příjmu) a to by se určitě hrubě nelíbilo fin. úřadu:-)

Hmotný majetek (převážně předměty v ocenění nad 40 tis. Kč s dobou použitelnosti delší než 1 rok) nijak nedodaňujete, jen dál evidujete na kartách majetku (včetně evidenčních odpisů). Drobný hmotný majetek, který není evidován jako zásoba (na skladě), byl ?spotřebován? a také není předmětem dodanění. Drobný majetek se už několik let neuvádí povinně v daňovém přiznání jako zásoba, ale pouze dobrovolně v tabulce D jako ostatní majetek.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Míla Říjen 25, 2007
Martino, veliké díky za Vaše odpovědi!!!
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: roman Únor 01, 2008
Prosím o radu - postupně pořizuji několik let HIM a vedu knihu postupně pořizovaného HIM v pořizovacích cenách bez DPH. Letos musím majetek prodat ale nestihnu tuto rekonstrukci zkolaudovat. Mohu si v případě prodeje a následné ukončení činnosti  - dát do výdajů - hodnotu postupně pořizovaného majetku i když nebyl zkolaudován. Připomínám, že všechny položky v pomocné knize postupně pořizovaného HIM prošly peněžním deníkem mimo základ daně jako investice. Děkuji
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Hanka Únor 06, 2008
Již několik let pronajímám byt a daním příjmy z pronájmu. Kvůli odpisům uplatňuji skutečné výdaje. V minulém roce jsem začala také podnikat, takže letos poprvé budu podávat daňové přiznání i za tuto činnost, kde bych chtěla hned od počátku uplatnit paušální výdaje procentem. Lze to nebo je nutné nejprve uplatňovat skutečné výdaje a poté následně přejít na paušál? A lze u pronájmu uplatnit skutečné výdaje a u podnikání paušál? Děkuji za odpověď
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 06, 2008
U živnosti - máte příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů - můžete rovnou začít uplatňovat výdaje procentem z příjmů.
U příjmů z pronájmu - jedná se o příjmy podle § 9 zákona - lze i nadále uplatňovat skutečné výdaje.
Kombinace skutečných výdajů a paušálu se nedá použít v případě, kdy jsou oba příjmy podle stejného paragrafu.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Hanka Únor 06, 2008
Děkuji za vaši odpověď a doplňuji ještě jednu otázku: pokud vím, plátcem DPH se poplatník stává, když jeho obrat za předchozích 12 měsíců převýší 1 mil.Kč. Mé příjmy z pronájmu ani z živnosti za rok 2007 jednotlivě nepřevýšily tuto částku, ale dohromady ano - stávám se tedy od 1.1.2008 plátcem DPH? Pokud ano, jak mám dále postupovat? Děkuji
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Renata Únor 07, 2008
Hezký den všem,
možná se budu opakovat, ale jsem z toho všeho už tak zblblá, že bych prosila odpověď pro opravdového laika-tudíž tupce:))
Problém následující:
Já -OSVČ, použe podniká na ŽL, nemá příjmy ze zam. , podléhá min. dani
Manžel - zaměstnanec, současně OSVČ+plátce DPH, z příjmy ze všecho možného včetně pronájmu, doposud vedl jed.účetnictví a danil skutečnými výdaji.
Daně za 2007: společné zdanění manželů nemůžeme uplatnit, já podléhám min. dani a navíc děti jsou již poněkud odrostlé:)) potud mám jasno.
Manžel   by rád za daň. období 2007 danil výdaje procentem, a tady mám zádrhel:
1. Podat dodat. daň přiznání k a dodanit pohledávky? . V jeho případě jde o cca 300 tis. vyfakturovaných, DPH odvedeno, ale peníze už možná nikdy neuvidí. Nezdaněno, neboť daní až příjmy, které skutečně obdrží, je to tak?  A teď -podám dod.daň přiznání, zdaním tuto čásku bez nákladů proti tomu? Když jí manželovi pak opravdu proplatí zdaní ji znovu? Nebo jak na to?

2.Spolupracující osoba? Nikdy jsme to nepotřebovali, takže jsme to nikdy neřešili. Letos ale já nemám téměř žádný příjem. Jakým způsobem to můžeme udělat tady. Zdaním 50% manželových příjmů z podnikání - 50% manželových výdajů? Kam to uvedu do přiznání? Co si z toho mohu ještě odečíst?
Vím, že se ptám jako naprostý blb, ale přinám se, že se ve vztahu k daním i tak cítím:)) Prosím o vyčerpávající odpověď někoho, kdo na ot bude mít nervy.....
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 07, 2008
1. Dokud manžel bude uplatňovat skutečné výdaje, tak nebude muset dodaňovat  pohledávky. Zdaní jen příjmy, které skutečně obdrží. Ale při změně způsobu uplatňování výdajů (přechodu na paušální) a také v případě ukončení či dlouhodobého přerušení podnikání bude povinen provést tzv. úpravy základu daně. Při těchto úpravách přiznává ke zdanění i pohledávky (kromě vyjmenovaných v § 24/2/y ZDP), jako kdyby mu byly zaplaceny. Zdaníte celou částku, protože výdaje k pohledávkám už byly v minulosti jednou uplatněny. Pokud by se manžel dočkal úhrady dodaněné pohledávky, pak bude mít nedaňový příjem.

2. Dobrý nápad.  Vy budete mít jako OSVČ své příjmy a výdaje na řádcích 101 a 102  přílohy č. 1 k daňovému přiznání. Navíc na vás manžel může převést až 50% svých příjmů a výdajů (rozdíl příjmů a výdajů - zisk, který na vás manžel může převést - je limitován částkou 540 tis. Kč za rok, případně 45 tis. Kč za každý započatý měsíc spolupráce). Příklad: manželovy příjmy za rok 2007 činily 1 mil. Kč a výdaje 300 tis. Kč. Rozhodl se, že na vás převede 50%, tedy 500 tis. Kč příjmů a 150 tis. Kč výdajů. Rozdíl příjmů a výdajů, které na vás převedl, činí 350 tis.Kč, vejdete se tedy do limitu. Příslušnou část manželových příjmů si zapíšete do ř. 109 a část výdajů do řádku 110. Zároveň ta samá čísla uvede manžel ve své příloze č. 1, jenom budou na řádcích 107 a 108.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: zofka Únor 08, 2008
Hezký den,
Jsem OSVČ a chceme s manželem podat zdaň. manželů, můžu v tomto případě použít výdaje %.
Příjmy ze živnosti z min.roku mám jen za 5 měs.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Danka Únor 08, 2008
Dobrý den,
jsem OSVČ a mám 2 živnostenské listy (1.nákup a prodej + 2.činnost finančních a organizačních poradců-příležitostně i pojišťuji). Za rok 2007 chci uplatnit výdaje paušálem. Nemám žádné závazky ani pohledávky. Nevím, jestli tomu rozumím správně, že z každé živnosti musím výdaje uplatnit jinými procenty (tzn. z 1 - 50 % a z 2 - 40 %).
Je pravda, že pokud spočítám a zaplatím daň vyšší než měla být správně, platím z této částky také penále?
Děkuji za odpověď.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 08, 2008
U příjmů z obou živností můžete uplatnit výdaje ve výši 50% příjmů. Činnost pojišťovacího zprostředkovatele ale není živností, nýbrž činností podle zvláštních předpisů a z těchto příjmů lze uplatnit výdaje pouze ve výši 40%. Pokud nemáte žádné pohledávky, ani zásoby, pak nemusíte podávat dodatečné daňové přiznání (kvůli úpravám základu daně při přechodu na jiný způsob uplatňování výdajů) a můžete za rok 2007 rovnou uplatnit paušál/y/. Jestliže zaplatíte daň vyšší, než bylo bezpodmínečně nutné, tak vám není z čeho vyměřit penále, případně úrok z prodlení, nic státu nedlužíte.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 08, 2008
Citace: zofka
Hezký den,
Jsem OSVČ a chceme s manželem podat zdaň. manželů, můžu v tomto případě použít výdaje %.
Příjmy ze živnosti z min.roku mám jen za 5 měs.
Způsob uplatňování výdajů nehraje při společném zdanění manželů roli. Ani jeden z manželů nesmí mít daň stanovenou paušální částkou, ale to je něco jiného, než paušální výdaje.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 08, 2008
Citace: Hanka
Děkuji za vaši odpověď a doplňuji ještě jednu otázku: pokud vím, plátcem DPH se poplatník stává, když jeho obrat za předchozích 12 měsíců převýší 1 mil.Kč. Mé příjmy z pronájmu ani z živnosti za rok 2007 jednotlivě nepřevýšily tuto částku, ale dohromady ano - stávám se tedy od 1.1.2008 plátcem DPH? Pokud ano, jak mám dále postupovat? Děkuji
Příjmy z pronájmu nemovitosti (pokud pronájem není jen vaší příležitostnou činností a to není), se zahrnují do obratu , pokud v součtu s příjmy z jiné ekonomické činnosti (ve vašem případě živnosti) překročí limit 1 mil. Kč. Jako první si zjistěte, kdy došlo k překročení limitu. Posuzuje se vždy 12 po sobě jdoucích měsíců, tedy například: příjmy za listopad 2006 až říjen 2007, dále prosinec 2006 až listopad 2007, leden až prosinec 2007.... atd. Do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém jste překročila obrat, byste se měla registrovat na FÚ jako plátce DPH.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: zofka Únor 10, 2008
Přeji hezký den, jak je to prosím Vás s tím přechodem na paušální výdaje? Musím dávat dodatečné daň. přiz.,když za rok 2006 za mě dával přiznání zaměstnavatel? Nějak se v těch daních motám. Za rok 2007 výdaje %. Děkuji
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 10, 2008
Jestli jste začala podnikat až v roce 2007, tak není důvod k úpravám základu daně za předchozí zdaňovací období (ještě jste nepodnikala) a tím pádem ani k podávání dodatečného daňového přiznání. Prostě uplatníte výdaje procentem z příjmů a to je vše:-)
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: MichalK Únor 11, 2008
Dobrý den,

jsem zaměstanec a zároveň podnikám na ŽL. Loňský rok (za rok 2006) jsem uplatňoval skutečné výdaje (daň. evidence) a letos (za rok 2007) bych rád uplatnil výdaje paušálem. Je nutné podávat dodatečné příznání za rok 2006, ikdyž nemám žádné pohledávky, závazky a ani zásoby? A ještě prosím o radu ohledně uplatňovaného % z příjmů. Jako činnost mám poskytování (výrobu) software na zakázku a poradenství. Je i v mém případě paušál 50% nebo pouze 40%?  U těch 40% píší něco ohledně autorských práv a já nevím, zda  tam já patřím.

Děkuji za pomoc, už se v tom vázně ztrácím.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 12, 2008
Pokud jste v daňovém přiznání za rok 2006 nevykázal žádné pohledávky, ani zásoby, tak můžete přejít na paušální výdaje a nemusíte podávat dodatečné daňové přiznání.

Neřeknu vám ale jednoznačně, jaké procento výdajů můžete uplatnit, přidám pouze svůj osobní názor. Zřejmě máte živnost volnou č. 94 - Poskytování software a poradenství v oblasti hardware a software. Náplní této živnosti je:  poskytování užití (prodej a pronájem) a implementace software. Rozmnožování počítačových programů. Poradenství v oblasti hardware a software. Poradenství v oblasti komunikací a počítačových sítí. Obsahem živnosti není prodej hardware, zpracování dat na počítači, správa počítačových sítí.
Vývoj SW na zakázku tam nevidím. Předpokládám, že uzavíráte s objednatelem nějakou smlouvu o vytvoření autorského díla podle autorského zákona a možná mu poskytujete práva k šíření díla. K takovému příjmu bych uplatnila výdaje jen ve výši 40%. Pokud ale budete zákazníkovi dál poskytovat nějaké servisní služby, nebo budete někomu jen pronajímat vlastní programy, případně prodávat cizí SW (ne krabicový), pak k takovýmto činnostem můžete směle uplatnit výdaje ve výši 50% příjmů.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Petr K. Únor 19, 2008
Prosím o radu, jak postupovat při přechodu na danění paušálem. Nemám žádné zásoby, ale mám několik faktur:

1) Vystavená v prosinci, splatná a uhrazená v lednu. Mám ji uvést do daňového základu minulého roku? Až se bude stejná situace opakovat na přelomu dalšího roku, jak budu postupovat?

2) Řádně vystavená, ale prakticky nereálná úhrada. Také ji musím uvést do daňového základu (co kdyby náhodou někdy došlo k uhrazení)? Nejde takovou fakturu nějak prostě odepsat jako nedobytnou pohledávku?
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 20, 2008
1) Faktura vystavená v prosinci je pohledávkou a bude třeba o její hodnotu zvýšit základ daně v roce, který předchází přechodu na paušální výdaje. Až vám bude zaplacena, tak budete mít nedaňový příjem. Na přelomu příštích let už nebudete dělat žádné úpravy základu daně, protože nebudete měnit způsob uplatňování výdajů. Platba za fakturu bude v příjmech až v okamžiku, kdy bude opravdu uhrazena.

2) Všechny faktury, které vám nebyly uhrazeny do konce roku, který předchází přechodu na paušál, budete muset dodanit v tabulce E.

Výjimkou jsou pohledávky, uvedené v § 24/2/y zákona o daních z příjmů. Základ daně nemusíte zvyšovat u pohledávek za dlužníkem:
-   u něhož soud zamítl návrh na prohlášení konkurzu nebo u něhož soud zrušil konkurz pro nedostatek majetku a pohledávka byla poplatníkem přihlášena do konkursu a měla být vypořádána z konkursní podstaty,
-   který je v konkurzním a vyrovnacím řízení na základě výsledků konkurzního a vyrovnacího řízení,
-   který zemřel, a pohledávka nemohla být uspokojena ani vymáháním na dědicích dlužníka,
-   který byl právnickou osobou a zanikl bez právního nástupce a věřitel nebyl s původním dlužníkem spojenou osobou,
-   na jehož majetek, ke kterému se daná pohledávka váže, je uplatňována veřejná dražba a to na základě    výsledků této dražby,
-   jehož majetek, ke kterému se daná pohledávka váže, je postižen exekucí, a to na základě výsledků provedení této exekuce.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Petr K. Únor 20, 2008
Děkuji za výborně podanou odpověď.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Mirka Únor 23, 2008
V roce 2007 chci přejít na paušál, a proto jsem vyplnila dodatečné Přiznání k dani za rok 2006 (zvýšený o pohledávku a zásoby). Jak ale postupovat u PSSZ a VZP? Přehled VZP dává sice možnost zaškrtnout \"opravný\", ale jak ho vyplnit, když doplatek v původní výši již byl zaplacen a zálohy za celý rok také? Kde vyčíslím ten rozdíl? A jak je to s Přehledem PSSZ, ten ani možnost \"opravný\" nenabízí? Děkuji za podrobnou odpověď.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Mirka Únor 24, 2008
Prosím o odpověď na tento dotaz: Podnikatel má příjmy ze živnosti podle §7 a navíc je společníkem v.o.s. Zajímalo by mě, jestli sečtu příjmy ze živnosti a příjmy z v.o.s. do § 7 a jak je to s DPH? Překročí-li v součtu obou příjmů, tedy obratů milion, musí se registrovat k DPH nebo se to týká každé činnosti zvlášť? Děkuji za odpověď.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 24, 2008
Pokud v dodatečném daňovém přiznání neměníte příjmy a výdaje, ale pouze upravujete základ daně, tak se opravné přehledy pojišťovnám neposílají. Dodaněné pohledávky z roku 2006, uhrazené v roce 2007 (pro účely daně z příjmu už budou nedaňové), by se měly uvést do přehledů za rok 2007.

Obrat pro DPH se posuzuje zvlášť u fyzické osoby a zvlášť u v.o.s.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: jaroslav živný Únor 27, 2008
Dobrý den,mám vázanou činnost-Hromosvodář-oprava vyhrazených elektrických zařízení uplatňuji paušální výdaje.V roce 2006 jsem použil 50% paušál,zajímalo by mně jestli nepatřím do skupiny řemesel která mohou uplatnit 60% paušál.Děkuji
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 27, 2008
Můžete uplatnit pouze 50%, opravy vyhrazených el. zařízení nepatří mezi řemeslné živnosti.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Martin1 Únor 27, 2008
Chtel jsem se zeptat, jestli mohu uplatnovat  vydaje z jedne zivnosti pausalem a vydaje z druhe zivnosti uplatnovat v prokazatelne dolozene vysi. Nebo se musim rozhodnout pro jednu variantu a podle te postupovat u vsech druhu zivnosti, ktere provozuji? Dekuji
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Únor 28, 2008
U všech druhů živností musíte uplatňovat výdaje stejným způsobem, buď skutečné, nebo paušálem.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdeněk Březen 03, 2008
Dobrý den,
prosím o odpověď na moji otázku ohledně paušálních výdajů a skutečných-nevím si s tím rady.
V roce 2006  jsem měl příjmy (umělecká činnost) podle par 7 a výdaje jsem uváděl %-40%. Letos,  respekt. za rok 2007 jsem měl příjmy podle par10-ostatní příjmy ( neměl jsem příjmy pravidelně. svoji činnost jsem prováděl velmi málo- nepravidelně). Otázka zní ...
1. Mohu moje příjmy za rok 2007 uvádět podle par10? na příloze č.2? I když  v roce 2006 jsem měl příjmy pravidelné a to podle par 7?
2. otázka: Mohu použít také % výdaje? nebo pouze skutečné?
Od roku 2008 jsem pozastavil živnostenský list
předem děkuji za odpověď Zdeněk
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Judith Březen 04, 2008
Dobrý den, může uplatňovat výdaje procentem plátce DPH?
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Judith Březen 04, 2008
Dobrý den,
prosím Vás, je pravda, že při vedení daňové evidence není možné odepsat promlčenou pohledávku? Dočetla jsem se, že to lze udělat pouze v účetnictví.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: ivana Březen 04, 2008
Mohu uplatnit výdaje paušálem, jestliže poslední faktura v roce 2007 je splatná až v lednu 2008? Děkuji.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Březen 04, 2008
Citace: Judith
Dobrý den, může uplatňovat výdaje procentem plátce DPH?
Ano, může, nic mu v tom nebrání. Pro účely daně z příjmů vede evidenci příjmů a pohledávek, pro účely DPH vede daňovou evidenci podle § 100 zákona o DPH.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Březen 04, 2008
Citace: ivana
Mohu uplatnit výdaje paušálem, jestliže poslední faktura v roce 2007 je splatná až v lednu 2008? Děkuji.
Ano, můžete.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Březen 04, 2008
Citace: Zdeněk
Dobrý den,
prosím o odpověď na moji otázku ohledně paušálních výdajů a skutečných-nevím si s tím rady.
V roce 2006  jsem měl příjmy (umělecká činnost) podle par 7 a výdaje jsem uváděl %-40%. Letos,  respekt. za rok 2007 jsem měl příjmy podle par10-ostatní příjmy ( neměl jsem příjmy pravidelně. svoji činnost jsem prováděl velmi málo- nepravidelně). Otázka zní ...
1. Mohu moje příjmy za rok 2007 uvádět podle par10? na příloze č.2? I když  v roce 2006 jsem měl příjmy pravidelné a to podle par 7?
2. otázka: Mohu použít také % výdaje? nebo pouze skutečné?
Od roku 2008 jsem pozastavil živnostenský list
předem děkuji za odpověď Zdeněk
1. Pokud se jednalo o příjmy z umělecké činnosti, pak patří do § 7 i když byly příjmy nepravidelné.
2. V § 10 nelze (s výjimkou zemědělské výroby) uplatnit výdaje procentem z příjmů, pouze skutečné.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Březen 04, 2008
Citace: Judith
Dobrý den,
prosím Vás, je pravda, že při vedení daňové evidence není možné odepsat promlčenou pohledávku? Dočetla jsem se, že to lze udělat pouze v účetnictví.
Odpis promlčené pohledávky v DE nelze provést. K pohledávce byly v minulosti uplatněny výdaje, na rozdíl od účetnictví nebyla pohledávka účtována do výnosů a stát očekává nějaký příjem.
V DE máte možnost počkat, jestli nenastane situace podle § 24/2/y) ZDP -  pohledávky za dlužníkem, u něhož soud zamítl návrh na prohlášení konkurzu nebo za dlužníkem, u něhož soud zrušil konkurz pro nedostatek majetku a pohledávka byla poplatníkem přihlášena do konkurzu a měla být vypořádána z konkurzní podstaty. V těchto případech můžete pohledávku vyřadit bez dodanění.
Pokud z nějakého důvodu nastane povinnost úpravy základu daně podle § 23/8 ZDP (změna způsobu uplatňování výdajů, ukončení činnosti, delší přerušení činnosti), pak je třeba pohledávky dodanit.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Judith Březen 05, 2008
Citace: Judith
Dobrý den,
prosím Vás, je pravda, že při vedení daňové evidence není možné odepsat promlčenou pohledávku? Dočetla jsem se, že to lze udělat pouze v účetnictví.
Děkuji Vám za Vaši odpověď.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdeněk Březen 05, 2008
Děkuji za odpověď. Zdeněk
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Natálie Březen 09, 2008
Dobrý den,
mám dotaz ohledně přechodu na paušální výdaje. V roce 2006 jsem přešla na puašální výdaje, aniž bych odevzdala dodatečné daňové přiznání. Bylo mi řečeno, že pokud nemám zásoby a pohledávky není toto povinné, nyní jsem se však dočetla něco jiného. Mám teď strach, jestli jsem něco nezanedbala, můžete mi prosím napsat jak je to správně.
Předem moc děkuji
Natalie
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Březen 09, 2008
Pokud jste na konci roku 2005 neměla žádné zásoby, ani pohledávky o které byste musela zvýšit základ daně, tak jste nic nezanedbala.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Libor Březen 11, 2008
Dobrý den, rád bych pomohl kamarádovi s přiznáním a poté, co jsem od něj převzal všechny podklady objevilo se několik zásadních dotazů. Předem případně moc za Vaši odpověď.

Kamarád podnikal na základě živnostenského listu v roce 2005 - vedl podvojné účetnictví nebo daňovou evidenci (dle jeho tvrzení). Na živnostenském úřadu, ČSSZP a VZP přerušil oznámením živnost. FÚ ale nic neoznámil. Pochybuji, že dělal daňové korekce v přiznání za rok 2005.
Pro zjednodušení dotazu předpokládám, že neměl žádné pohledávky, zásoby atd. nebo v účtu NPO, VPO atd., že není potřeba podávat dodatečné přiznání k DPFO za rok 2005.
V roce 2006 měl pouze přijmy ze závislé činnosti a podepsal prohlášení, takže přiznání nepodával. V roce 2007 koncem května si vystavil nový živnostenský list na \"realitní činnost\". Na OZP a ČSSZP vše řešil až v prosinci. Dle předpisu plateb počínaje červnem mu předepsali měsíční zálohu ZP 1.360 *7 měsíců a SP 1491 * 7 měsíců (6-12/07). Výdaje by rád uplatnil za rok 2007 paušálem 50%.

1) Je možné, že databáze FÚ a VZP,ČSSZP, živnost.úřadu nejsou natolik propojené, že FÚ díky nim nemohl zaznamenat přerušení živnosti?
2) Hrozí sankce od FÚ, když už nebude přerušení živnosti v roce 2005 jim vůbec oznamovat. A v daňovém přiznání za rok 2007 automaticky uvede obnovení činnosti 1.6.2007?
3) Jak je to při obnovení živnosti s \"minimálním základem daně\" - uplatní se tyto ustanovení?
4) Je potřeba dokládat jako přílohy potvrzení od VZP a ČSSZP o zaplacených zálohách do 31.12.2007? Lze započítat do SP a ZP i zálohu za 12/07 placenou v lednu 2008?
5) Předpokládám dobře, že když podniká 7 měsíců v roce 2007, tak může z příjmů za tyto měsíce plně uplatnit paušál 50%?

Předem mooooc děkuji za Vaši odpověď.

Libor
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Březen 12, 2008
1) Pokud živnostník přerušuje činnost na živnostenském úřadě, tak přerušení nahlásí na FÚ živnostenský úřad, OSVČ hlásit nemusí. Na 99% toto platilo i v roce 2005.

2) Sankce za neoznámení přerušení nehrozí. Spíš může být problém s případným dodaněním zásob a pohledávek z roku 2005 (pokud nějaké byly), zvláště, když chce v roce 2007 uplatnit paušální výdaje.

3) Obnovení činnosti (znovuzahájení) není prvním, ani druhým rokem podnikání, zahájil v roce 2005, nebo dříve. Bude povinen stanovit daň z minimálního základu  70.450,- Kč.

4) Potvrzení o zaplacených zálohách není třeba přikládat k daňovému přiznání. Doklady o platbách pojistného (výpisy z účtu, nebo útržky složenek) se předkládají jen v případě kontroly. Částky, uhrazené po 31.12.2007 - je jedno, za jaké období platil pojistné - nelze započítat do výdajů roku 2007.

5) Možnost uplatnění výdajů procentem z příjmů není nijak omezena počtem měsíců podnikání.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Marcela Březen 15, 2008
Dobrý den, přítel vede daňovou evidenci ale chtěl by přejít na výdaje paušálem. Bohužel k 31.12.2006 má pohledávky ve výši 190tisíc, v r.2007 mu bylo uhrazeno 48tisíc, zbývající část už firma neuhradí.
1) jak provést dodatečné přiznání za rok 2006 a z jaké částky uplatnit výdaje paušálem? Bude se znovu počítat sleva na poplatníka? to už asi ne že
2) budou se muset udělat i opravné přehledy na ZP a SP?
3) lze to dodatečné za rok 2006 podat zároveň i s řádným za rok 2007?
4) co s penězi, které na konci roku 2006 vykazují zůstatek?
Děkuji moc za odpovědi
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: dagmar Březen 17, 2008
Dobrý den, jsem soukromý zemědělec, od letošního roku plánuji přechod na paušál. Účetní někde vyčetla větu, že u zemědělců není nutné dodanit zásoby vytvořené vlastní činností při přechodu na podvojné účetnictví. Neplatí totéž pro přechod na paušál? U nás se jedná o základní stádo, které jsme nevedly v majetku v jednoduchém účetnictví. Moc děkuji za odpověď.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Tom01 Březen 20, 2008
Dobry den,
mam zivnostensky list \"Poskytování software a poradenství v oblasti hardware a software\" a zivim se tvorbou webovych stranek a alikaci na serverech zakazniku. Na internetu jsem ted cetl par diskusi o tom ktera zivnost je vhodna pro ktery typ cinnosti. A nejsem si jisty jestli to co mam je teda spravne. Muzu poprosit o komentar? A v pripade ze nemam spravny zivnostensky list, tak jak toto resit? Diky moc
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Březen 24, 2008
Citace: Marcela
Dobrý den, přítel vede daňovou evidenci ale chtěl by přejít na výdaje paušálem. Bohužel k 31.12.2006 má pohledávky ve výši 190tisíc, v r.2007 mu bylo uhrazeno 48tisíc, zbývající část už firma neuhradí.
1) jak provést dodatečné přiznání za rok 2006 a z jaké částky uplatnit výdaje paušálem? Bude se znovu počítat sleva na poplatníka? to už asi ne že
2) budou se muset udělat i opravné přehledy na ZP a SP?
3) lze to dodatečné za rok 2006 podat zároveň i s řádným za rok 2007?
4) co s penězi, které na konci roku 2006 vykazují zůstatek?
Děkuji moc za odpovědi
1) dodatečné přiznání za rok 2006 budete vyplňovat celé znovu i se slevou na poplatníka, příjmy a výdaje zůstanou beze změny (výdaje paušálem začnete uplatňovat až v roce 2007), jen v tabulce provedete úpravy základu daně. Základ daně budete zvyšovat o 190 tis. Kč, možno snížit o závazky, které by při úhradě byly daňovým výdajem. Navíc vyplníte 6. oddíl, ve kterém vyjádříte rozdíl daně z příjmů. Úhrada 48 tisíc bude v roce 2007 nedaňovým příjmem - částka už byla jednou zdaněna
2) opravné přehledy se v případě úprav základu daně nepodávají (neměnily se příjmy, ani výdaje, pouze základ daně)
3) ano, lze podat obě přiznání zároveň
4)  s penězi neděláte nic. Jsou obchodním majetkem, který je vyřazen v okamžiku, kdy ho poplatník naposledy uváděl v daňové evidenci.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Simona Leden 19, 2009
Dobrý den,můžete mi prosím poradit do jakých živností spadá- hydroizolatérství a dokončovací stavební práce? Chtěla bych v roce 2008 uplatnit  výdaje %. V roce 2007 mám neuhrazenou pohledávku ve výši 69.000,-, kterou bych musela dodanit dodatečným daňovým přiznáním za rok 2007 a  bylo by mi vyměřeno penále,úroky...., myslíte,že bych mohla podat Dodatečné daňové přiznání za rok 2007 v němž bych neupravovala daňový základ,ale už v roce 2007 bych přešla na výdaje %?(zvolila bych tak zpětně jiný způsob - přešla ze skutečných výdajů na výdaje v % i když je to vlastně skoro rok po podání přiznání). V tomto případě bych musela  podat i opravné přehledy na sociální a zdravotní,ale výdaje % by byly již v roce 2007 výhodnější než podané přiznání se skutečnými. Moc děkuji za odpověď.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Leden 25, 2009
U dokončovacích stavebních prací lze uplatnit výdaje ve výši 50% příjmů. Hydroizolatérství nevím, nejde o samostatnou živnost. Pokud byste chtěla přejít na uplatňování paušálních výdajů už za rok 2007, tak byste musela podat dodatečné daňové přiznání za rok 2006, ve kterém byste upravila základ daně podle § 23, odst. 8 zákona o daních z příjmů a přiznání za rok 2007 s uplatněnými procenty z příjmů.Opravné přehledy pro pojišťovny se dělají v případě, že se změnily příjmy a výdaje, změna základu daně není (pro SP platí do roku 2008) důvodem k podání opravných přehledů.
Název: Zásoby a přechod na paušální výdaje
Přispěvatel: Zdena Leden 28, 2009
Hydroizolační práce zřejmě budou zahrnuty v řemeslné živnosti Izolatérství. Pokud má živnostenské oprávnění na tento druh živnosti, pak může uplatnit výdaje ve výši 60%.